Evangelijní úryvek nejbližší neděle (Lk 12, 32 - 48) nabízí Ježíšova slova o správném očekávání učedníků na Pánův příchod.
Podobenství o služebnících, kteří očekávají Pána, má alegorické prvky, tzn. jednotlivé detaily mají hlubší význam: sluhy jsou Ježíšovi učedníci, pánem je Kristus, pánův návrat je Ježíšův druhý příchod na konci světa a zúčtování je poslední soud. Dávat načas pokrm znamená učit a hlásat Ježíšovo evangelium.
Maličké stádo
Ježíšova výzva "
neboj se, malé stádo, neboť vašemu Otci se zalíbilo dát vám království" doprovází Církev po celou její existence. Toto ujištění ještě výrazněji zaznívá v Ježíšově řeči před svým umučením ve večeřadle v Janově evangeliu (Jan 13 - 17). Jako křesťané si neustále musíme uvědomovat, že
síla křesťanství nespočívá v počtu členů, ale v Zakladateli, v jeho nauce a příslibech, které nám dal. Kristovo evangelium nepodléhá módním vlivům, není třeba ho novelizovat, aby přežilo. Jeho závaznost nepochází z veřejného mínění nebo z vůle většiny v parlamentu. Má Boží původ, a proto je neustále platné a aktuální. Ano, společnost se vyvíjí a postupuje technologický pokrok, ale morální hodnoty zůstávají.
Jako zloděj
Použití přirovnání ke zlodějovi odpovídá mnohým novozákonním textům a vyjadřuje nečakannost a nepředvídatelnost dne Páně. "
Neshromažďujte si poklady na zemi, kde je mol a rez ničí a kam se zloději dobývají a kradou. V nebi si shromažďujte poklady; tam je neničí ani mol ani rez a tam je zloději nevykopávají a nekradou." (Mt 6,19-20); "
Amen, amen, pravím vám: Kdo nevchází do ovčince branou, ale přelézá jinudy, je zloděje zbojník." (Jan 10,1); "
Jen ať nikdo z vás netrpí jako vrah nebo zloděj nebo zločinec nebo slídič." (1 Pt 4,15)
Poselstvím použitého obrazu je výzva k bdělosti, která se má projevit morálním životem ve shodě s Božími požadavky.
Pochopit Pánovu vůli
Máme před sebou text s prvky starozákonní mudroslovné literatury. Jejím typickým znakem je "černo-bílý" protiklad, aby bylo zřetelné, které chování si má posluchač zvolit.
Moudrý a věrný sluha si svědomitě plní povinnosti během nepřítomnosti svého pána, neboť ví, že po jeho návratu se mu bude odpovídat. Jinými slovy moudrý a věrný sluha pochopil správně, jak má naložit s důvěrou, kterou do něj vkládá pán. Tentýž sluha je svobodný ve svém rozhodování a může se rozhodnout chovat se hloupě.
Matouš a Lukáš
Přestože podobenství má v Matoušově a Lukášově evangeliu velmi podobné znaky, přece jen obsahuje rozdíly, které pak poukazují na jiný důraz, který chtěl jednotlivý evangelista textem zvýraznit. Evangelista Matouš umístil podobenství o věrném a moudrém správci (Mt 24, 45 - 51) do Ježíšovy eschatologické řeči v Mt 24-25. Celou Ježíšovou řečí Matouš připomíná vytrvalost a bdělost Ježíšových učedníků až do druhého příchodu Krista.
V Lukášově evangeliu, jehož úryvek se čte tuto neděli, je Ježíš na cestě do Jeruzaléma. Podobenství předchází otázka Petra, komu ho vlastně Ježíš adresuje. Lukáš klade důraz na odpovědnost sluhy, tzn. Ježíšových učedníků v době, kdy není již více tělesně na zemi. Zralost Kristových následovníků se projevuje v tom, že se neskrývají za svého Mistra. Přijali jeho slova a znají jeho vůli.
Podobenství je pro křesťany výzvou, aby neutekli před tímto světem, ale aby se v něm snažili naplňovat Boží vůli.
Otázky pro náš život
- Pán Ježíš svěřil péči za šíření evangelia mezi tvými blízkými do tvých rukou. Jak nakládat s touto Ježíšovou důvěrou?
- Neděláš z Ježíšova evangelia něco banálního, co vlastně ani není třeba brát vážně?
Uvědomuješ si vážnost křesťanského poselství?
- Jsi si vědom, že budeš skládat účty před Bohem nejen za svá slova a skutky, ale i za to, jakým způsobem ses podílel na šíření jeho evangelia?
- Uvědomuješ si, že Kristus ti důvěřuje? Není to jen zbožné mluvení, ale Pán Ježíš opravdu chce, abychom převzali svůj díl odpovědnosti při šíření evangelijních hodnot ve společnosti.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 9. 8. 2019 naleznete
zde