Evangelijní úryvek na svátek Svaté rodiny Ježíše, Marie a Josefa (Mt 2, 13 - 15. 19 - 23) podává příběh útěku Svaté rodiny do Egypta.
Útěk a návrat do Egypta evangelista Matouš znovu využije k tomu, aby poukázal na naplnění Starého zákona a na Ježíšův Boží původ: "
Tam zůstal až do Herodovy smrti, aby se splnilo, co řekl Pán ústy proroka: "Z Egypta jsem povolal svého syna."" (Mt 2, 15)
Dějiny Izraele
Prorok Ozeáš, který žil v 8. století před Kr., mluvil o vysvobození izraelského národa z egyptského otroctví, které Bůh uskutečnil prostřednictvím Mojžíše. Vysvobození z Egypta bylo znamením Boží lásky vůči izraelskému národu, který Bůh nazývá svým synem. V případě Ježíšova narození Bůh ukazuje svou lásku a ochrannou ruku vůči svému Synu. Nejde však už o synovství symbolické, ale přímé. Ježíš je Božím Synem od věčnosti. Svým pozemským životem bere na sebe a zpřítomňuje dějiny izraelského národa. Prožívá útlak a utrpení a prochází cestu z Egypta do zasnoubené země jako kdysi vyvolený národ při vysvobození z egyptského otroctví.
Ježíšovo dětství v sobě obsahuje dějiny Izraele v miniatuře. Na těchto dějinách svého syna a národa má spoluúčast i jeho matka a pěstoun.
Paradoxy víry
Vánoce představují jeden z příkladů toho, co nazývám paradoxy víry. Bůh se neřídí podle lidských předpokladů a prognóz. Jsme pozváni nejít vlastními cestičkami, ale poznávat tento Boží pohled. Vánoční texty nám říkají, že mudrci, kteří přišli z východu, aby se poklonili novorozenému králi, ho hledali v hlavním městě tehdejšího království. Přišli do Jeruzaléma za Herodem Velikým.
Jejich uvažování a postup byl na lidské rovině logický. Kde jinde hledat nástupce trůnu, když ne v paláci panovníka?
Boží slovo nám zjevuje, že Bůh se nechová podle lidských schémat a představ.
Za místo narození si zvolil jednoduché obydlí v ústraní lidí. Tyto paradoxy Božího chování nacházíme v celém Písmu svatém. Výstižně to vyjádřil apoštol Pavel: "
Co je světu bláznivé, to vyvolil Bůh, aby zahanbil moudré, a co je světu slabé, vyvolil Bůh, aby zahanbil silné." (1 Kor 1, 27) Celý život Božího Syna už od jeho početí bude doprovázet tento paradox, ve kterém si Bůh vybírá to, co je světu bláznivé a slabé, aby zahanbil moudré a silné.
K zvěstování Bůh poslal anděla Gabriela do Nazareta, na které se ve Starém zákoně nevztahovalo žádné proroctví, protože se v starozákonních textech toto město vůbec neuvádí. Anděl nepřichází do chrámu ke knězi, ale do skromného domu chudého děvčete.
Bůh převrací naruby lidská očekávání a zažitá schémata.
Bůh vždy překvapí. Platí to i pro náš život.
V osobě Marie máme běžného věřícího, navíc jde o ženu, bez jakéhokoli postavení a z neznámého prostředí, která nepatří do Davidovy dynastie, neboť tuto mesiášskou charakteristiku má její manžel Josef.
Bůh koná překvapivě tam, kde bychom to nečekali, a zjevuje svou velikost na osobách, s nimiž se podle lidských kritérií nepočítá. Dovolme Bohu, aby narozením Božího Syna překvapil i nás.
Živý Betlém
Z hebrejských slov "bet" a "lechem" se obvykle Betlém nazývá "dům chleba". Prožít vánoční svátky a půlnoční mši svatou v tomto městě, zejména v Jeskyni narození, zanechá v člověku jedinečné duchovní vzpomínky. Ne každému se to však podaří.
Není to však ani nutné. V uměleckém zobrazení středověkých malířů je to vyjádřeno korporálem, na kterém je položené Dítě Ježíš. Korporál je liturgická látka, která se klade na oltář a na kterém se uskutečňuje během mše svaté proměnění chleba a vína v Tělo a Krev Ježíše Krista.
Kristus, který se narodil v Betlémě, rodí se na oltářích našich chrámů při každé mši svaté. Rodí se, aby se stal Chlebem života, pokrmem, který přijímáme na naší cestě věřícího člověka. Můžeme proto říci, že každá mše svatá se stává Betlémem, na kterou jsme pozváni ho přijmout, jak to vznešeným způsobem vyjadřuje latinská vánoční píseň Adeste fideles: "
Venite, adoremus Dominum - Pojďte, klaňme se Pánu." Je tu však ještě jeden rozměr.
Všichni jsme pozváni, abychom se my sami stali živým Betlémem, když do našich životů se narodí Kristus.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 27. 12. 2019 naleznete
zde
Spravedlivý a milující Josef
- události, které bezprostředně předcházely
narození Ježíše Krista.
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=spravedlivy-a-milujici-josef-4-nedele-adventni-cykl-a&cisloclanku=2019120120
(21. 12. 2019)
Vánoce jsou adorací Božího daru a tajemství (Půlnoční, cykl. A)
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=vanoce-jsou-adoraci-boziho-daru-a-tajemstvi-pulnocni-cykl-a&cisloclanku=2019120134
(25. 12. 2019)
JEŽÍŠ, kterého jsi, Panno,
v Betlémě porodila
- 10 rozjímání ke 3. tajemství
radostného růžence
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=jezis-ktereho-jsi-panno-v-betleme-porodila-10-rozjimani-ke-3-tajemstvi-radostneho-ruzence&cisloclanku=2016110098