Přinášíme pokračování Novény (deviatniku) za úctu k daru lidského života, jejíž modlitba předcházela Národnímu pochodu pro život v Bratislavě, který se koná 22. září 2019.
Modlit se ji však můžete pořád....
ÚVOD
a 1. - 4. den novény
PÁTÝ DEN
"Půjdeš před Pánem připravit mu cestu." (Lk 1, 76)
Zachariáš takto prorokoval: "
A ty, chlapečku, budeš prorokem Nejvyššího: půjdeš před tváří Pána, připravíš mu cestu a dát jeho liduo spáse, že mu náš Bůh z hloubky svého milosrdenství odpustí hříchy." (Lk 1, 67.76-78)
Jak velkou radost musel pociťovat Zachariáš, když naplněn Duchem Svatým takto prorokoval o svém synovi Janu Křtiteli. Vždyť s Alžbětou dlouhá léta trpěli tím, že nemohli mít děti a kvůli tomu se stali terčem pohrdání Židů. Navzdory tomuto utrpení žili Alžběta a Zachariáš spravedlivě před Pánem a svou bolest, že nemohou mít děti, určitě obětovali za včasný příchod Mesiáše. A jakou pěknou odměnu dostali od Pána za svou věrnost: Daroval jim syna, Jana, který měl celkem bezprostředně připravit cestu Mesiáši, připravit pro něj lidská srdce a dokonce položit život za svého Boha.
Svatý papež Jan Pavel II. vděčí za své kněžské povolání také bezpochyby svým rodičům. Na svého otce si vzpomíná jako na muže, jehož život byl životem stálé modlitby. Večer a časně ráno ho vždy vídával, jak se vkleče tiše modlí. O svém otci prohlásil: "
... jeho příklad byl pro mě jakýmsi prvním domácím seminářem."
Jan Pavel II. často hovořil o tzv. pátém evangeliu, evangeliu utrpení, které hlásal vlastním příkladem. Když ho poznamenalo stáří a nemoc, když už navenek nemohl být aktivní, tehdy byl viditelným obrazem ukřižovaného Krista, který dobrovolně a z lásky dává svůj život za lidstvo. Právě tehdy obětováním svého života nejvíce obdaroval Církev.
Během návštěvy Slovenska v roce 2003, hluboce poznamenán utrpením, Jan Pavel II. říkal:
"
Kříž je tím místem, na kterém se nám zjevila Boží láska. Kristův kříž je vítězstvím nad zlem, porážkou smrti, zprostředkováním života, znovunavrácením naděje. Buď zdráv, kříži, naděje jediná!"
Dnes se modleme za bezdětné manželské páry. Ať jejich utrpení přinese duchovní plody. Vždyť Písmo říká: "Raduj se neplodná, ty, co nerodíš, zajásej a vykřikni, ty, co neznáš porodní bolesti, protože opuštěná má mnoho dětí ..." (Gal 4, 27)
Tajemství růžence: Ježíš, kterého jsi, Panno, při navštívení Alžběty v životě nosila. (Se kterým jsi, Panno, Alžbětu navštívila)
Bože, náš Otče, tys nám Kristovým křížem ukázal, že nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí svůj život za své přátele.
Dej nám v utrpeních hledět na Tvůj kříž a zapomínat na sebe,
abychom se skrze obětování našich křížů stali dárci života pro druhé.
Skrze našeho Pána Ježíše Krista, tvého Syna,
který je Bůh a s tebou žije a kraluje
v jednotě Ducha Svatého po všechny věky věků.
ŠESTÝ DEN
"Hle, Boží stánek je mezi lidmi!" (Zj 21, 3)
Anděl řekl Marii: "
Neboj se, Maria, našla jsi milost u Boha. Otěhotníš a porodíš syna a dáš mu jméno Ježíš. On bude veliký a bude nazván Synem Nejvyššího. Pán Bůh mu dá trůn jeho otce Davida, navěky bude kralovat nad rodem Jákobovým a jeho království nebude konce."
(Lk 1, 30-33)
Skrze anděla se Panna Maria dozvídá o Božím zásahu do dějin lidstva. Má počít syna, který bude Synem Nejvyššího, tj. Božím Synem. Bůh se chce stát člověkem, malým bezbranným dítětem a sdílet s lidmi tentýž život. Narozením z Panny Marie se stává jedním z nás a je nám podobný ve všem, kromě hříchu. (Srov .: Žid 4, 15)
Bůh se stal malým dítětem, zcela závislým od nebeského Otce, aby učinil zadost naší neposlušnosti vůči Bohu. Stává se poslušným Otci až k smrti, aby nám svou smrtí daroval věčný životu Otce.
"
Co tedy na to řekneme? Pokud je Bůh s námi, kdo je proti nám? Když on vlastního Syna neušetřil, ale vydal ho za nás všechny, jak že by nám s ním nedaroval všechno?!" (Řím 8, 31- 32)
Sv. Ludvík Marie Grignion píše: "
Co Eva ztratila a přivedla do zavržení neposlušností, to Marie zachránila poslušností. Maria tím, že zůstala dokonale věrná Bohu, zachránila nejen sebe, ale i všechny své děti. Velké díky Marii za toho, koho vlastním, neboť on je její dílem a plodem a bez ní bych ho neměl."
Dnes se modleme, abychom byli naplněni duchovní radostí a vděčností za dar nového života, věčného života, který jsme dostali v Kristu.
Tajemství růžence: Ježíš, kterého jsi, Panno z Ducha Svatého počala.
Bože, Otče, děkujeme ti za dar věčného života, který jsi nám daroval v Ježíši Kristu. Skrze jeho život, utrpení, smrt a zmrtvýchvstání
se opět nazýváme Božími dětmi a jsme jimi.
Dej, abychom se stali hodnými této milosti a podle ní i žili.
Skrze našeho Pána Ježíše Krista, tvého Syna,
který je Bůh a s tebou žije a kraluje
v jednotě Ducha Svatého po všechny věky věků.
SEDMÝ DEN
"Ty, Pane, jsi můj ochránce." (Ž 3, 4)
"
Josefovi se ve snu zjevil Hospodinův anděl a řekl: Vstaň, vezmi dítě i jeho matku, uprchni do Egypta a zůstaň tam, dokud ti nedám vědět, neboť Herodes bude hledat dítě, aby ho zabil.
On vstal, vzal v noci dítě i jeho matku a odešel do Egypta. Tam zůstal až do Herodovy smrti."
(Mt 2, 13-15)
Svatý Josef dostal od Boha velké povolání - být pěstounem a ochráncem Božího Dítěte a tomuto povolání bezpochyby zasvětil celý svůj život. I zde varovaný ve snu ani na okamžik neváhá, ale hned za noci plní Boží příkaz, bere Marii s dítětem a utíká s nimi do Egypta. Sv. Josef je pro nás živým obrazem Boží otcovské lásky, která zapomíná na sebe a nachází štěstí v úplném darování sebe pro dobro druhého.
Sv. Gianna Beretta Molla píše: "
Každé povolání je povoláním ke skutečnému, duchovnímu a morálnímu mateřství. To znamená, být připraven stát se dárcem života. A měli bychom v boji o naše povolání i zemřít, byl by to nejkrásnější okamžik našeho života."
Když se po třech těžkých těhotenstvích zkomplikovalo i to čtvrté, takže Gianně šlo o život, před porodem prosila svého manžela: "
Pokud se budete muset rozhodnout mezi mnou a dítětem, neváhejte ani chvíli a rozhodněte se pro dítě. Tak to chci. Zachraňte dítě! "
Dnes se modleme za rodiče, aby našli duchovní radost v tom, že se obětují pro dobro svých dětí.
Tajemství růžence: Ježíš, kterého jsi, Panno, v Betlémě porodila.
Bože Otče, tys svatého Josefa povolal být šlechetným ochráncem tvého Syna a jeho Matky, Panny Marie. Dej, abychom podle jeho příkladu chránili bezbranný život, ale i život Ježíše v lidských srdcích.
Skrze našeho Pána Ježíše Krista, tvého Syna,
který je Bůh a s tebou žije a kraluje v jednotě Ducha Svatého po všechny věky věků.
OSMÝ DEN
"Cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mně jste učinili." (Mt 25, 40)
"
Marie vzala libru drahocenného oleje z pravého nardu, pomazala Ježíšovi nohy a otřela mu je svými vlasy a dům se naplnil vůní oleje." (Jan 12, 3)
Marie, Lazarova sestra, koná tento skutek lásky k Pánu Ježíši s velkou úctou a ve vědomí, jak vzácná je jeho přítomnost. Nic pro ni není příliš mnoho, když jde o Pána Ježíše. O pár dní později, při jeho pohřbu, bude jeho tělo podobně s velkou úctou pomazané voňavými oleji a uložené do hrobu; z úcty k jeho Božství a k tomu, co toto tělo pro nás vytrpělo.
Každé lidské tělo si zaslouží tuto úctu, obzvlášť tělo trpícího - vždyť v utrpení se nejvíce připodobňujeme Pánu Ježíši. Nebeský Otec s velkou láskou hledí právě na trpící a umírající, neboť v nich poznává svého ukřižovaného Syna.
Velmi dobře to pochopila sv. Matka Tereza, když mohla ošetřovat a doprovázet nespočet trpících a umírajících a přivádět je k Bohu. Svým sestrám říkala: "
Nejsme tady kvůli práci, jsme tu kvůli Ježíši. Vše, co konáme, je pro něj. V chudých sloužíme Ježíši; o něho se staráme, jeho krmíme, jeho oblékáme, jeho navštěvujeme. Jeho utěšujeme, když utěšujeme chudého, nemocného, sirotka a umírajícího. Náš život nezná žádný jiný důvod, ani žádnou jinou motivaci. To je něco, co mnozí nechápou. Sloužím Ježíšovi 24 hodin denně; cokoli konám, konám to pro něj samého." (VS č. 100, str. 14)
Dnes se modleme za trpící a umírající, aby skrze své bližní zakusili Boží lásku a útěchu, kterou tak velmi potřebují.
Tajemství růžence: Ježíš, který byl pro nás ukřižován.
Bože, Otče, ty s velkou láskou hledíš na trpící a umírající, jako jsi hleděl na svého Syna umírajícího na kříži.
Prosíme Tě za umírající, aby v okamžiku smrti neodmítali tvou milosrdnou lásku.
Skrze našeho Pána Ježíše Krista, tvého Syna,
který je Bůh a s tebou žije a kraluje
v jednotě Ducha Svatého po všechny věky věků.
DEVÁTÝ DEN
"Přišel jsem, aby měli život a aby ho měli v hojnosti." (Jan 10, 10)
Ježíš řekl Židům: "
Pokud nebudete jíst tělo Syna člověka a pít jeho krev, nebudete mít v sobě život. Kdo jí mé tělo a pije mou krev, má život věčný a já ho vzkřísím v poslední den. Neboť mé tělo je pravý pokrm a má krev je pravý nápoj. Kdo jí mé tělo a pije mou krev, zůstává ve mně a já v něm." (Jan 6, 53-56)
Pán Ježíš nám při poslední večeři zanechal to nejcennější, svou neustálou fyzickou přítomnost ve světě. Skrze eucharistickou oběť chce být každý den znovu nejen mezi námi, On chce v nás i skutečně žít, chce být naším životem.
Sv. Jan Maria Vianney to takto vyjádřil: "
Všechny poklady tohoto světa nestačí na to, aby nasytily naši duši. Bůh sám musí být její potravou. Jak vznešená musí být naše duše, když ji dokáže nasytit pouze Bůh sám!"
Sv. Damian de Veuster se jako mladý 33letý misionář dobrovolně nabídl svému představenému, že půjde jako kněz na ostrov malomocných, Molokai, nazývaný také ostrov smrti. O poměrech na ostrově psal: "
Od rána do večera jsem obklopen srdceryvným fyzickým a morálním utrpením. Bez ustavičné přítomnosti našeho Božského Učitele v mé ubohé kapli bych nikdy nedokázal setrvat ve svém rozhodnutí a společně prožívat úděl malomocných."
"
Bez Nejsvětější svátosti by byla situace, v níž se nacházím, nesnesitelná."
Odkdy na ostrov přišel páter Damian a s ním Pán Ježíš v Eucharistii, atmosféra na Molokaii se rapidně změnila. Svůj apoštolát na ostrově začal příznačně mší svatou. Zavedl ustavičnou adoraci a pohled na Ježíše v hostii dával jemu i nemocným mnoho útěchy a pokoje. Poprvé bylo na ostrově slyšet radostný smích mladých i starých.
Dnes děkujme Pánu Ježíši za dar svátostí, především za dar Eucharistie. Vzbuďme si touhu přijímat ho ve sv. přijímání co nejčastěji, aby tak On sám mohl žít, mluvit, myslet a jednat v nás a skrze nás.
Tajemství růžence: Ježíš, který nám dal sebe samého za pokrm a nápoj ve Svátosti oltářní.
Bože, Otče, ty nám ve svátosti Eucharistie každý den daruješ svého Syna, abychom se skrze svaté přijímání stále více proměňovali v něj.
Dej, abychom s velkou láskou a úctou přijímali toto svaté tělo a krev a tak tě oslavovali i za ty, kteří tě nechtějí znát a milovat.
Skrze našeho Pána Ježíše Krista, tvého Syna,
který je Bůh a s tebou žije a kraluje v jednotě Ducha Svatého po všechny věky věků.
Převzato z
https://modlitba.sk/,
celá Novéna - Deviatnik za úctu k daru ľudského života (z 12. 9. 2019) naleznete
zde.