Evangelijní úryvek nejbližší neděle (Lk 14, 25 - 33) nabízí dvě podobenství, na kterých Ježíš ilustruje náročnost povolání následovat ho.
Člověk může být Ježíšovým učedníkem, pouze pokud nenávidí své rodiče a sourozence (srov. Lk 14,26). Sloveso "nenávidět" (řecky miséo) v této větě je semitizmus a má význam "jednoho milovat méně než druhého". Ježíšův učedník musí méně milovat rodiče, sourozence atd., než samotného Ježíše. V podobném duchu je třeba chápat slova o nesení kříže v dalším verši: "
A kdo jde za mnou a nenese svůj kříž, nemůže být mým učedníkem." Znamená to, že ten, kdo chce Krista skutečně následovat, musí být připraven přinést oběti.
Stavba věže
Věž byla běžná stavba ve starověku. Mohla mít vojenský, obranný nebo zemědělský účel (například sýpky, sklad, ochrana před útokem nepřítele). Příklad stavby věže byl proto posluchačům velmi dobře známý a srozumitelný. Pokud je věž nedokončená, vypadá směšně a pro jiné je terčem posměchu. Boží Syn chce říci: Když jde o duchovní věci, nikdy nezačínejte věci bez hluboké úvahy. Nedokončená věc je horší než započatá. To platí i pro tak vážnou věc jako rozhodnutí být Ježíšovým učedníkem: "
Kdo položí ruku na pluh a ohlíží se zpět, není způsobilý pro Boží království." (Lk 9,62)
Nemáme být polovičatými lidmi evangelia, neboť budeme na posměch a posměchu vystavíme samotného Krista.
Vojenská výprava
Podobenství vytváří dvojče s předchozím podobenstvím. V něm se majitel snaží vyhnout posměchu, když stavbu nedokončí. V tomto podobenství králi jde o mnohem větší zodpovědnost, jde o životy jiných. Může kvůli své nerozvážnosti vystavit smrti 10 000 svých vojáků? Podobenství tedy vyznívá ještě naléhavěji a vážněji ve srovnání s předchozím. Posluchači dobře rozuměli i tomuto podobenství, protože ve Starém zákoně je mnoho příkladů válečného tažení a porážek v dějinách samotného židovského národa. Uspět s 10 000 vojáky proti tomu, kdo jich má 20 000, je možné, pokud jsou vojáci lépe vycvičeni; mají lepší výzbroj nebo král najde to druhé vojsko nepřipravené a zaskočí ho nečekaným útokem. To vše musí král promyslet. Důraz se klade na větu: "
Copak si nejprve nesedne a neporozmyslí?" Sloveso "sedne si ..." zdůrazňuje, že nejde o nějaké chvilkové nepromyšlené rozhodnutí učiněné "za pochodu", ale velmi pečlivě zvážené rozhodnutí, přijaté se všemi důsledky.
Když jde o duchovní věci, buď moudrý, uvaž všechny důsledky, co znamená pro tebe rozhodnutí být Ježíšovým učedníkem, protože můžeš nadělat velkou škodu. Chceš opravdu být Ježíšovým učedníkem?
Tato slova mohou znít možná pohoršlivě, jakoby Ježíš odrazoval někoho od toho, aby ho následoval. Ale z evangelií známe příklady, že Ježíš nedovolil stát se jeho učedníkem. "
Když Ježíš nastupoval na loď, prosil ho ten, jehož předtím trápil zlý duch, aby směl zůstat s ním. On mu to nedovolil, ale mu řekl: "Jdi domů ke svým a vypravuj jim, jak veliké věci ti učinil Pán a jak se nad tebou slitoval." "(Mk 5, 18 - 19) Ježíšovo zamítnutí bylo pro jeho dobro! Máme i případy, kdy samotný uchazeč se rozhodl nenásledovat ho:
"Jdi, prodej všechno, co máš, rozdej chudým a budeš mít poklad v nebi. Pak přijď a následuj mě!" On při tom slově zesmutněl a odešel zarmoucen, protože měl velký majetek." Být Ježíšovým učedníkem není pro každého: "
Kdo položí ruku na pluh a ohlíží se zpět, není způsobilý pro Boží království." ( Lk 9, 62)
Otázky k zamyšlení
- Bůh chce od tebe osobní svobodnou odpověď. Neskrýváš se za zvyky a mínění lidí a podle toho upravuješ své chování a názory i ve vztahu k evangeliu?
- Nepraktikujete svou víru jen pod vlivem přijaté tradice z rodiny nebo z okolí? Je to tvé svobodné rozhodnutí, za kterým si stojíš se všemi důsledky?
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 30. 8. 2019 naleznete
zde
| Zdroj: www. postoj.sk