Stromek je možná nejvýraznějším symbolem Vánoc. Zajímal vás někdy jeho původ? Má kořeny v pohanství?
Každý rok slavíme Vánoce jako svátek narození Ježíše Krista, čas kdy se Bůh stal člověkem. Je to zároveň časem setkání s nejbližšími, časem pokoje a radosti. K vytváření vánoční atmosféry, která evokuje příchod Krista na tento svět, nám mohou dopomoci i dárky, koledy, různé dekorace a v neposlední řadě i vánoční stromeček. Stromek je možná nejvýraznějším symbolem Vánoc. Zajímal vás někdy jeho původ? Má kořeny v pohanství?
Námitky proti Vánocům jako křesťanskému svátku přicházejí například od některých protestantů nebo Svědků Jehovových. Na jejich webové stránce jw.org se můžeme dočíst i to, že "
Bůh Vánoce neschvaluje, neboť mají kořeny v pohanských zvycích a rituálech."
Bible skutečně neuvádí přesné datum Kristova narození. Ani Církev závazně neučí, že se Ježíš Kristus narodil 25. prosince. Přesto si vybrala tento den jako připomínku Kristova narození. Zdá se, že je zde třeba hledat hlubší symboliku. Podle starého juliánského kalendáře je 25. prosinec dnem zimního slunovratu. V tento den jsou dny nejkratší a tma nejdelší. Od tohoto data se dny prodlužují a noci zkracují až do letního slunovratu v červnu.
Evangelia symbolickým způsobem poukazují na skutečnost, že Ježíš Kristus, pravé Světlo přichází na svět, aby porazil tmy hříchu a smrti. Tato realita je popsána především v Janově evangeliu v 1. kapitole. Ne náhodou svátek
narození Jana Křtitele připadá na datum blízko letního slunovratu (24. červen), od kterého se dny naopak zkracují a noci prodlužují. Jan Křtitel na margo Spasitele, který má přijít, poznamenává: "
On musí růst a mně musí ubývat." (Jan 3,30)
Kardinál Ratzinger (pozdější papež
Benedikt XVI.) v knize
Duch liturgie poznamenává: "
Tvrdilo se, že svátek Kristova narození vznikl v opozici vůči Mithrovmu mýtu, nebo jako křesťanská reakce na kult Neporazitelného slunce podporovaného římskými císaři ve třetím století v jejich úsilí o založení nového císařského náboženství. Tyto staré teorie jsou však neudržitelné. Rozhodujícím faktorem bylo spojení stvoření a kříže, stvoření a Kristova početí."
Vraťme se však k vánočnímu stromečku. Stromy byly opravdu ve starých kulturách symboly naděje, pokoje a vítězství života nad smrtí. Starokřesťanských autor
Tertulián už na přelomu 2. a 3. století píše o používání věnců a vavřínů v křesťanských komunitách. Na druhé straně však Tertulián zakazuje uctívat věnce a vkládat do nich naděje.
Jedinou nadějí křesťana má být Ježíš Kristus. Praxe používání vánočního stromku se však spojuje s osobou
svatého Bonifáce (680-754), biskupa a evangelizátora Německa. Bonifác na svých misijních cestách po dnešním Německu narazil v jisté vesničce na kult pohanského boha Thora. Oslavy tohoto boha se každoročně konaly kolem mohutného stromu a na Thorovu počest přinášeli obyvatelé vesnice lidské oběti.
Bonifác po příchodu nebojácně pokácel strom a přinesl zaskočeným pohanům malý stromek, symbol (ne předmět uctívání) Kristova vítězství nad pohanstvím. Právě zde lze pozorovat kořeny dnešního zvyku stavět vánoční stromky. Později se tato praxe postupně rozšířila do celého světa.
Proti praxi používání vánočního stromku někteří kritici poukazují na text z knihy proroka Jeremiáše 10,3-4: "
To, čím se řídí národy, je pouhý přelud, dřevo poražené v lese, výrobek přitesaný řemeslnou rukou. Krášlí jej stříbrem a zlatem, hřebíky a kladivy upevňují, aby to nebylo vratké."
Tuto stát však nelze chápat jako zákaz pro vánoční stromky. Prorok Jeremiáš kritizuje lidi, kteří dávají přednost stvoření před Stvořitelem. Kritizuje modloslužbu. V pohanských kulturách lze nalézt příklady modloslužby a mezi ně patří i uctívání stromů.
Dnes však jen těžko můžeme najít křesťana, který by se klaněl vánočnímu stromečku.
V křesťanském pojetí je stromeček pouze symbol Vánoc, nikoli předmět uctívání. Slavení Vánoc, Kristova příchodu na tento svět by se klidně obešlo i bez vánočního stromku.
Erik Dujava
Zdroje
https://www.catholic.com/magazine/online-edition/st-boniface-and-the-christmas-tree
https://www.catholic.com/qa/should-christmas-trees-be-considered-a-religious-symbol
https://www.catholic.com/magazine/online-edition/refuting-the-pagan-roots-of-christmas-claim
https://www.jw.org/sk/jehovovi-svedkovia/caste-otazky/preco-neoslavujete-vianoce/
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 16. 12. 2019 naleznete
zde