Evangelijní úryvek nejbližší neděle (Lk 12, 49 - 53) nabízí slova o ohni, který Ježíš přišel vrhnout na zem a o rozdělení, které přinesl.
Oheň v biblickém jazyce má několik významů. Je symbolem Božího zjevení. Představuje jeho svatost. Bůh se Mojžíšovi zjevuje v hořícím keři (Ex 3). Oheň symbolizuje horlivost proroků při ohlašování Božího slova. Eliáš je charakterizován slovy: "
Tehdy povstal Elijáš, prorok jako oheň, a jeho slovo planulo jako pochodeň." (Sir 48, 1) Oheň očišťuje a přetváří srdce a smýšlení člověka: "
Hospodine, zkoumej mě a podrob zkoušce, protřib moje ledví a mé srdce!"(Ž 26, 2)
Oheň jako dar
V osobě Ježíše Krista přichází naplnění Božích zaslíbení, které hlásali proroci. On je viditelným zjevením samotného Boha. Jeho slovo zapaluje srdce jeho učedníků. Stačí zmínit příběh emauzských učedníků, kteří po setkání se vzkříšeným Kristem, vyznali: "
Což nám nehořelo srdce, když s námi na cestě mluvil a otvíral nám Písma?" (Lk 24, 32)
Oheň se stává symbolem Ježíšova daru, kterým je Duch Svatý, když se na Letnice zjevil jakoby v ohnivých jazycích nad shromážděnými apoštoly.
Pravý pokoj
Často v našich rozhovorech zaznívá touha po pokoji v rodinách, po klidném soužití v sousedství atd. Nicméně cesty, kterými chceme dosáhnout klid nejsou vždy takové, které k němu skutečně vedou, neboť nejsou Božími cestami.
Pravý pokoj se nezískává kompromisem nebo vzájemným vyjednáváním, ale jedině poslušností Božímu slovu. "
Trvalý pokoj požívají ti, co milují tvůj zákon." (Ž 119,165)
Boží pokoj přichází tam, kde člověk usiluje poslouchat Pána Boha a žít podle jeho přikázání. Žalmista říká: "
Budu poslouchat, co řekne Bůh, on ohlásí klid svému lidu a těm, co se k němu obracejí upřímně." (Ž 85, 9)
Dar pokoje přichází tam, kde je odstraněn hřích. Tato slova však je třeba číst v kontextu celého Ježíšova poselství. V situacích odmítnutí Kristus vyzývá k odpuštění (Lk 9, 55), k lásce k nepřátelům (Lk 6, 27 - 30), k milosrdenství podle vzoru nebeského Otce (Lk 6, 36).
Rozdělení
Známe Ježíšova slova: "
Pokoj vám zanechávám, svůj pokoj vám dávám." (Jan 14, 27) Avšak v nedělním úryvku Kristus říká, že nepřinesl pokoj, ale rozdělení. Jeho slova vysvětlujeme v celkovém kontextu Lukášova evangelia. Při Ježíšově obětování v chrámu zazní prorocká slova Simeona o působení Božího Syna: "
On je ustanoven k pádu a na povstání mnohých v Izraeli a na znamení, kterému se bude odporovat." (Lk 2, 34) Když Simeon předpovídá jeho matce Marii, že její srdce pronikne meč, nejde o symbol bolesti, ale rozdělení, aby vyšlo najevo lidské smýšlení, tzn. postoj lidí k Ježíšovu poselství. Lukáš tím předjímá veřejné účinkování Ježíše Krista a jeho umučení, ba až celé dějiny lidstva.
Následovat Ježíše Krista znamená poznávat Boží vůli během celého svého života a uskutečňovat ji. To však nejednou přináší s sebou rozhodnutí až oddělit se od těch, kteří Krista nepřijali. To mohou být i naši nejbližší a naše okolí. Někdy přicházejí do našeho života tak zásadní situace, ve kterých stojíme před volbou - následovat Krista nebo následovat tento svět.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 16. 8. 2019 naleznete
zde