České Budějovice: U příležitosti 30. výročí zásadních společenských změn v naší vlasti otec biskup Vlastimil Kročil upozornil na význam a úskalí znovunabyté svobody.
Znovunabytou svobodu můžeme chápat v několika odlišných rovinách. Je možné mluvit o svobodě politické, když jsme získali možnost se bez zábran vyjadřovat k veřejným záležitostem a účastnit se aktivně na veřejném životě. Je možné mluvit o svobodném pohybu, cestování, získávání a výměně informací či svobodném přístupu ke vzdělání. Dostalo se nám i náboženské svobody, kdy po létech, mnohdy velice těžkých perzekucí a pronásledování, lidé všech konfesí a vyznání můžou bez překážek prožívat a praktikovat svou víru.
Je třeba si ale i přiznat, že onen
dar svobody získaný po listopadu 1989 nebyl vždy správně pochopen. Jakoby svoboda neměla žádných hranic, jakoby byla zcela bezbřehá. Jak snadno se může stát, že
nesprávné pojetí svobody se může stát nebezpečným, ba dokonce může se stát ohrožujícím pro svobodu druhého. Stačí, aby si někdo začal myslet: „Jsem svobodný, tak si mohu dělat, co chci“.
Jako křesťané máme před očima varovný příběh na počátku Bible. První lidé dostali od Boha dar svobody, kde byl pouze jeden jediný mantinel a tím byl Boží příkaz, který lidé nesměli přestoupit. Jak to dopadlo, všichni víme. Svoboda byla zneuctěna hříchem, který se nejčastěji a nejzhoubněji stále objevuje v lidských dějinách.
„Budete jako bohové!“ Vy sami si budete určovat, kde jsou hranice vaší svobody!
Oproti zneužívání daru svobody, lze postavit cestu, kdy se jako křesťané řídíme určitými pravidly a předpisy, které nás nesvazují, nýbrž nám umožňují žít v pravé svobodě, v ní kráčet a k její plnosti se stále více přibližovat. Je to cesta, kdy proti pýše a egoismu je stavěna zejména ctnost pokory a prostoty. Příkladem na této cestě pravé svobody v Kristu, nám může být právě i světice Anežka Přemyslovna.
+ Vlastimil, biskup českobudějovický
Převzato z www.bcb.cz/,
článek z 11. 10. 2019 naleznete
zde.
;