Za poslední půlrok jsem se setkala s tímto tématem v reálu mnohokrát, dostala se ke mně z mnoha úhlů pohledu, z mnoha situací na posouzení, zda to či ono je normální.
CO JE ŽÁRLIVOST?
Myslím, že v první řadě je třeba si říct, co je žárlivost. Žárlivost je negativní pocit z úspěchu nebo dobra někoho jiného. Z tohoto pohledu žárlivost nikdy není dobrá. "
Neboť kde je žárlivost a sváry, tam je neklid a každé možné zlo." Jak 1,3
Písmo svaté dále jmenuje žárlivost jako jeden ze skutků, které protiřečí dosažení Božího království a jsou opakem skutků, které v nás působí Duch Svatý. Je špatné, když se nedokážeme těšit z toho, že náš partner má dobré vztahy v práci, má zdravé vztahy mezi přáteli. Jít na firemní večírek nebo s partou do kina by nemělo být něco, co by člověka mělo znepokojovat. O jiném je už když si jde manželka po práci pravidelně zaplavat s kolegou nebo si kluci vyrazí na pánskou jízdu na diskotéku bez svých půlek. A tady se dostáváme k něčemu, čemu jsem dala název "
opodstatněná obava". Opodstatněná obava je podle mě normální reakce, když nejsme nadšeni z toho, že se někdo k našemu partnerovi chová s větší náklonností, než přísluší jejich úrovni vztahu nebo se tak náš partner chová k někomu jinému nebo máme podezření z nekalých úmyslů jiných lidí s naším partnerem.
ŽÁRLIVOST VERSUS OPODSTATNĚNÁ OBAVA
Jak jsme si již všichni stihli všimnout, mezi námi nejsou pouze lidé charakterní a zásadoví, ale i tací, pro které rozbít vztah nebo rodinu, neznamená nic špatného. Zároveň je třeba myslet na to, že někdy stačí i lidská slabost k tomu, aby se stalo něco, co se už nedá vrátit zpět a vztah či rodinu to někdy navždy poznamená.
Tentýž úkon v různé situaci může mít úplně jiný charakter. Šéf koupil své provdané sekretářce květiny. Květiny totiž kupuje vždy každé zaměstnankyni k svátku. V tom případě samozřejmě není důvod obávat se. Jiné by ale bylo, kdyby květiny kupoval pravidelně a pouze jí. A zase jiné by bylo podotknout, že vdaná sekretářka má 65 let a mladému šéfovi připomíná jeho babičku ...
Odůvodněná obava signalizuje, že je vztah v možném nebezpečí.
Více o ní si přečtěte na:
Kedy je už dôvod na žiarlivosť ?
ŽÁRLIVOST ROOZBÍJÍ VZTAH POMALU NEBO I HNED
Žárlivost vede k prohloubení nedůvěry, izolaci od celého okolí, nakonec většinou k zániku vztahu. Pravému žárlivci totiž vadí všude někdo a svého partnera nepodezřívá pouze pokud ho má právě "pod dozorem". Kromě "mírných žárlivců" existují i žárlivci chorobní, na které si je už ale třeba dát pozor. Muži bývají násilní, manipulátorští, jednají v afektu, ženy obvykle vyhrožují sebevraždou, zničením kariéry, omezují partnera v pracovním i volném čase.
Chorobnou žárlivost charakterizují např. tyto znaky:
* Osoba žárlí i na rodinné příslušníky a osoby stejného pohlaví
* Pravidelně několikrát za den kontroluje, kde se její partner nachází, s kým a co dělá
* Může reagovat hystericky, vyhrožovat
* Snaží se kontrolovat partnerovy e-maily, sms, historii hovorů, profil na soc. sítích
* Opakovaně nachází "důvody" k žárlivosti a nepřijímá logická vysvětlení
Chorobný žárlivec by se měl zaměřit na řešení vlastního problému- t.j. proč takto přehnaně reaguje. Důvodem bývají závažné problémy jako sexuální zneužívání v dětství, rozvod rodičů kvůli manželské nevěře, přistižení rodiče, snoubence / snoubenky, předešlého partnera / partnerky při nevěře. Z takové traumatatu je třeba se dostat s pomocí zkušeného odborníka, duchovního poradce a projít přes proces duchovního i duševního uzdravení.
Napsal Anna Lojeková, 14.5.2019
Převzato z
www.mojakomunita.sk/web/anna.lojekova/blog,
článek naleznete
zde.