Mezi křesťany může vzniknout zmatek ohledně některých věroučných doktrín, které se týkají vztahu
Ježíše a
Panny Marie. Stojí za to stručně je vysvětlit.
Ježíšovo panenské početí. Ježíš se narodil v lůně Panny Marie z Ducha Svatého bez mužského semene. (Srov.
KKC 496 )
Neposkvrněné početí Panny Marie. Panna Maria byla uchráněna od poskvrny hříchu od momentu jejího početí. Ačkoli Církev toto učení vyznávala od prvopočátků své existence, oficiálně bylo potvrzeno až papežem
Piem IX. v roce 1854.
Mariino trvalé panenství. Katechismus katolické církve v bodě
510 uvádí, že Maria zůstala "pannou při početí [svého Syna], pannou při porodu, pannou, když ho nosila, pannou, když ho porodila, pannou vždy": celou svou bytostí je "
služebnice Páně" (
Lk 1,38).
Podobně jako v případě jiných mariánských učení, i učení o Mariině trvalém panenství vyzdvihuje nejprve Boží iniciativu a až v druhé řadě pokornou odpověď Marie jako služebnice Páně. Toto učení nelze chápat jako pokus o degradaci sexuality nebo manželství, ale spíše jako poukázání na svatost Matky Boží a na její jedinečnou roli v Božím plánu spásy.
Katolická církev již od svých počátků učila, že Maria je vždy Pannou. Tuto nauku vyznávali i církevní otcové, například Atanáš, Jeroným nebo Augustin. Zajímavé je však to, že v ni věřili i první protestantští reformátoři - Martin Luther, Jan Kalvín a Ulrich Zwingli. Právě z protestantského prostředí však přicházejí různé námitky týkající se tohoto učení. Základní námitkou, kterou se budeme v článku věnovat, je otázka údajných Ježíšových bratrů, jak je naznačeno v Matoušově evangeliu 13,55-56:
"
Což to není syn tesaře? Což se jeho matka nejmenuje Maria a jeho bratři Jakub, Josef, Šimon a Juda? A nejsou všechny jeho sestry u nás? Odkud to tedy ten člověk všecko má?" Podobný úryvek najdeme v témže evangeliu, ve 12 kapitole, 46-48 verši: "
Ještě když mluvil k zástupům, hle, jeho matka a bratři stáli venku a chtěli s ním mluvit. Někdo mu řekl: „Hle, tvá matka a tvoji bratři stojí venku a chtějí s tebou mluvit.“ On však odpověděl tomu, kdo mu to řekl: „Kdo je má matka a kdo jsou moji bratři?“"
Kdyby měl Ježíš skutečně pokrevní sourozence, vyplývalo by z toho, že učení o Mariině trvalém panenství je falešné. Co tedy můžeme k tímto textům říci? Podívejme se na dvě základní vysvětlení tohoto zdánlivého protikladu mezi katolickou věroukou a Písmem.
Apokryfní spis Jakubovo protoevanjelium (napsaný v roce 120 po Kr) uvádí, že Maria složila slib panenství a zasvětila se Bohu. Později si ji za manželku vzal Josef, který předtím ovdověl a měl děti z předchozího manželství. Tato interpretace by vysvětlovala zmínky o Ježíšových sourozencích. Apokryfní knihy sice nebyly Církví přijaty do sbírky (kánonu) Nového zákona, ale některé z nich mohou mít historickou hodnotu.
Spor o Ježíšovy sourozence není nový. Svatý Jeroným už ve 4. století bránil Mariino trvalé panenství proti kritikům, jakým byl například Helvidius. Kromě Jeronýma, toto učení obhajovali i další církevní otcové, mezi nimi i svatý Augustin nebo svatý Atanáš. V Bibli slovo bratr může kromě pokrevního příbuzného představovat i vzdálenějšího příbuzného, resp. duchovní příbuzenství. Pokud nějakého kněze oslovíme otče nebo řeholníka / řeholnici bratře / sestro, neznamená to, že jde o naše biologické příbuzné. Podobné příklady najdeme i v samotné Bibli, například v knize Genesis 13,8, která hovoří o Abrahamovi a Lotovi jako o bratrech. Ve skutečnosti však šlo o blízký příbuzenský vztah - strýce Abrahama a synovce Lota. Rovněž v prvním listě Korinťanům 15,6 svatý Pavel svědčí o tom, že vzkříšený Kristus se zjevil více než pěti stům bratří najednou. Z textu lze logicky usoudit, že nešlo o pokrevní bratry, kteří by měli jednu společnou mámu.
Aramejština ani hebrejština neznala slovo pro bratrance ani sestřenici.
Alan Schreck k tomu dodává: "
Řecké slovo pro (Ježíšovy) bratry a sestry bylo používáno i pro označení dalších blízkých příbuzných - bratrance, sestřenice, synovce a neteře. Katechismus katolické církve k úryvku z Mt 13,55-56 navíc poznamenává: Jakub a Josef, "Ježíšovi bratři" (Mt 13,55),
jsou synové jisté Marie, která provázela Ježíše a zřetelně se označuje jako "druhá Marie" (Mt 28,1).
Jde o Ježíšovy blízké příbuzné podle známého vyjadřování Starého zákona." (
KKC 500)
Na závěr v této souvislosti lze opět citovat
Katechismus, který výstižnými slovy vyjadřuje tajemství Mariina trvalého panenství a její povolání: "
Ježíš je jediným Mariiným synem. Avšak Mariino duchovní mateřství se vztahuje na všechny lidi, které on přišel spasit: „Zrodila syna, kterého Bůh ustanovil za prvního z mnoha bratří (srov. Řím 8,29), totiž věřících, při jejichž zrození a vychování [Maria] spolupracuje svou mateřskou láskou."
(KKC 501)
Erik Dujava
Použitá literatura
Hahn, S:
Prečo veriť?, 2009 (informace, že Jan Kalvín a Ulrich Zwingli věřili, že Maria je vždy pannou.)
Schreck, A:
Katolíci – čemu opravdu věří?, 2013
Z komentářů pod článkem:
doplnění: (Knieža Myskin:) Kdo studoval řádně SZ, tak si všimne důsledné oddělování posvátných a profánních částí života i předmětů nebo lidí. Notoricky známý je boží trest za použití posvátných nádob z chrámu na profánní hostinu, které skončilo slovy MENE TEKEL FARES a smrtí babylónského krále Baltazara (syn Nabuchodonozora). Nebo i muž, který se dotkl vozu s Archou úmluvy a na místě byl mrtvý.
Toto bylo židovské myšlení - striktní oddělení předmětů a lidí použitých pro oslavu Boha, obzvlášť ty, které si Bůh zvlášť vyvolil.
Maria je Archa úmluvy Nového zákona a přivedla na svět Syna Božího.
Umíte si představit, že by ji Josef použil na přivedení na svět obyčejných lidí?, svých obyčejných děti?
V židovském chápání to bylo něco nepředstavitelného, znamenalo by to blasfemii vůči Bohu.
Umíte si představit, že by Josef, pravověrný SZ žid - muž spravedlivý i podle Písma, se dopustil něčeho takového? - já ne.
Církevní otcové zároveň přirovnávají narození Krista k jeho zmrtvýchvstání - Ježíš vyšel z hrobu bez toho, aby odvalil kámen a Ježíš se narodil, aniž porušil panenství své matky. Existuje zároveň hypotéza (domněnka), že Ježíš vstal mrtvých ráno ve 3:00, protože odpoledne ve 3:00 (15:00) zemřel. Východní církve dokonce mají speciální modlitbu o tomto čase na Velikonoční neděli.
Můžeme se na základě paralely domnívat, že Ježíš se narodil ráno ve 3:00, ale samozřejmě to už je jen nepotvrzený předpoklad a úvaha, ale naznačuje, jak na základě paralel můžeme analyzovat Písmo.
2. doplnění: argument prof. Petrů, který ve svém překladu NZ uvádí vysvětlení slov
nepoznal ji (Josef), dokud neporodila Ježíše., kde na příkladu jiného Lukášova textu (prorokyně Anna žila jako vdova, dokud nedovršila 84 let - nezemřela) uvádí, že doslovný překlad nedostatečně vystihuje spojku dokud, která v originále nenaznačuje
co bude pak, ale jen
co bylo předtím
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 5. 12. 2019 naleznete
zde