Při slovním spojení "růženec s dětmi" se bezděčně objevují vrásky na čele nejednoho rodiče či učitele. Má smysl děti do modlitby nutit? Je odříkání Zdrávasů pro ně nějak užitečné, když této modlitbě nerozumí?
Neskončí růženec jen jako bižuterie? Nebo jako kovbojské laso na zneškodnění otravného sourozence? Pochybnosti rostou jako houby po dešti - a to zejména tehdy, když je poléváme vlastní nechutí a výmluvami, proč se růženec právě dnes nemodlit.
A možná pro tyto obavy je růženec stále modlitbou, která opravdu stojí za to. Přesvědčuje nás o tom množství svatých. Sv. Páter Pio, sv. František Saleský nebo bl. Pius IX. mluvili o růženci jako o nejmocnější zbrani, se kterou se dá dobýt svět, dokonce porazit ďábla. Osobní význam růžence zase velmi jasně zdůraznil sv. Josemaría Escrivá: "
Modlete se růženec. Požehnaná ta monotónnost Zdrávasů, která očišťuje monotónnost vašich hříchů!"
O svatém papeži Janu Pavlu II. je známo, že růženec byl jeho nejoblíbenější modlitbou. Každý den si dokonce udělal čas, aby se pomodlil všech patnáct tajemství (dnes jich včetně tajemství růžence světla máme dvacet). Jan Pavel II. také rád vyzdvihoval roli modlitby růžence v rodinách. V apoštolském listě
Rosarium Virginis Mariaek nám promlouvá takto:
"
Posvátný růženec se svou dávnou tradicí ukázal zvlášť účinný jako modlitba, v níž rodina nachází sama sebe. ... Rodina, která se spolu modlí růženec, napodobuje ovzduší nazaretské domácnosti, jejíž středem je Ježíš: prožívají s ním radosti a smutky, své potřeby a plány svěřují do jeho rukou, čerpají z něj naději a sílu pokračovat"(
Rosarium Virginis Mariae, 41).
Zde je tedy pět důvodů, proč růženec může být i pro vaši rodinu tou správnou volbou:
* Růženec je jednoduchý
I když na první pohled může vypadat komplikovaně.
Růženec je modlitba, která je primárně složená ze tří opakujících se (základních) modliteb - Otčenáš, Zdrávas a Sláva Otci. Jsou krátké a jednoduché, snadno si je zapamatují i menší děti a rychle jsou schopny předmodlovat se samy. To je obvykle motivuje víc, než když se předmodlují rodiče.
Jednoduchý však neznamená bezvýznamný. I v tomto případě totiž platí: v jednoduchosti je krása - a co se týče růžence, tak i velká hloubka.
* Růženec je názorný a fyzicky hmatatelný
Hmat je pro děti velmi důležitým smyslem, zdrojem informací, i (především pro mladší děti) zdrojem emocionálního ujištění a pocitu bezpečí. Držet růženec fyzicky v rukou může dítěti pomoci rozvíjet osobní rozměr modlitby, zejména tehdy, pokud dítě má svůj vlastní růženec, který například dostalo k svátku nebo si ho samo vyrobilo. Také mu můžeme vysvětlit, že držet růženec je jako držet za ruku samotnou Pannu Marii.
Další nezanedbatelnou výhodou "názornosti" růžence je samozřejmě i to, že děti mohou sledovat, jak velkou část modlitby už mají za sebou a jaká je ještě čeká.
* Růženec přináší pokj
Svatý papež Pius X. řekl: "
Pokud chcete, aby ve vašich rodinách panoval pokoj, modlete se v rodině růženec."
Asi to důvěrně znáte - dětský povyk, křik, pláč, zvídavé otázky, sourozenecké hádky. Pokud uprostřed tohoto rodinného ruchu toužíte po malé oáze klidu, zkuste pravidelnou modlitbu posvátného růžence. Opakování jednoduchých modliteb vám poskytne příležitost uklidnit se fyzicky i psychicky a umožní vám spočinout v bezpečí Boží přítomnosti. Zároveň vás pozve k tiché reflexi o Ježíšově - a zároveň i o svém vlastním - životě.
Navíc, podle apoštolského listu o posvátném růženci, členové rodiny při této modlitbě vždy získají "
schopnost vidět jeden druhého novýma očima, komunikovat spolu, být solidární, odpustit si navzájem a pokaždé začínat ve svazku lásky obnoveném z Božího Ducha" (
Rosarium Virginis Mariae, 41).
* Růženec vypráví příběh - a děti příběhy milují!
Prostřednictvím posvátného růžence ožívá příběh spásy a přibližuje se ke všem členům rodiny, k menším i větším. Všechna růžencová tajemství nás učí něco velmi důležitého o Ježíšově životě a také o nás samých. Učí nás o tom, kým Ježíš Kristus opravdu je a kým jsme povoláni stávat se my v něm.
Tajemství radostného růžence hovoří o Ježíšově dětství a o Božím plánu s jeho (a také naší) rodinou, tajemství bolestného růžence o významu jeho (i našeho) utrpení. Slavný růženec nás směřuje k žití své každodennosti s pohledem upřeným na nebe. Tajemství světla nás zvou poznávat a přijímat Krista jako našeho milujícího Spasitele, ve kterém se snoubí lidská přirozenost s božskou.
Bonusem těchto růžencových příběhů je skutečnost, že jejich "vypravěčkou" je samotná Maria. Ona - která Božího Syna milovala více než kdokoliv jiný na Zemi - nás těmito příběhy provází. Umožňuje nám poznávat Krista jejíma očima a učí nás přibližovat se k němu a stále více se mu připodobňovat.
* Růženec odráží život vaší rodiny
Tak jako posvěcený růženec, i náš každodenní život je složen z chvil radosti, bolesti, naděje a světla. Zažíváme různé situace jako setkání s blízkými, návštěvy chrámu, radost z dětí, společné stolování, bolesti a trápení, jakož i malé zážitky nebe na zemi, oslavy, dotyk Ducha Svatého. Jsou to situace, které jsou běžnou součástí našeho života i života lidí kolem nás ... a všechny najdeme i v růženci.
Řečeno slovy sv. Jana Pavla II., modlitba růžence jednoduše "bije pulsem lidského života". Meditace nad růžencovými tajemstvími nám pomáhá lépe porozumět nejen Ježíšovu, ale i vlastnímu životu. A rovněž nás učí lépe se vypořádat s různými typy situací, se kterými se v životě setkáváme, a to podle vzoru samotného Ježíše.
Kromě těchto pěti bodů bychom samozřejmě mohli vyjmenovat ještě mnoho dalších - a velmi praktických pro náš (nejen) duchovní život. Sv. Ludvík z Montfortu, autor významné knihy o posvátném růženci, například uvádí, že každodenní modlitba růžence očišťuje naši duši a smývá hřích, usnadňuje nám praktikovat ctnosti, zapaluje nás láskou k Bohu a přináší nám mnoho milostí. Jinými slovy, přibližuje nás k nebi.
Důvodů k modlitbě růžence je tedy dost. A docela dobrých. Stačí to jen vyzkoušet. Svolejte děti, vezměte si do rukou svůj oblíbený růženec ... a nezapomeňte, že i nedokonalá modlitba je nekonečně lepší než žádná.
5krát o tom,
jak se růženec s dětmi opravdu modlit
První část našeho článku "
Růženec s dětmi" se zaměřovala na důvody, proč má právě modlitba posvátného růžence pro rodiny velký smysl. K této modlitbě nás pravidelně povzbuzují naši kněží, biskupové a v průběhu staletí tak učinili i mnozí papežové a svatí.
I Panna Maria nás vícekrát při svých zjeveních vyzvala, abychom se tuto modlitbu pravidelně modlili a vyprosili tak světu mír. Všichni si určitým způsobem uvědomujeme, že modlit se růženec je dobré a potřebné. Proč to tedy neděláme?
Vraťme se na chvíli k vráskám, které se nejednomu z nás objevují na čele při pomyšlení na společný čas modlitby v rodině. Ruku na srdce, růženec s dětmi není vždy procházka růžovou zahradou. Občas se nám dokonce může zdát jako ta Getsemanská - a to i bez toho, že bychom právě rozjímali o tajemství "který se pro nás krví potil".
Jelikož sv. Jan Pavel II. rozuměl našim lidským těžkostem při modlitbě, dovolíme si i v tomto případě zacitovat slova z jeho apoštolského listu
Rosarium Virginis Mariae:
"
Mohlo by se namítnout, že růženec je modlitba, která nevyhovuje vkusu dnešních dětí a mladých. Ale tato námitka je namířena spíše na ne dost přiměřenou metodu modlení se. Navíc nic nebrání tomu, aby se základní struktura růžence pro děti a mladé - kteří se ho modlí buď v rodině nebo ve skupinách - neobohatila vhodnými symbolickými a praktickými pomůckami, na jeho lepší pochopení a ocenění. Proč to tedy nezkusit?" (
Rosarium Virginis Mariae, 42)
Takže proč to nezkusit? V následujících řádcích najdete minimálně pět užitečných tipů,
JAK se v rodině s dětmi modlit růženec tak, abyste si vy a vaše děti tuto modlitbu zamilovali ještě více.
* Vyberte vhodné místo a čas
Prvním důležitým krokem je vybrat pro modlitbu růžence správné místo a čas - a držet se svého plánu, pokud je to možné. Pokud se růženec chcete modlit pravidelně, ideální je dělat to vždy ve stejný čas na stejném místě. Tak si děti na tento rodinný rituál snadněji zvyknou a časem ho přijmou za svůj.
Začátky však mohou být těžké. V případě, že děti nedokáží při modlitbě doma sedět, zkuste se začít modlit například při cestování autem. Děti pak nebudete muset honit po místnosti, a pokud cestujete déle než 15-20 minut, stihnete se pomodlit možná i celý růženec. Navíc vám i samotná cesta rychleji uteče.
Připravte sebe i děti na průběh modlitby
Když se tedy chcete modlit doma (například po večeři, kdy děti mají hotové úkoly), setkejte se ve stanovený čas a spolu se připravte na modlitbu: rozdejte si růžence (ideální je, aby každý člen rodiny měl svůj), zapalte svíčku (děti milují plamen), případně si dejte před sebe na stolek obraz Panny Marie s Ježíšem, relikvii světce ... na začátek si můžete zazpívat, říct si úmysly, za koho nebo za co se chcete růženec pomodlit.
Pro plynulejší průběh modlitby můžete mít stanovených i několik rodinných pravidel. Zde jsou některé od Kendry Tierney (autorka píše o liturgickém životě v rodinách):
Další volbou je přidat se k modlitbě růžence například v kostele (před nebo po mši), na poutním místě nebo během procházky či turistiky v přírodě.
Zejména při jisté pravidelnosti je však zřejmě nejlepším místem pro modlitbu růžence váš domov.
@ Děti - školáci musí zůstat během modlitby sedět, dávat pozor a zapojovat se. Mladší děti musí zůstat v místnosti a mohou vyrušovat jen do jisté snesitelné míry.
@ Děti mohou sedět kdekoliv chtějí, ale když se začne modlitba, nemohou již své místo měnit.
@ Růženec je určen pouze pro ruce - ne pro nohy, kolena, neslouží ani na údery sourozenců.
@ Všichni se musí zapojovat. Společná modlitba znamená, že by nám mělo být umožněno slyšet se navzájem.
Určitě nepodceňujte poslední bod. Samozřejmě, je velmi vhodné, aby společnou modlitbu vedli rodiče (zejména ze začátku). Ale nezapomeňte - čím více budou děti zapojené do modlitby, tím více se budou cítit její součástí a dříve si ji oblíbí. Pokud to zvládnou, nechte je předmodlovat se, pomozte jim, podpořte je. Povzbuďte je, aby řekly své zamyšlení k danému tajemství. Dovolte jim klást otázky a využijte to jako skvělou příležitost naučit děti něco nového o pravdách naší víry. Pokud jsou děti již starší, domluvte se s nimi, že jim na otázky odpovíte po skončení modlitby.
Na závěr se můžete pomodlit další modlitby jako
Pod ochranu tvou nebo
Svatý Michaeli Archanděli, případně si opět zazpívejte nějakou píseň. Velmi vhodným ukončením mohou být krátké litanie k vašim "rodinným svatým" (křestním, biřmovacím ...), kde vzpomenete patrony každého člena rodiny. Ukončíte je vzýváním sv. Josefa a Panny Marie.
* Použijte praktické pomůcky
Existuje mnoho šikovných způsobů, jak dětem přiblížit modlitbu růžence a učinit ji pro ně osobnější a lépe pochopitelnou. Využijte je!
Začít můžete například tím, že si spolu s dětmi vyrobíte vlastní růžence - klasické z korálků, případně se staršími dětmi můžete zkusit výrobu tzv. uzlového růžence (Knotted rosary). Mnoho návodů na podobné aktivity najdete na internetu. Následně se můžete dohodnout s vaším knězem, aby vám růžence požehnal - děti tak lépe pochopí, že tu jde o něco speciálního, ne o bižuterii na krk nebo hračku.
Menším dětem mohou také vyhovovat omalovánky, například takové, které zobrazují jednotlivá růžencové tajemství, nebo docela jednoduché s konturami růžence s velkými zrnky. Jednotlivá zrnka si mohou děti postupně vybarvovat během modlitby a zároveň sledovat, kde se právě v modlitbě nacházejí.
"Vyšším levelem" omalovánek může být tzv. růžencová quiet book - knížka, která vyobrazuje jednotlivá tajemství zajímavým (3D) způsobem. Můžete si ji doma vyrobit z tvrdšího papíru, korálků, filcu, různých ozdůbek, stužek. Inspirace najdete i na internetu, ale snažte se využít vlastní fantazii a zapojte do výroby i děti.
Bonusový tip: usnadněte si práci a využijte dostupné materiály. Vytiskněte si omalovánky a další podklady ze stránky
www.miliondeti.sk. Poohlédněte se v obchodech po dětských knížkách, zamyšlení, figurkách či růžencích vyrobených speciálně pro malé děti.
* Odlište to, co je speciální
Dobrou zásadou při prožívání liturgického života (i v rodině) je odlišit to, co je speciální. Vidíme to na liturgických barvách, čteních, ale i na mnoha dalších liturgických "detailech". Proto, pokud chcete například oslavit svátek Růžencové Panny Marie (7. října), případně jiný mariánský svátek, zvolte méně tradiční - a zejména pro děti výjimečnější - způsob modlitby. Vyzkoušet můžete i aktivitu "jedlý růženec". Děti to motivuje a vede k schopnosti odlišit svátek od běžných dní.
Jak samotný název napovídá, "jedlý růženec" si třeba předem připravit. Použít lze například cereálie, sušené ovoce nebo kousky čokolády. Vyberte si něco, co se dá sníst rychle a děti to nemusí dlouho žvýkat v ústech. Odlište zrnka, která představují modlitbu Zdrávas a modlitbu Otčenáš. Každému členu rodiny vytvořte jeho vlastní růženec nebo požádejte starší děti, aby vám pomohly (využijte například stůl, kolem kterého si následně sednete). Během modlitby děti mohou vždy sníst právě pomodlené "zrnko" - nebo si ho mohou odložit stranou a sníst později, po skončení modlitby.
Pamatujte, děti jsou dětmi! Dospělí jste tu vy.
To je zřejmě ta nejdůležitější část z celého článku. Navzdory všem uvedeným tipům totiž nelze očekávat, že děti budou z modlitby růžence vždy nadšené. Právě naopak, určitě budou vymýšlet a nejednou dají najevo i svůj nesouhlas. To však neznamená, že je to třeba vzdát.
Zde je tedy několik nejdůležitějších tipů na závěr:
* Pamatujte, že děti netouží vždy po tom, co je pro ně nejlepší. Přesto má stále smysl dávat jim jíst i zeleninu namísto samých sladkostí a vést je k modlitbě, ačkoli by se místo toho raději dívaly na pohádky. Ale vyplatí se hledat způsob, který jim bude "chutnat" více - který jim jako dětem bude bližší.
* Buďte trpěliví. Zkoušejte to znovu a znovu. Nevzdávejte se, protože naposledy to nevyšlo - jako křesťané přece věříme v zázraky.
* Chcete-li ve své rodině vytvořit návyk pravidelné modlitby, jděte na to postupně. Začněte se spolu pravidelně modlit jeden desátek, později přidejte další.
* Veďte děti k hlubšímu porozumění modlitby, (zejména tehdy, když jsou menší) nebojte se motivovat je i "přízemními" způsoby. Děti možná ještě nedokáží porozumět tomu, že modlitba růžence buduje ctnosti a přispívá k jejich svatosti - ale budou rozumět přímé odměně. Před modlitbou jim tedy věcně oznamte, že dítě, které se pomodlí všechny odpovědi nebo se dobrovolně předmodlí jeden desátek, bude moci na konci sfouknout svíčku nebo zůstat vzhůru o 10 minut déle a číst si s vámi knížku ...
* Buďte pro své děti příkladem. Načtěte si více informací o modlitbě růžence, vytvořte si k němu vztah. Nemodlete se ho jen ze zvyku. Udělejte si s manželem / manželkou čas na rozjímavou modlitbu růžence. Na internetu, ale i v obchodech najdete různorodé varianty: rozjímání k jednotlivým desátkům, ale i ke každému Zdrávasu, biblické a jiné tématicky zaměřené rozjímání ...
A nakonec to nejdůležitější: Nebuďte na sebe příliš tvrdí. I dospělákům se do modlitby může nechtít. Důležité je i tak se k ní nakonec odhodlat.
Ľudmila Pöštenyiová, ACN Slovensko
ACN Slovensko - Pomoc trpící Církvi
ACN - Aid to the Church in Need je mezinárodní dobročinnou a pastorační organizací. Je zaměřena na poskytování materiální a duchovní pomoci křesťanům všude tam, kde jsou pronásledováni, utlačováni nebo kde trpí hmotnou nouzí. Vznikla v roce 1947 a v roce 2011 byla povýšena na nadaci papežského práva. ACN každoročně realizuje přibližně 6 000 projektů v téměř 150 zemích světa. Podporuje ji přes 400 000 soukromých dárců z celého světa. Na Slovensku působí prostřednictvím národní kanceláře ACN Slovensko - Pomoc trpící církvi od března 2017.
Převzato z
https://zastolom.sk/,
článek z 24. 10. 2019 naleznete
zde.