Jsou mezi námi lidé, kteří bohužel přinášejí do našich životů pouze negativa - někdy úmyslně a někdy i ne. A i když bychom měli pracovat na své trpělivosti a zkoušet těmto lidem pomoci změnit jejich přístup...
na takový, který bude přinášet jim a lidem kolem nich více dobrého, někdy - ačkoli se snažíme jak se jen dá - se to nestane. Dokonce se nám může stát, že se od nich nakazíme a sami se staneme "škodlivými".
Co bychom tedy měli dělat? Jednoduchou odpovědí by bylo vzdálit se od toho člověka a modlit se za něj. Nicméně, někdy jde o lidi, které nemůžeme odstranit ze svého okolí, například příbuzní, obchodní partneři nebo kolegové. Zde je několik návrhů, jak se taková situace dá zvládnout.
1. Uvědomte si situaci
První, co musíte udělat, je uvědomit si, že tento člověk je pro vás škodlivý a že potřebujete omezit jeho vliv na vás. Neznamená to však, že s jistotou jde o zlého člověka; možná měl složitou minulost nebo právě prochází těžkou situací a jeho stres či duševní choroba se projevuje na jeho chování.
2. Zjistěte, s jakým typem toxické osoby máte co dočinění
Existují různé typy škodlivých lidí. Zde jsou ty nejčastější:
1. Obviňovači. Nikdy si nepřiznají chyby a vždy najdou někoho, koho mohou obvinit.
2. Verbálně agresivní lidé. Křičí při nejmenší provokaci a můžeme je označit za "výbušné".
3. Chorobní stěžovatelé. Stěžování si je přirozený způsob uvolňování emocí a není vždy špatné, ale když si stěžujeme příliš často a bez skutečné snahy hledat řešení, stává se to škodlivým.
4. Průměrní lidé, kteří chtějí, abyste byli také průměrní. Tito lidé jsou alergičtí na úsilí a táhnou ostatní dolů.
5. Závistivci. Stále se starají, kolik druzí vydělávají, kdo kolik zaplatil za cosi, co si právě koupil, co ti druzí mají a tak dále.
6. Znevažovači. Stále se zajímají spíše o to, co druzí udělali špatně, než o to, co udělali správně, a znevažují úsilí jiných, aby nikdo neviděl jejich vlastní chyby.
7. Napodobovači. Nevybudovali si zdravou a silnou identitu a tak stále předstírají, že jsou někým, ale nejsou a obvykle útočí na lidi, kteří mají opravdu silnou osobnost.
8. Pomlouvači. Jediné, co dělají, je, že mluví o druhých a nezaměřují se právě na jejich dobré vlastnosti a úspěchy.
Když zjistíte, s jakým typem toxické osoby máte co dočinění, můžete si připravit přesnější plán, jak s nimi zacházet a jak zajistit, že jejich slova způsobí vám a jiným méně škody.
3. Vyhněte se potenciálně negativním situacím
Když už víte, kdo je pro vás škodlivý, můžete si vůči němu vybudovat soucit a stát se odolnějším vůči jeho vlivu. To vám pomůže danou situaci zvládnout s větší emocionální inteligencí a, v některých případech, naučit se, jak odrazit útoky nebo vyhnout se jim. Musíte se podívat na to, co spouští to škodlivé chování; zřejmě zjistíte, že některým situacím se můžete vyhnout.
Je stejně důležité, abyste si nastavili hranice. To je obzvlášť účinné při zacházení s pomlouvači a stěžovateli. Můžete je přerušit a zkusit rozhovor stočit na produktivnější. Například, pokud si stěžují, můžete se jich zeptat něco jako: "Co uděláš, abys tento problém vyřešil?"
4. Dávejte pozor, jak reagujete
Nemůžete za to, že se tito lidé takto chovají a je jen přirozené, že když na nás někdo zaútočí, rozzlobíme se a reagujeme obranou nebo agresivně. Nicméně, u toxických lidí je to kontraproduktivní, neboť je to povzbuzuje do dalšího provokování. Mohou nás urazit, pouze pokud je necháme dostat se nám pod kůži. Často dokážeme neutralizovat jejich vliv, pokud se nedáme vyprovokovat. Zapamatujte si: oni jsou ti, co mají problém, ne my. Pokud budeme dále podporovat jejich škodlivé chování, nic nedosáhneme.
5. Naplňte si život pozitivitou
Jeden ze způsobů, jak naložit s toxickou situací, hlavně když se jí nelze vyhnout, je přidat více prvků, které vám do života přinášejí radost. Může to být například, že se zapíšete do kurzu o něčem, co vás zajímá, budete číst knihu, která vás obohatí, nebo trávit více času s lidmi, kteří vám zvednou náladu.
6. Omezte svůj kontakt s nimi na minimum
Pokud neumíte tohoto člověka ze svého života odstranit úplně, a máte pocit, že už nejste schopni udělat nic dalšího, co by mu pomohlo nebo povzbudilo ho změnit se, zkuste minimalizovat čas, který s ním trávíte.
7. Nepovažujte jejich chování za normální a neignorujte ho
Přestože se musíme přizpůsobit, neměli bychom jednoduše rezignovat a říct: "No dobře, nechám ho, ať se tak chová, je to prostě toxický člověk a nedá se s tím nic dělat." Je důležité, abyste tomu člověku řekli, tak přátelsky a nekonfrontačně, jak je to jen možné, že jejich přístup se vás dotýká. Možná to úplně nezmění jeho chování, ale možná to změní způsob, jak bude zacházet s vámi.
8. Najděte si pomoc
Neváhejte vyhledat pomoc. Tak jako jsou kolem nás lidé, kteří škodí, jsou zde i jiní, kteří nám pomáhají. Možná si i jiní myslí totéž o tomto toxickém člověku. Pokud například máte co dočinění se škodlivým člověkem v práci, možná si s ním můžete promluvit spolu s kolegou. Bez toho, abyste v něm vzbudili pocit ohrožení, můžete mu pomoci uvědomit si, že obecně se jeho chování považuje za problematické, a že má negativní vliv na pracovní prostředí.
Toxický člověk takovým nemusí zůstat navždy. Každý z nás dělá chyby a má slabší chvíle, ale můžeme se změnit. Pokud nás ovlivnila toxická osoba, musíme odpustit a přenést se přes to nejlépe jak umíme a do budoucna se naučit lépe odhalovat a jednat se škodlivými lidmi. A jen pro případ, že bychom byli tak jisti, každý z nás by se měl zamyslet, jestli se náhodou k někomu nechová škodlivě a pokud ano, snažit se to změnit.
Adriana Bello -
Zdroj:
https://aleteia.org/2019/05/17/8-steps-for-dealing-with-toxic-people-you-cant-avoid/
Převzato z
https://zastolom.sk/,
článek ze 7. 8. 2019 naleznete
zde.