Nedávný průzkum ukázal, že pouze velmi málo katolíků opravdu věří ve skutečnou přítomnost Ježíše Krista v Eucharistii. Těm z nás, kteří se mezi ně počítáme, nabízí toto zjištění prostor na prohloubení a rozšíření víry.
Jsou však křesťané, kteří věděli s takovou jistotou, že Ježíš je opravdu přítomen ve Svátosti oltářní, že neváhali čelit nebezpečí jen proto, aby byli s Ním. A jsou i lidé, kteří raději zemřeli, než by měli dovolit, aby se Eucharistie dostala do nesprávných rukou. Nabízíme vám pár jejich příběhů.
* Sourozenci zavražděni na velikonočních obřadech, rok 2019
Ne všude na světě je samozřejmostí klidně jít na mši svatou.
Sharon Stephen a jeho sestra Sarah Epzhibah Santhakumarovi se 29. dubna 2019 stali obětí bombardování křesťanských komunit na Srí Lance během slavení Velikonoc. Křesťané věřící v eucharistického Krista (katolíci, Chaldejci, Koptové a ortodoxní) jsou již léta terčem islámských teroristů. Letošní Velikonoce přinesly s sebou bolestný smutek, když bomboví útočníci zaútočili na kostely a hotely na Velikonoční neděli. Informoval o tom internetový portál Aleteia: "
Největší počet obětí si vyžádal útok na Kostel sv. Sebastiána v přímořském rybářském městě Negombo, kde přišla o život třetina účastníků mše."
* Otec Hamel, umučen u oltáře, rok 2018
Jsi nejšťastnější, když jsi na mši? Otec Hamel byl. A tam také zemřel.
26. července 2018 dva muži ozbrojení noži vtrhli do farnosti Saint Étienne-du-Rouvray ve městě Rouen ve Francii. Otec Jacques Hamel (86), který byl v té době 58 let ve službě kněze, tam právě slavil mši svatou. Nazýval ji základním prvkem své každodennosti.
Jeho sestra o něm říkala: "
Ve chvíli proměňování byl sám proměněn ... čím starší byl, tím více žil umučení Krista." V onen čtvrtek vtrhli teroristé na mši s úmyslem "
skoncovat" se všemi křesťany. Stařičkého kněze donutili kleknout si a s pokřikem "
Allahu Akbar" mu před oltářem podřízli hrdlo.
* Paul Comtois vběhl do hořících plamenů, rok 1966
Věříte v Eucharistii natolik silně, abyste vběhli do místnosti, kde hoří, abyste ji zachránili?
Paul Comtois byl guvernérem kanadské provincie Quebec. Oddaný katolík, který se denně modlíval růženec se svou manželkou a pěti dětmi. V místě pracovního bydliště dostali výjimečné povolení k tomu, aby mohli mít u sebe doma svatostánek, v němž přebývala Svátost oltářní k jejich domácí úctě. Dcera Paula Comtoisa o svém otci řekla: "
Když definitivně dostal toto povolení, vzal tím na sebe odpovědnost za bezpečnost a náležité uchovávání Eucharistie. A můj otec byl muž, který si plnil své závazky za každou cenu." O půlnoci 21. února v roce 1966 zachvátil jejich dům požár.
Když otec dostal svou rodinu do bezpečí, vrátil se pro Ježíše v hostii. Jeho tělo bylo nalezeno nepěkně spálené, ale v rukou bezpečně chránící liturgickou nádobku s Eucharistií.
* Otec Brenner umírá, aby zachránil Eucharistii, rok 1957
Zatímco útočníci dobodávali jeho tělo, otec János Brenner zatím chránil Ježíše v Eucharistii.
14. prosince 1957 zavolali tohoto maďarského cisterciáckého kněze - otce Jánose Brennera - k jistému umírajícímu muži, aby mu udělil poslední pomazání a podal Eucharistii. Šlo o falešnou zprávu vykonstruovanou komunisty. V Maďarsku byli jimi (stejně jako v Československu, pozn. Redakce) katolíci roky utlačováni. Otec Brenner byl vysvěcen na kněze během nejtěžších let perzekuce. Když spěchal za údajným umírajícím, nesl v liturgických nádobkách oleje pomazání a Svátost oltářní. Útočníci vyskočili zpoza stromů a 32-krát ho bodli. Jeho tělo našli další den tak, že stále v rukou svíralo Eucharistii, s pevným úmyslem nevydat ji násilníkům. Skutek utlačovatelů měl však opačný účinek: tento kněz je uctíván jako mučedník. Na místě, kde zemřel, postavili kapli, v níž se nachází jeho zkrvavená reverenda jako relikvie.
* Poslední přijetí Eucharistie svatého Pedra Maldonado, rok 1937
Buďme vděční za privilegium přijímání Eucharistie.
Svatý Pedro de Jesús Maldonado byl knězem v období anti-katolického režimu prezidenta Plutarca Callesa v Mexiku. Otec Pedro Maldonado, skvělý kněz sloužící v mexickém Chihuahua během pronásledování katolíků, pomáhal s přípravou dětí na jejich první svaté přijímání a se službou chudým. 10. února 1937 na Popeleční středu vešli do jeho kostela ozbrojení opilí muži. Vyhrožovali mu zatčením. Než ho zločinci vyhodili na ulici, kněz v rychlosti popadl nádobu s posvěcenými hostiemi. Tahali ho za vlasy a vlekli ho k Andrés Riverovi, politickému vůdci té oblasti. Ten udeřil pátrá pistolí tak silně do hlavy, že mu poškodil lebku a oko. Násilníci začali bít otce Pedra, ale on pevně držel v rukou Eucharistii - dokud mu ji nevyrazili. Hostie se rozsypaly po zemi. Jeden z útočníků mu je natlačil do úst se slovy: "
Dej si! Tvé poslední přijímání." Kněz tak udělal. Následující den zemřel v nemocnici.
* Dívka z Číny inspiruje svět, rok 1900
Mnozí věřící v Americe si konají pobožnost Svaté hodiny právě díky činu neznámé čínské dívky.
Boxerské povstání v Číně si dalo za cíl vytlačit ze země veškerý západní vliv včetně katolické víry. Kněz hovoří o události, která se stala v jeho farním kostele během útoku na něj. Když ho zatkli, jedno děvče se skrylo v zadní části chrámu.
Sledovalo vojáky, jak jim při zneuctění svatostánku popadalo 32 proměněných hostií na zem. V tu noc se vkradla zpět do kostela a strávila čas v tiché adoraci. Pak se sklonila k zemi a hostii přijala ze země jazykem. Totéž opakovala 32 nocí za sebou, dokud nepřijala všechny. Po přijetí posledního přijímání ji chytil jeden z vojáků a ubil k smrti. Americký arcibiskup Fulton J. Sheen řekl, že tato událost ho přivedla k tomu, aby si každý den vykonal Svatou hodinu. Mnoho lidí se arcibiskupem inspirovalo a následovalo jeho příklad - včetně biskupa Jamese Conleyho v Lincolnu ve státě Nebraska a mezi mnoha další se počítám už i já - autor tohoto článku.
* Svatý Nicholas Pick, kazatel o Eucharistii, rok 1572
Šli byste bránit doktrínu o skutečné přítomnosti Krista v Eucharistii, i kdyby vás to mělo stát život?
V roce 1572 protestantský kalvinismus v jeho rodném Holandsku rostl. V té době františkánský kněz jménem Nicholas Pick kázal v protikladu s protestantským odmítáním důležitých křesťanských doktrín. Konkrétně šlo o obhajobu reálné přítomnosti Krista ve Svátosti oltářní. Označoval ji za rozšíření Božího vtělení do času. Kalvinisté mu zabrali dům a stal se terčem jejich útoku. Oběsili ho na provaze z jeho vlastního hábitu. Když se provaz přetrhl, k hlavě a ústům mu přiložili hořící pochodeň a drželi ji, dokud nezemřel.
* Svatý Hermengild odmítl uctívat chléb, rok 585
Za tělo a krev Krista považují katolíci pouze náležitým způsobem proměněné hostie.
Pro jednoho světce to znamenalo smrt. Vizigótský král Leovigid měl dva syny, Hermengilda a Recareda. Všichni byli ariáni, kteří nevěřili v božství Ježíše Krista. Hermengild si vzal za manželku dceru francouzského krále Sigeberta. Víra této ženy ho obrátila na katolickou víru. Král Leovigid se tak rozzuřil, že chtěl svého syna vězením přinutit konvertovat zpátky. Do vězení poslal ariánského biskupa, aby vysloužil princi takzvané přijímání, což Hermengild odmítl. Svatý Řehoř to později nazval "
přijímání svatokrádežné konsekrace". Přestože je i kněz ve stavu hříchu, proměnění Eucharistie je platné, ale pouze pokud má úmysl konat v souladu s Církví. Hermengildův otec dal svého syna za trest zabít.
* Svatý mladý mučedník, odvážný ministrant, rok 575
Jako posledního si připomeneme patrona ministrantů, který bránil Eucharistii vlastním životem.
Papež Benedikt XVI. vyprávěl jeho příběh na audienci ve Vatikánu: Během pronásledování císaře Valeriána se museli křesťané setkávat potají, aby mohli slavit mši svatou. Velmi nebezpečné bylo i zanést Eucharistii křesťanským vězňům, kterých nebylo v té době málo. Jednoho dne, chlapec jménem Tarzícius, ministrant, vstal a řekl: "
Pošlete mě. Moje mládí bude nejlepším štítem pro Eucharistii." Kněz mu to dovolil a řekl: "
Tarzície, pamatuj, že do tvých slabých rukou byl svěřen nebeský poklad. Vyhni se přeplněným ulicím a zapamatuj si, že svaté věci nikdy nesmí být vrženy psům." "
To raději zemřu, než bych měl o ně přijít," odpověděl mu udatný ministrant.
Cestou ho spatřili pohanské děti ze sousedství a volali ho ke hře. Když odmítl, začali ho podezřívat. Když si všimli, že před nimi něco ukrývá, pokoušeli se to od něj dostat. Jeho urputná námaha, kterou hlídal Eucharistii, je rozhněvala. Začali ho kopat a tlouct kameny, ale on se nevzdal. Zemřel se Svátostí oltářní přitisknutou pevně na své hrudi.
Zdroj:
https://aleteia.org/2019/08/26/they-died-for-the-eucharist-would-you/
Převzato z
https://zastolom.sk/,
článek z 11. 12. 2019 naleznete
zde.