Evangelijní úryvek na novoroční slavnost Panny Marie Bohorodičky (Lk 2, 16 - 21) vypráví o návštěvě pastýřů v Betlémě.
V jednání pastýřů, kteří si po andělově zvěstování pospíšili do Betléma, vidíme podobnost s jednáním Marie, která po andělově zvěstování o narození Božího Syna spěchala ke své příbuzné Alžbětě. Pastýři "oslavovali a chválili Boha" podobně, jako to udělaly Alžběta a Marie, když při svém setkání přednesly chvalozpěvy na oslavu Boha. Z příjemců evangelia - radostné zvěsti se stávají jeho ohlašovatelé. Když pastýři našli Svatou rodinu, vyprávěli, co jim bylo řečeno o tomto dítěti.
Evangelista Lukáš vyzdvihuje skutečnost, že každý, kdo se dostal do kontaktu s radostnou zprávou o narození Božího Syna, stává se jejím oznamovatelem (Zachariáš, Alžběta, pastýři, Simenon, Anna).
Aby se připodobnil bratrům
V případě chlapce se v židovském náboženství koná osmý den po jeho narození obřízka a syn dostává jméno. V našem úryvku evangelista chtěl vyjádřit naplnění zaslíbení, které dal Bůh prostřednictvím anděla Marii: "
Počneš a porodíš syna a dáš mu jméno Ježíš." (Lk 1, 33) Lukáš zároveň klade za příklad poslušnost Ježíšových rodičů, kteří zachovávají předpisy Hospodinova zákona, na co evangelista poukazuje v celém vyprávění o Ježíšově dětství.
Je to vyjádření i poslušnosti a pokory Božího Syna, který vtělením a narozením bere na sebe konkrétní místo, čas, národ a náboženství. Apoštol Pavel v listě Galaťanům zdůvodňuje tuto Ježíšovu podřízenost zákonu, "
aby vykoupil ty, co byli pod zákonem, a abychom byli přijati za syny". (Gal 4, 5) Ještě výstižněji to přiblížil autor listu Židům, když o Kristu říká: "
Vždyť se neujímal andělů, ale ujímá se Abrahamova potomstva. Proto se ve všem musel připodobnit bratřím ... " (Žid 2, 16 - 17)
Filtr víry
Na adresu Ježíšovy matky zaznívá toto konstatování: "
Maria zachovávala všechna tato slova ve svém srdci a přemýšlela o nich" (Lk 2, 19; porovnej i Lk 2, 51). Evangelista se zvláštním způsobem soustředí na Marii a smysl všech slov a událostí, jejichž centrální postavou je vždy Kristus, Lukáš nechává procházet "filtrem" víry jeho matku Marie.
Už nyní Boží Matka reaguje tím jediným správným způsobem, tzn. zachováváním všech slov ve svém srdci.
Bohorodička se snaží porozumět odkazu Božího jednání. Ježíšova matka to bude dělat po celý svůj život. Jejich plný význam a smysl se teprve zjeví ve velikonočních událostech smrti a zmrtvýchvstání Božího Syna.
I my jsme pozváni podle vzoru Marie zaujmout stejný postoj. Následujme její příklad.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 30. 12. 2019 naleznete
zde
Spravedlivý a milující Josef
- události, které bezprostředně předcházely
narození Ježíše Krista.
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=spravedlivy-a-milujici-josef-4-nedele-adventni-cykl-a&cisloclanku=2019120120
(21. 12. 2019)
Vánoce jsou adorací Božího daru a tajemství (Půlnoční, cykl. A)
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=vanoce-jsou-adoraci-boziho-daru-a-tajemstvi-pulnocni-cykl-a&cisloclanku=2019120134
(25. 12. 2019)
JEŽÍŠ, kterého jsi, Panno,
v Betlémě porodila
- 10 rozjímání ke 3. tajemství
radostného růžence
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=jezis-ktereho-jsi-panno-v-betleme-porodila-10-rozjimani-ke-3-tajemstvi-radostneho-ruzence&cisloclanku=2016110098