Evangelijní úryvek slavnosti Zjevení Páně (Mt 2, 1 - 12) podává příběh o návštěvě mudrců, kteří se přišli poklonit novorozenému židovskému králi.
Evangelista neuvádí jména mudrců, ani jejich počet, ani zemi jejich původu. Tyto vnější okolnosti ponechává nepovšimnuty. Nicméně zdůrazňuje důvod jejich návštěvy. Hledají novorozeného krále, aby se mu poklonili. Pro Matouše je tímto králem Ježíš, který se právě narodil v Betlémě.
Hvězda nestačí
Mudrci svůj příchod do Jeruzaléma zdůvodňují hvězdou, kterou viděli na východě. Příběh betlémské hvězdy je třeba vidět především v jejím teologickém odkazu.
Pro mudrce je hvězda důvodem radosti, pro Heroda důvodem paniky a strachu. Hvězda představuje tu oblast poznání, ke které se dopracujeme lidským úsilím, přirozeným poznáním. Ale hvězda samotná nestačí!
Uprostřed vyprávění o návštěvě mudrců stojí Boží slovo: "
A ty, Betléme, v judské zemi, nijak nejsi nejmenší mezi knížaty judskými, neboť z tebe vyjde vévoda, který bude spravovat můj lid, Izrael." (Mt 2, 6) To, co nasměruje mudrce ke Kristu do Betléma, je Boží slovo, které dává definitivní odpověď hledajícím návštěvníkům z východu o novorozeném židovském králi.
Upřímné a vytrvalé touze člověka po Bohu jde vždy On sám vstříc.
Různé postoje
V příběhu o mudrcích Matouš klade do protikladu různé lidské postoje. Na jedné straně je to postoj tehdejších odborníků na výklad Božích zaslíbení, kterými byli velekněží a zákoníci. Ti přesně vědí jméno proroka i příslušný verš, který se spojuje s narozením Mesiáše v Betlémě.
Podají vysvětlení, ale zůstanou dále v Jeruzalémě, ačkoli do Betléma je to velmi blízko, asi jen 6 km.
Potom je to Herodes, který dostane požadovanou informaci, ale vysvětlí si ji po svém jako ohrožení vlastního postavení.
Na druhé straně jsou to mudrci, kteří jsou upřímnými hledači Boha. Pro čistotu svých úmyslů dostávají z Boží strany i odpovědi. Mudrci před dítětem padli na zem, aby se mu poklonili. Před dítětem udělali úkon prostrace vyhrazený pouze Bohu.
Tyto dva protichůdné postoje budou provázet celé Ježíšovo účinkování až na kříž. Budou k němu přicházet lidé, aby naslouchali jeho slovům, aby zcela změnili svůj dosavadní styl života, ale budou ho vyhledávat i ti, kteří ho budou chtít podchytit v řeči, kteří ho budou chtít zabít.
Není toto zkušenost, kterou evangelium prožívá od dob Ježíšova narození až po dnes?
Lidé různých dob a národů se setkávají s Kristem. Jedni aby se mu poklonili jako Králi, druzí aby ho odstranili ze svého života.
Dary
Evangelista Matouš hovoří o klanění mudrců Betlémskému dítěti, jehož uctívají jako novorozeného židovského krále: "
Vešli do domu a uviděli dítě s Marií, jeho matkou, padli na zem a klaněli se mu. Potom otevřeli své pokladny a dali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu."(Mt 2, 11)
Jde o završení jejich dlouhého hledání a o vrcholnou scénu příběhu.
V textu nikdy není dítě osamocené, vždy je doprovázeno matkou. Je zřejmé, že Matouš spojuje matku Marii s královskou poctou, které se dostává jejímu synovi. Matka však nemá podíl jen na slávě svého syna, což je vyjádřeno darem zlata a kadidla, ale na celém jeho životním příběhu, jak naznačuje třetí dar mudrců, kterým je myrha jako předpověď budoucího utrpení a smrti. Tento podíl na utrpení se naplňuje velmi rychle, když Josef bere dítě a jeho matku a utíkají do Egypta, aby je ochránil před hrozbou Herodových vojáků.
Adorace
Papež František popisuje jednání mudrců těmito slovy: "
Mudrci nás učí, že lidé mohou přijít ke Kristu po velmi dlouhé cestě. Bohatí muži, mudrci zdaleka, toužící po nekonečnu, se vydávají na dlouhou a nebezpečnou cestu, která je přivede do Betléma. V přítomnosti Královského Dítěte je přemůže velká radost. Nejsou pohoršeni z chudého prostředí, ale okamžitě padají na kolena, aby se Dítěti poklonili. Kleče před ním chápou, že Bůh, který nejvyšší moudrostí určuje kurz hvězd, rovněž určuje kurz dějin: ponižuje mocné a povyšuje ponížené. Po svém návratu domů jistě řekli mnohým o tomto úžasném setkání s Mesiášem, a tak začali šíření evangelia mezi národy." (Papež František, apoštolský list
Admirabile signum)
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 5. 1. 2020 naleznete
zde
(Na Fatym.com vydáno 5. 1. 2020; 6. 1. 2023 - 2941 přečtení)
Spravedlivý a milující Josef
- události, které bezprostředně předcházely
narození Ježíše Krista.
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=spravedlivy-a-milujici-josef-4-nedele-adventni-cykl-a&cisloclanku=2019120120
(21. 12. 2019)
Vánoce jsou adorací Božího daru a tajemství (Půlnoční, cykl. A)
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=vanoce-jsou-adoraci-boziho-daru-a-tajemstvi-pulnocni-cykl-a&cisloclanku=2019120134
(25. 12. 2019)
JEŽÍŠ, kterého jsi, Panno,
v Betlémě porodila
- 10 rozjímání ke 3. tajemství
radostného růžence
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=jezis-ktereho-jsi-panno-v-betleme-porodila-10-rozjimani-ke-3-tajemstvi-radostneho-ruzence&cisloclanku=2016110098