Evangelijní úryvek nejbližší neděle (Lk 12, 13 - 21) nabízí podobenství o boháči, kterému pole přinesly velkou úrodu. Pán Ježíš ním varuje své učedníky před chamtivostí a bohatstvím.
Někoho napadne, kde bude boháč skladovat úrodu, než postaví nové sýpky. Ale charakteristikou vyprávění podobenství je, že se nevěnuje každému detailu příběhu, ale soustředí se na předání poselství. Podobně v podobenství o ztracené ovci se neřeší, kdo bude hlídat zbývajících 99 ovcí, když pastýř hledá zbloudilé ovce.
Lidské plány
V řečtině úrodu přinese "chóra" = "krajina", ne "Agrós" = "pole", jak je to uvedené v českém překladu. Použitím výrazu "chóra" = "země" se chce poukázat na to, že jde o větší majetky, čímž se ještě více zvýrazňuje velikost nabytého bohatství.
Bůh v podobenství říká: "
Blázne." Podobně je to v žalmu 14,1: "
Blázen si v srdci říká: "Bůh není." Zkažení jsou a ohavnosti páchají. Nikdo z nich nedělá dobře." Ve Starém zákoně to není označení osoby se slabými rozumovými schopnostmi, ale označení člověka, který odmítá Boha. Boží rozhodnutí o odchodu boháče z tohoto života "
ještě této noci" stojí v protikladu s plány boháče, aby mu sýpky sloužily "
na mnoho let". Jinými slovy to můžeme vyjádřit i známou větou: "Pokud chceš Boha rozesmát, řekni mu o svých plánech."
Závěrečná je věta nedělního úryvku varováním před nesprávným přístupem k bohatství a je i Ježíšovým závěrečným poselstvím o významu podobenství: "
Tak je to s tím, kdo si hromadí poklady, a před Bohem není bohatý." (Lk 12, 21)
Vyváženost
Podobenství vyjadřuje takový přístup k životu, kterému je třeba se vyhýbat. Je to vkládání víry do materiálních věcí namísto Boha. To je ateismus a modloslužba v praxi. Na první pohled podobenství představuje člověka, který po více stránkách má své kvality: je pracovitý, plánuje, přemýšlí, jak ochránit svůj majetek. V jiném podobenství by byl boháč svědomitým hospodářem, který zvelebuje majetek. Podobenství však nevyčítá jeho pracovitost a rozvahu. Nikdo netvrdí, že boháč majetek získal nečestně. Kritika směřuje na návaznost na majetek, což je vyjádřeno zájmenem "
moje", které se několikrát opakuje (úroda, sýpky, majetek ...), přičemž Bůh nemá v jeho životě místo.
Bůh nepřichází do života člověka, aby ho obral o to, co vlastní, ale aby mu daroval "vyváženost".
Otázky pro náš život
- Snažíš se být bohatý v Božích očích? Ptáš se, jaké "bohatství - poklad" se líbí Bohu?
- Co si ve svém životě shromažďuješ jako poklad? Obstojí tento poklad i před Božími kritérii? Nebrání ti, abys měl stále před očima Boha?
- Nemáš i ty nějakou modlu, která tě odtahuje od Boha?
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 2. 8. 2019 naleznete
zde