Evangelijní úryvek slavnosti (u nás památky) Sedmibolestné Panny Marie (Jan 19, 25 - 27) nabízí scénu z ukřižování. U Ježíšova kříže stojí jeho matka a milovaný učedník.
Tři ostatní evangelisté se zmiňují o ženách, které z dálky sledovaly poslední okamžiky života Božího Syna: "
Zpovzdálí se dívaly mnohé ženy, které provázely Ježíše z Galileje a sloužily mu." (Mt 27, 55; srov. Mk 15, 40 - 41) Evangelista Lukáš dokonce přidává, že "
všichni jeho známí stáli opodál ..." (Lk 23, 49) Můžeme sice předpokládat, že byla mezi nimi i Ježíšova matka, ale nikdo ze tří evangelistů ji výslovně nezmiňuje. V tomto směru je evangelista Jan výjimečný, neboť explicitně uvádí, že přímo pod Ježíšovým křížem stála Ježíšova matka a milovaný učedník.
Matka a milovaný učedník
Z hlediska struktury textu je úryvek o matce a milovaném učedníkovi pod křížem umístěný uprostřed vyprávění o Ježíšově ukřižování. Tyto dvě postavy nejsou označeny jménem, ale funkcí - matka a učedník. Důvodem jejich přítomnosti nejsou pokrevní svazky, z nichž by vyplývala "slušnost" být při nejbližším v posledních chvílích života, ale jejich věrnost vyplývající z toho, že uvěřili v Božího Syna. Pán Ježíš během svého veřejného působení naznačil význam své smrti:
A já, až budu ze země vyvýšen, potáhnu všechny k sobě." (Jan 12, 32) V hodině, kdy se ostatní učedníci rozprchli, v rozhodující hodině, pro kterou Boží Syn přišel na svět, Ježíšova matka a milovaný učedník stojí pod křížem, protože se nechali přitáhnout láskou Božího Syna. Zde se rodí nové společenství, které je plodem Kristovy vykupitelské oběti.
Emeritní papež Benedikt XVI. ve své publikaci Ježíš Nazaretský komentuje tuto část slovy: "
On je jediným synem své matky, která by po jeho smrti zůstala na světě sama. Nyní jí však dává k dispozici svého milovaného učedníka, a tím ho namísto sebe dělá synem, který za ni od nynějška přebírá odpovědnost - bere ji k sobě." Slova "
Hle, tvá matka!" adresovaná milovanému učedníkovi emeritní papež vysvětluje takto:"
Žena - Maria a zároveň Církev - je svěřena učedníkovi, která se stává pravým učedníkem díky společenství lásky s Pánem."
Duchovní pouto
Maria dostala zvláštní úlohu, aby doprovázela Ježíšovo dílo a pod křížem aktivně stála u zrodu těchto opravdových bratrů a sester Ježíše Krista, kteří plní vůli jeho Otce.
Poslání Ježíšovy matky však nekončí pod křížem, ale její mateřství pokračuje dál. Proto evangelista uvádí, že si ji učedník vzal k sobě. Milovaný učedník je vzorem všech, za které Kristus přinesl oběť vlastního života, "
aby shromáždil vjedno rozptýlené Boží děti". (Jan 11, 52) Vidíme zde souvislost mezi "hodinou", ve které Kristus umírá na kříži, s "hodinou", ve které si učedník bere k sobě matku.
Toto duchovní mateřství a duchovní synovství je ovocem Kristovy oběti. Maria se stává matkou všech věřících.
Kristův testament
Osobou, která dává do pohybu celé dění, je Kristus. I poslední okamžiky svého života Ježíš koná ve vědomí plnění Boží vůle. Ježíš na kříži vidí, oslovuje, mluví. Je to Kristus, který tyto dvě osoby pod křížem spojuje.
Jeho slova mají až závěťný význam poslední vůle umírajícího. Proto konstatování: "
A od té hodiny ji učedník vzal k sobě" je třeba chápat víc než jen materiálně, tzn. vzal ji do svého domu. Má především hluboký duchovní rozměr. Milovaný učedník přijal Ježíšovu matku za svou duchovní matku. Za literárním významem slov se v duchu Janova evangelia skrývá symbolický význam a odkaz.
Pravého Ježíšova učedníka charakterizuje to, že přijímá jeho matku. Tím naplňuje Kristův závěť z kříže. Maria se stává matkou všech Ježíšových učedníků.
Všemohoucí Bože, ty jsi dal přebolestné Matce Marii sílu,
aby stála u tvého ukřižovaného Syna
a spolu s ním trpěla;
prosíme tě, dej, abychom i my ochotně nesli
svůj každodenní kříž ve spojení s Kristem,
a tak dosáhli účasti na jeho vzkříšení.
Neboť on a s tebou žije a kraluje v jednotě Ducha Svatého
po všechny věky věků. Amen.
(Modlitba dne ze slavnosti Sedmibolestné Panny Marie, patronky Slovenska)
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 30. 8. 2019 naleznete
zde
| Zdroj: www. postoj.sk