Pan Pavel Kryštof Novák nám zaslal svůj článek o darovaných zvonech ve Stálkách.
Článek ke stažení zde!
Další článek ke stažení zde!
Namísto bušení do kastrolu lze slyšet z kostelní věže ve Stálkách lahodný hlas dvou darovaných zvonů
Každý z nás dostává rád dary, jiní pak zažívají velkou radost, mohou-li dárky sami věnovat. Je však naprosto ojedinělou záležitostí, aby někdo někomu daroval zvon. Obec Stálky pak dokonce dostala zvony dva, a to v té nejlepší kvalitě, i když byly zhotoveny již v roce 1949. Zdejší farnost je v sobotní odpoledne 10. srpna získala od rakouského kláštera Pernegg.
„Zvon jsme si chtěli pořídit sami. Pozvali jsme k nám známou zvonařku Leticii Dittrichovou, která zpracovala návrh. Ale než došlo k realizaci, přihlásil se zdejší rodák Gottfried Bach, skvělý a aktivní muž, který zjistil, že v rakouském Perneggu mají dva zvony nevyužité. Vše pak sám vyjednal a náš kostel je dostal ctí a darem. A protože pořízení zvonu přijde často až na půl milionu, byl to dar skutečně mimořádný, za který jsme moc vděčni,“ svěřil se starosta Stálek Jiří Willmann.
„Tolik lidí ve stáleckém kostele jsem snad ještě nikdy neviděl,“ povzdechl si místní duchovní správce Milan Plíšek. Polovina z nich přijela z daleka – z Německa a Rakouska, polovinu doplnili místní občané, jakož i věřící ze širokého okolí. Slavnostními hosty mše i přátelského posezení v Hospodě na konci světa byli i starosta a místostarosta Perneggu Franz Huber a Andreas Nendwich, jakož i farář P. Sebastian Kreit, kteří s Gottfriedem Bachem vše domluvili.
„Když zvon zvoní, je slyšet nad krajinou hlas víry. A stálecká kostelní věž má nyní zvony dva, a ty musejí spolu ladit. Když se to podaří, je ty zvony radost poslouchat. Přeji občanům Stálek, aby při jejich hlasu hledali i dobré souznění mezi sebou, protože jedině tak jim to něco přinese v každodenním životě, jedině tak je to obohatí a povznese. Ať zvony svolávají všechny k lásce k Bohu a k bližnímu, ať svolávají ke společenství církve,“ uvedl ve svém kázání celebrant mše svaté znojemský děkan Jindřich Bartoš, který na závěr zvonům, visícím již ve věži, požehnal. Hudební doprovod zajistila schola ze Starého Petřína, kterou na varhany doprovázel starosta obce Lesná Ivo Prchal.
„Je to úžasná událost v dějinách obce, která se nebude hned tak
opakovat. Mám radost, že se jí zúčastnilo tolik lidí. My jsme na věži měli dva letos právě stoleté zvony z roku 1919, jejichž hlas však připomínal, díky nekvalitnímu zpracování, bušení do kastrolu,“ usmíval se starosta.
Jeřábnické práce včetně instalace nových zvonů stály 170 000 korun. Z této částky poskytli 110 000 korun dobrodinci, věřící i nevěřící občané, jakož i rodáci z Rakouska a Německa, zbytek doplatila obec.
Ne všechny vesnice jsou v pohraničí nakloněny vzrůstajícímu přátelství mezi Rakušany a Čechy. Zde ve Stálkách je tomu pod vedením starosty Jiřího Willmanna zcela jinak. Proto snad se podařilo v ono sobotní odpoledne nemožné: Lidé si vzdor jazykové bariéře rozuměli! A všichni si domů odnášeli keramické, krásně zdobené zvonky, které nechala obec pro tuto příležitost zhotovit.
„Jsem rád, že k této slavnosti došlo právě v letošním roce, kdy si připomínáme třicet let od pádu železné opony. Tehdy byly zrušeny hranice víceméně ve smyslu obchodním a v tomto roce by to mělo být ve smyslu lidském, v našich hlavách a srdcích. Aby zázrak, ke kterému dnes ve Stálkách došlo, toto přátelské sepětí dvou národů, pokračoval i do budoucna,“ uvedl hlavní iniciátor akce Gottfried Bach (79).
Ten stojí i za opravou nádherné barokní sochy sv. Jana Nepomuckého, kterou z velké části za pomoci obce nechal v loňském roce ve Stálkách restaurovat. Byla přemístěna od bývalé školy do parčíku k nově vyčištěnému rybníku a citlivě rekonstruovanému mostku.
„Ve všem si jazykově nerozumíme, ale v radosti určitě ano. Proto jsme se rozhodli tyto zvony darovat, totiž aby přinášely radost a pomáhaly překonávat hranice v myslích nás všech,“ dodal Sebastian Kreit, perneggský farář.
„6. srpna přijel do obce velký jeřáb, během chvilky snesl na zem staré zvony a zavěsil tam už velmi pomalu ty dovezené z Perneggu. Dva dny mě bolelo za krkem, když jsem tolik hodin zíral na věž. V ten den byl svátek Proměnění Páně. Já v tom vidím duchovní podtext a věřím, že se ty zvony proměnily z jiných starých na lepší,“ uzavřel P. Milan Plíšek.
A pak už se nad Stálkami a požehnanou moravskou i rakouskou krajinou rozezněly do dálky zvony Svatý Josef a Svatý Norbert. A shromážděný lid jim s velkou radostí naslouchal.
Pavel Kryštof Novák