Důležitost působení kněží v minulosti a dnes. Liberální média a jejich působení na formování vědomí lidí. Komunistický a liberální "vědecký ateismus". Liberalismus a jeho "třídní nepřátelé". Každý se může změnit, závisí to pouze na nás. I snaha se počítá.
Když jsem v polovině 80. let odešel bydlet z jednoho středoslovenského města do Bratislavy, byla to jistým způsobem velká úleva. Na středním Slovensku si
bolševici obzvlášť potrpěli na důsledné prosazování "vědeckého ateismu" a každý, kdo se nepodřídil, byl na černé listině. Ve středu města byl jediný katolický kostel pod drobnohledem okresního šéfstva komunistické strany. Na veřejnosti vyžadovali soudružkování při oslovování představených, přičemž nerozlišovali, zda jste byl komunista, nebo ne. V Bratislavě byla oproti tomu hotová demokracie. Moje manželka, když na začátku oslovila v práci svého nadřízeného "soudruhu" tak zažila hromadné pobavení okolí, neboť oni se oslovovali "pane a paní". Rovněž i v mé práci byla na prvním místě odbornost a ne stranická legitimace.
Stejně to bylo i s náboženstvím. Komunisté si dali záležet, aby v tom jediném kostele ve středu města nebyl kazatel, který by si uměl svými kázáními získat lidi a pokud se tam takový objevil, ihned putoval někam do zapadákova, aby neškodil prosazování "vědeckého ateismu". V Bratislavě byl proti tomu výběr už jen proto, že tam bylo mnoho kostelů. My jsme rádi chodili do kostela sv. Cyrila a Metoděje, kde měl kázání mladý kněz, velmi oblíbený i mezi vysokoškolskou mládeží. Když jsme se v druhé polovině 90. let odstěhovali na venkov, měli jsme štěstí, že ačkoli máme pouze jeden kostel, tak jsme v něm měli vždy výborné kněze.
Ačkoliv, i když se dnes často mluví o kněžích s despektem, není třeba podceňovat jejich úlohu, neboť je velmi důležité, jak působí na svěřené ovečky. Kvalita kněze je mimořádně důležitá při formování věřících, aby jejich víra se projevovala i v jejich jednání, nejen v řečech o křesťanství. Mnozí jsou stále upnutí na kritiku komunismu, ale
je třeba začít konečně mluvit pravdu i o tom, co se dělo v uplynulých 30 letech svobody.
Podle mě se kněží dostali v tomto čase do souboje s jiným druhem ateismu, než byl ten komunistický a zřejmě na to nebyli dostatečně připraveni.
"Liberální ateismus" oproti komunistickému "vědeckému ateismu" znovu operuje vědeckým poznáním, ale mnohem sofistikovaněji. Nasadil také silné zbraně konzumismu, požitkářství různého druhu a samozřejmě útoku na nejnižší pudy. Deset minut nedělního kázání a několik hodin týdně vyučování náboženství, se nemůže rovnat masivní kampani přes všechny možné mediální kanály. Hollywoodská dílna a její další podobné produkční dílny nakažené satanismem ovládly televizní obrazovky a internetové sítě, rozleptávají vědomí lidí a infikují je liberalismem, který nemá nic společného s odpovědnou svobodou.
Současný liberalismus je ideologie ze stejné dílny, jako byl nacismus a komunismus. Je naroubován marxismem a hledá zase svého "třídního nepřítele". Nyní jsou jimi národovci, vyznavači tradičních hodnot, lidé, kteří považují tradiční rodinu za základ společnosti a státu a samozřejmě skuteční křesťané, kteří se ne jen k tomu hlásí, ale skutečně podle Krista žijí. Protože je nemohou pouze takto pojmenovat, dávají jim různé pejorativně nálepky.
Z nacionalisty udělali "nacistu", ti co vyznávají tradiční hodnoty a odmítají jejich novotvary, jsou "extremisté", ti co uznávají tradiční rodinu a odmítají manželství gayů a lesbiček jsou "homofobové", ti co prosazují Kristovo učení do života a odmítají "kulturu smrti", jsou "talibánci, případně až fašisté", v případě kněží "klérofašisté". Korunu tomu položil náhubkový zákon přijatý v NR SR, aktivity NAKA pronásledující lidi za vyslovené názory a liberály
chystané ministerstvo na "ochranu demokracie", podobné tomu, jaké měli nacisté a komunisté na pronásledování lidí za názory a přesvědčení.
Žel, 30 leté liberální leptání vědomí lidí má své následky na každém z nás, ať si to uvědomujeme, nebo ne. Rozdíl je pouze v tom, že někdo se snaží v sobě proti tomu bojovat, někteří rezignovali a někteří si myslí, že křesťanství je třeba zliberalizovat. Když před časem
o. Marián Kuffa přirovnal současnou situaci s tím, co se dělo za Krista a Piláta označil jako liberála a židovské velekněze, zákoníky a farizeje za lidi podobné "křesťanským liberálům", mnozí zasténali. Jistě, bylo to tvrdé přirovnání, zvláště jestli řekl, že tito tzv. "liberální křesťané" mají větší vinu za smrt Krista než Pilát. Pro charakteristiku "liberálních křesťanů" také řekl, že oni sice v Boha věří, ale nevěří v Krista. Ti, co byli ve Svaté zemi, jistě si mohli poslechnout z úst fundovaných průvodců, že pro židovské velekněze bylo nemyslitelné, aby Mesiáš měl parametry Krista. Jejich mesiáš měl žít v královské rodině, neměl jezdit na oslu, ale na koni nebo velbloudu, měl se pohybovat pouze v nejvyšší společnosti a ne mezi chudobou a lidmi podivné pověsti. No a říct o Samaritánovi, že by mohl být bližním a mluvit s hříšnou Samaritánkou u studny, byla urážka nejvyššího rangu. Ty měl jejich mesiáš dát kamenovat a ne je považovat za lidské bytosti, stvořené k obrazu Božímu.
O těchto skutečnostech mluvil i náš místní kněz způsobem, který každého chytal za srdce. Mluvil o tom, že
náš Mesiáš se narodil ve stáji do rodiny řemeslníka a bořil nemocné představy o Bohu a lidech. Boha představil lidem jako milujícího otce a z lidí udělal, pokud ho budou následovat svým jednáním, Boží děti. Kázáním na svátek mučedníka sv. Štěpána to završil příklady, které kontrastují s radostnými Vánočními událostmi, ale ukazují na realitu života, která není naplněna pouze radostnými událostmi.
Tehdejší "liberální křesťané" farizeové a zákoníci, mezi nimiž byl i Saul, který pronásledoval Krista, ukamenovali jáhna Štěpána zato, že hlásal důsledně Kristovo učení.
Stejně i
dnes se "liberální křesťané" spojují s liberály, aby ukamenovali ty, kteří důsledně hlásají Kristovo poselství a chtějí ho přenést do života. Vyčítají jim, že chtějí ve společnosti údajně násilím prosazovat "kulturu života", že jsou ochotni odpouštět viny těm, kteří v minulosti pochybili, že jsou schopni takovým, co se nyní zasazují za skutečné hodnoty, zapomenout, jak v minulosti hlasovali, resp. co v minulosti měli udělat a neudělali.
Přitom si neuvědomují, že kdyby Bůh neodpouštěl a byl by takovým přísným soudcem jako jsou oni, tak by nikdo z nás neobstál a už vůbec ne oni sami.
Otec M. Kuffa říká, pokud nejsi schopen odpustit provinění jiného, tak se nemodli "Otče náš", neboť tím, když říkáš část: "... a odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům ..." přivoláváš od Boha na sebe prokletí neodpuštění.
Naděje nás všech poškozených liberalismem je však i v této tragédii sv. Štěpána a to
v příběhu účastníka kamenování Saula, který si oblékl Krista a jako sv. Pavel se nakonec stal apoštolem národů. Proto i my máme příležitost vypudit ze sebe liberalismus a jednat tak, jak nám to svým životem a množstvím poučení říká Ježíš Kristus.
K tomu přeji všem do nového roku, abychom to naplnili každý z nás svými skutky.
Radostné Vánoční svátky a šťastný nový rok 2020.
Viliam Oberhauser
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 27. 12. 2019 naleznete
zde
Článek od téhož autora:
Otec Marian Kuffa a světlo do našeho života
(k 60. narozeninám otce Mariana)
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=otec-marian-kuffa-a-svetlo-do-naseho-zivota-k-60-narozeninam-otce-mariana&cisloclanku=2019120135
(25. 12. 2019)