Zajímavé...

Erik Jakub Groch: Před námi je věčnost. Ať už bude jakákoli

skeeze, CC0 Public Domain, pixabay.com Vydržet sám se sebou sedmnáct let, to se nedá zahrát, vzkazuje ze své samoty v Úloži spisovatel Erik Jakub Groch.





Jednou mi moje zubařka, krátce předtím, než podlehla onkologickému onemocnění, darovala knihu pro děti Tuláčik a Klára". Zdaleka však neoslovuje jen dětského čtenáře: je o přátelství, hledání domova a kouzelném světě kolem nás. A také o Někom, koho lze tušit v pozadí příběhu malého pejska a děvčátka.

Od té doby jsem se toužila setkat s tím, kdo tuláčka a Kláru stvořil. Ta chvíle přišla po dlouhých 15 letech v prešovské kavárně Christiania, když Erik Jakub Groch výjimečně opustil svou samotu v podhorské vesničce, aby četl své básně a vyprávěl o štěstí, které našel v ústraní.

Básník, knižní grafik a vydavatel Erik Jakub Groch (1957) žije v jednoduchých podmínkách v podhorské vesničce Úloží nedaleko Levoče už více než sedmnáct let. Zvykl si a je mu tam dobře. Splnil se mu dětský sen - vytvořit si na světě ostrov, kde by se celý jeho život odehrál na jednom dvoře, v blízkém prostředí.

Pro úplné ústraní se rozhodl po rozvodu manželství, což je vždy bolestivá kapitola v životě člověka. Život v obklopení přírodou je pro něj terapií. Nepovažuje se za jejího znalce, ale má rád chůzi a všude, kam se dá, chodí pěšky. I v době, kdy ještě býval v rodných Košicích, důvěrně znal okolní lesy.

Na procházky, často i dvacetikilometrové, chodí nejraději sám. Chůze je pro něj nesmírně inspirativní proces. Stejně jako pro londýnského spisovatele Willa Selfa, kterému 50 - 60 kilometrů dlouhé procházky pomohly dostat se ze závislosti na heroinu.

Rozdíl mezi samotou a osamělostí

Malá dřevěnička v Úloží je místem, kde Erik J. Groch píše básně a kde se věnuje studiu a četbě knih, zejména přírodovědných a filozofických. Nemyslí si, že to, kde člověk žije, je pro tvorbu dominantní. Nikdy netoužil být přírodním básníkem, dokáže psát i ve vlaku nebo do iPhonu.

V Uloží se necítí být sám ani osamocený, i když je někdy sám 365 dní v roce. A to i díky technologiím, které jsou dnes natolik dobré, že se může zúčastnit online přes internet například na vernisáži v Berlíně, kde vystavuje jeho syn, úspěšný designér.

Cítit se dobře sám se sebou - to je podle básníka podmínka toho, aby byl člověk spokojený osamotě. Občas se stává, že ho někdo napadne, že si pouze hraje na poustevníka - pro takové lidi má jednoduchý vzkaz: "Zkuste to a zjistíte, že to není možné. Vydržet sám se sebou sedmnáct let, to se nedá zahrát." Jedno je jisté: každý může žít, kde chce a jak chce, má na to právo.

  Psaní je autorské hledání

Básně začal Erik J. Groch psát spontánně jako devítiletý. Tajně v kuchyni, protože se jeho máma zlobila, že plýtvá elektřinou. První básně Navždy a Domov mu vyšly v trampské příloze deníku Ľud. Debutoval sbírkou Súkromné hodiny smútku - což byl za totality nepřijatelný název, neboť už sám smutek byl nepřijatelný.

Slovenskou poezii E. Groch považuje za mladou - ve srovnání s anglickou nebo německou: "Stále jsme byli v závěsu za evropskými vzory."

Slovenštině dává přednost před jinými jazyky, i angličtinou: "Slovenštinu miluji. Považuji ji za nádherný, současný, moderní jazyk, velkolepě vybavený." Pokud by si měl vybrat a označit někoho za nejlepšího nadčasového slovenského básníka, jako první mu napadá Ivan Laučík jako autor, který je schopen vytvořit komplementární, intimní jazykový svět. A to je ta největší věc, která se autorovi může stát.

Erik J. Groch je známý svou tvorbou pro děti, i když paradoxně pro děti nikdy psát nechtěl. Tuláčika a Kláru napsal v letech 1966 - 1967 v poloilegálním dětském táboře na Šumavě. Tam mu jeden chlapeček každé ráno při snídani vyprávěl o svých snech. Poprosil ho, aby mu na oplátku napsal knihu. A tak za týden "spískal" Tuláčika a Kláru. Ten chlapeček mu nadiktoval i postavy - hrdinou měl být pejsek a holčička. "Už jsem to měl od něj tak do poloviny hotové (smích)."

Zápas s vlastním egem

V dubnu tohoto roku dovršil Erik J. Groch šedesátiny (i když by mu je nikdo nehádal) a už to není touha po uznání a slávě, která by ho motivovala k tvorbě: "Psaní poezie nebo dělání jakéhokoliv umění, to je zápas, který musí autor svést s vlastním egem: s touhou po prestiži a snahou být na výsluní."  

I dnes má stále mnoho práce, ale už si vybírá: dělá jen to, co ho baví, a pouze tehdy, když chce. Je vděčný za to, že může takto "aristokraticky" žít: "Jakoby se o mě někdo staral. Souvisí to s tím, že už po ničem netoužím a umím vyžít z mála, nekupuji zbytečné věci." Ve skutečnosti všichni toho k životu nepotřebujeme mnoho.

Cena za grafický design

V roce 2014 získal Erik J. Groch cenu Ministerstva kultury SR za celkovou výtvarnou a technickou kvalitu Šlabikára päťmestia - formou leporela dětským jazykem přibližuje naše dějiny přes historické příběhy z Bardejova, Košic, Levoče, Prešova a Sabinova.

Jak se spisovatel a básník dostane ke knižnímu grafickému designu? Počátkem 90. let, kdy neměl z čeho zaplatit grafického designéra, to prostě začal dělat sám. Kořeny jeho výtvarného nadání je třeba hledat už v dětství: "Jednou mi jeden výtvarník poslal archiv historických fotografií Košic, na kterých jsem objevil sebe sama, jak se jako pětiletý s mým bratrem dívám ve Východoslovenské galerii na sbírku z 19. - 20. století." Už tehdy si začal pěstovat "oko".

Dominantní roli sehrál jeho otec, na kterého si vzpomíná jako na nesmírně něžného člověka. Své syny každou neděli brával do galerií, byl to jakýsi jejich obřad.

Ale ne všechno se dá docílit výchovou, svou roli hraje i genetika: "Můj dědeček řezbařil. Otec byl sice lékař, ale pokoušel se psát pohádky a maloval akvarely." Erikova staršího bratra v roce 1971 přijali v Paříži na sochařině, ale za normalizace mu nedovolili vycestovat. I přesto se vedle romanistiky věnoval výtvarnému umění. Vztah k umění mají tedy v rodině a přenáší se z generace na generaci.

Za ostnatým plotem

Jako dítě strávil Erik čtyři roky s rodinou v Africe. Když odcházeli v září roku 1968, měl 11 let, vrátil se jako 15-letý za normalizace v roce 1972. Do prostoru, v němž nebylo možné překročit hranice - do jednoho velkého vězení.

"Od té doby byl můj život složitý, protože jsem nedokázal pochopit, kam jsem se to vrátil. Bylo to pro mě nepochopitelné celých dvacet let až do revoluce v roce 1989," vzpomíná Erik na časy, kdy nosil dlouhé vlasy po pás, sametové zvonové džíny a arabskou košili.

Po měsíci na gymnáziu ho na odboru školství KNV ostříhali. Byli by to udělali hned v první den, ale jeho matka, původem Maďarka a revoluční typ ženy, se s tím neuměla smířit.

Erik Groch měl za socialismu neustále problémy s StB. Patřil do partie, která odmítala socialistické školství, proto se nikdo z nich ani nehlásil na vysokou školu. Povolání, kde bylo třeba fyzicky pracovat, si tedy dobrovolně vybrali. Erik Groch, navzdory svému literárnímu nadání, ví, co znamená starat se v družstvu o krávy nebo být traťovým dělníkem.

Navzdory všemu byl život v socialistickém zřízení snesitelný i díky tomu, že si v něm s přáteli vytvořili svou komunitu - ostrov v tom podivném moři, kde si vystačili sami.

Chybí nám tah na vlastní smysl

S kamarády, kteří přežili a stárnou spolu s ním, vzpomínají na to, jaké krásné časy prožili. Dostavil se podobný efekt jako v base nebo na vojně - tehdy se tvoří ta nejlepší kamarádství.

Stávalo se, že to někdo psychicky nezvládl - výslechy, sledování, pokusy o fyzickou likvidaci - ale komunita jako celek žila pěkným, dynamickým životem. Četli si a přepisovali samizdaty: "Měl jsem pocit, že se to nikdy neskončí. Až jsem překvapen, že to skončilo."

Dnes nechce stařecky nostalgicky "plakat" po uplynulých časech. Nemyslí si, že předtím bylo lépe, než je dnes, když vnímá krizi myšlení: "Jakoby nám chyběl tah na svůj vlastní smysl. Až nadpřirozená potřeba dobrat se toho, odkud jsme a co s námi bude. Smysl chybí každému, ale máme možnost překrýt to mnoha drobnými sekvencemi." Tedy každodenními činnostmi a radostmi, které nám pohlcují čas a brání nám hlouběji se nad životem zamyslet.

 Bůh přišel v Kristu

Erik J. Groch je známý tím, že se otevřeně přiznává k tomu, že je věřící: "Dnes to už naštěstí není nebezpečné říct."

Už jako gymnazista přemýšlel nad smyslem svého života. Nevyrůstal ve věřící, ale spíše v liberální rodině, dali ho akorát pokřtít a to bylo všechno. Jistý čas chodil v Praze na podzemní univerzitu Jana Patočky, kde přednášky běžely po bytech.

V Košicích patřil do skupiny sdružené okolo Marcela Strýka - umělce, filosofa, politika, významné osobnosti Sametové revoluce, člena charty 77, který absolvoval celkově 282 výslechů na StB. V roce 2012 in memoriam převzal ocenění Bílá vrána jeho syn. Byl to právě Marcel Strýko, který jim šest let přednášel filozofii a dějiny religiozity, také tajně po bytech.

LoggaWiggler, CC0 Public Domain, pixabay.com


Erika J. Grocha lákala východní náboženství, a když měl asi 20 let, stal se na rok krišnovcem. Když objevil mahajánský buddhismus, zdálo se mu, že to je něco, co se už nedá překročit.

Ale jednoho dne mu Marcel Strýko dal do ruky Bibli: "Poslouchej, Eriku, ty píšeš básničky, proto by si měl znát základ evropské vzdělanosti." V té době dělal v knihovně Východoslovenské galerie, a tak tu Bibli začal číst. Úplně ho to strhlo a obrátil se.

Velká světová monoteistická náboženství nezatracuje, vidí v nich upřímné hledání Boha a smyslu, ale je přesvědčen o tom, že všechny tyto cesty jsou hledáním Boha směrem "zdola nahoru": "Hledání Boha se dovršilo tím, že Bůh přišel shora k nám - v Kristu. V dějinách přišel moment, kdy se Bůh vtělil do člověka, do Krista. On jediný přišel shora. Pro mě už nebylo co dál hledat."

Rozdíly mezi jednotlivými církvemi pro něj nejsou natolik podstatné, aby se kvůli rozdílné teologii navzájem odcizili. Důkazem toho je jeho 45-leté přátelství s Danielem Pastirčákem, kazatelem Církve bratrské.

Řídí se zásadou, že je třeba znát nepřítele, a proto si dal tu námahu, aby si přečetl ateistu Dawkinsona a jeho 600-stránkový Boží blud. Je nešťastný z toho, že dnes se ve společnosti nabízí pouze jeden model: vy hlupáci už to pochopte, jednou to stejně všechno zanikne.

Konečně svobodný

CC0 Public Domain, pxhere.com


Disciplína, kterou si Erik J. Groch sám stvořil v Úloží, ho osvobozuje, stejně jako Boží přikázání. Zřejmě i proto mu je blízká teologie a filozofie Thomase Mertona, amerického trapistického mnicha. Když se za tímto newyorským bohémem po jeho obrácení zavřely brány jednoho z nejpřísnějších klášterů, na své dveře napsal: Konečně svobodný.

Erik Groch si sám o sobě nemyslí, že by žil asketicky. Disciplína je prostě něco, co mu vyhovuje: "Nic mě neosvobozuje tak jako ustálený koloběh mých dní. Stereotyp, o kterém se tolik píše, mi přináší nejvíce svobody."

Vstává v pět ráno, v zimě se jde proběhnout po sněhu, umyje se, pije čaj, v pícce si založí oheň a hodinu se do něj dívá: "Uvědomuji si, že je to komfort, který bych dnes už jen velmi těžko opustil."

Erik J. Groch vzpomíná, jak minule poslouchal na Děvíně jednoho slovenského staršího filozofa, který celou hodinu vyprávěl o tom, že Církev, to jsou samé příkazy a zákazy. "Ale za celou hodinu nezmínil tak podstatnou věc, že jejich přijetí předchází svobodné rozhodnutí. Úkon absolutně svobodné vůle. Je to totéž, jako kdyby si fotbalista stěžoval na pravidla, která hru dělají krásnou a kreativní."

************

"Odborníci mohou psát,
že člověk se stává člověkem
až ve třetím měsíci těhotenství matky.
Nikdo mě nepřesvědčí o tom,
že člověk se nevyvíjí od okamžiku početí.
Potraty považuji za veřejně akceptovanou zvrhlost.
"


************


Erik J. Groch je vděčný za to, jak žije a kde žije: "Konečně mám klid v srdci. To je ta nejhodnotnější věc, které může člověk v životě dosáhnout. S nikým nemám konflikty a nikomu nic nedlužím. Určitě nežiji smutný, osamělý život. Těší mě vědomí toho, že Bůh vše tvoří nové a je před námi věčnost, ať už bude jakákoliv. Směřujeme k dobrému, i když utrpení se nedá vyhnout ani v našich životech, ani v globálním měřítku. Jsem šťastný a je to už trvalé štěstí, které mi nikdo nevezme."

Zároveň doufá, že něco z této radosti se mihlo i v jeho básních.


Emília Mihočová-Kmecová,
šéfredaktorka měsíčníku Evanjelický východ, ve kterém článek původně vyšel.

logo- postoy.sk


Převzato z www.postoj.sk, článek ze 4. 8. 2017 naleznete zde

(Na Fatym.com vydáno 23. 7. 2019)

Free-Photos, CC0 Creative Commons, pixabay

Sdílet

Související články:
Vánoční koncert v Třebíči (17.12.2024)
Už se to blíží: 24. FATYMský ples zveme vás (25.11.2024)
FKL: Závěrečný koncert letošního letního festivalu FKL (15.08.2024)
Hudba spojuje (22.07.2024)
FKL: Ohlédnutí za koncertem Klárky Němcové ve Vranově nad Dyjí (22.07.2024)
FKL: Představujeme první protagonistku, která zahájí náš hudební FKL festival (01.07.2024)
Křesťanský multižánrový festival KEFASFEST 2024 (20.06.2024)
FKL: FATYMské kulturní léto 2024 - přehled koncertů (12.06.2024)
Pozvánka na: První děkanátní piknik na náměstí v Moravském Krumlově. (05.05.2024)
Alessandro Volta (15.04.2024)
Přijďte se pobavit: Kulturně zábavné odpoledne v Šumné 2024 - jubilejní 10. ročník (09.04.2024)
FATYMský ples 2024 - foto (12.02.2024)
Den setkání v Jablonném v Podještědí (11.01.2024)
Zveme na 23. FATYMský ples (09.01.2024)
FKL: Ohlédnutí za koncertem FATYMských varhanic Elišky a Lenky 2023 (22.08.2023)
FKL: Ohlédnutí za koncertem P. Milana Těžkého ve Vranově nad Dyjí (22.08.2023)
Závěrečný koncert FKL ve Vranově: Mezi anděly a múzami (22.08.2023)
Nenechte si ujít další koncert FKL: Varhany ve Štítarech opět znějí při koncertech (10.08.2023)
Nenechte si ujít FKL koncert Světci mezi námi s kytarou a zpěvem (01.08.2023)
FKL - FATYMské varhanice v akci - již dnes (19.07.2023)
FATYMské kulturní léto - přehled koncertů (04.07.2023)
Festival Kefasfest 2023 (04.06.2023)
Zajímavý tip: kniha Sakrální památky Vranova nad Dyjí (12.04.2023)
Přijďte se pobavit: Zábavně kulturní odpoledne v Šumné 2023 již 9. ročník (07.04.2023)
18. farní ples farnosti Přímětice (17.01.2023)
Přání do nového roku (01.01.2023)
Pěvecké sdružení Vítězslav Novák ve Vranově - doplněn program (13.12.2022)
Pozvání na adventní koncert ve Vranově nad Dyjí (08.12.2022)
Znojmo a okolní vesnice - archivy Bohumila Švece (25.11.2022)
Zveme na 22. FATYMský ples (14.11.2022)
Svatomartinský koncert v Třebíči (10.11.2022)
Inaugurační koncert zrestaurovaných varhan v Jevišovicích (08.11.2022)
Vzpomínky na prázdniny: FKL - ohlédnutí za koncertem ve Štítarech (05.11.2022)
FKL představujeme účinkující hra na housle: sr. Marie Magdaléna Fuxová (15.08.2022)
Kniha o sochách světců na Znojemsku: SAKRÁLNÍ KAMENNÁ PLASTIKA NA ZNOJEMSKU (10.08.2022)
FKL představuje: Anna Drobílková (09.08.2022)
FKL: Ohlédnutí za koncertem Ondřeje Muchy v Olbramkostele (29.07.2022)
FKL: FATYMské varhanice se představí také v Jeníkově (26.07.2022)
FKL- Přehled koncertů v srpnu (26.07.2022)
FKL mimořádně: Koncert dětského křesťanského sboru Tligáček a svědectví o obrácení (13.07.2022)
FKL představuje: FATYMské varhanice (12.07.2022)
FKL představuje: Ondřej Mucha, varhaník (07.07.2022)
FKL Ohlédnutí za koncertem skupiny Útržky nebeských not (07.07.2022)
3. Koncert KFL v Olbramkostele - vzkříšení zapomenutého nástroje (06.07.2022)
FKL představuje: Hudební skupina Útržky Nebeských not (02.07.2022)
Známe své okolí? (09.01.2022)
Vánoční zamyšlení - přání (25.12.2021)
Pán světa (07.12.2021)
FKL: Ohlédnutí za koncertem sr. Marie Magdalény Fuxové ve Vranově n. D. (21.09.2021)
FKL: Ohlédnutí za koncertem s. Lenky a Elišky v Jeníkově (08.09.2021)
Ohlédnutí za koncertem hlavního varhaníka Vranova v Lančově Ivoše Prchala (06.09.2021)
FATYMSKÉ KULTURNÍ LÉTO má svůj YouTube kanál (02.09.2021)
FKL: Ohlédnutí za koncertem s. Lenky a Elišky v Plenkovicích (02.09.2021)
Poslední koncert FATYMského kulturního léta (01.09.2021)
Benefiční koncert na podporu volné rekonstrukce varhan ve Křtinách (31.08.2021)
FKL: Malá hudební ochutnávka před koncertem sr. Marie Fuxové (19.08.2021)
FKL- koncert duchovní hudby hudební skupina Útržky nebeských not v Lančově (04.08.2021)
Koncert duchovní hudby v rámci FKL v Jeníkově: varhanní (28.07.2021)
5. Koncert duchovní hudby v rámci FKL: Anna Drobílková a Leoš Vala, varhany (27.07.2021)
4. Koncert duchovní hudby v rámci FKL: Ivo Prchal v Lančově (15.07.2021)
Ohlédnutí za prvním koncertem duchovní hudby v rámci FKL (13.07.2021)
FKL - Zahajovací koncert ve Vranově nad Dyjí: studenti Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž a Petra Tůmová (05.06.2021)
Dosud nedoceněný unikát: kostel sv. Markéty v Kopčanech (10.11.2020)
Závěrečný koncert FKL: Dialogy barokní trubky a varhan ve Vranově nad Dyjí (29.07.2020)
7. Koncert duchovní hudby v rámci FKL: Musica da Chiesa ve Vranově nad Dyjí (29.07.2020)
6. Koncert duchovní hudby v rámci FKL: sr. Marie Magdaléna Fuxová, housle ve Vranově nad Dyjí (29.07.2020)
Půlnoc v pohraničí (27.07.2020)
5. koncert duchovní hudby v rámci FKL: Útržky nebeských not v Šumné (22.07.2020)
FKL pokračuje: Ivo Prchal rozezněl varhany v Lančově (20.07.2020)
FATYMSKÉ KULTURNÍ LÉTO 2020 bylo zahájeno (07.07.2020)
3. Koncert duchovní hudby v rámci FKL: Manželé Muchovi a J. Tománek ve Vranově nad Dyjí (06.07.2020)
Výstava Má vlast na Lesné (02.07.2020)
2. Koncert duchovní hudby v rámci FKL: Manželé Muchovi a J. Tománek v Olbramkostele (01.07.2020)
Výstava Člověk a víra na Lesné (30.06.2020)
Lidový ples v Těšeticích (03.02.2020)
Pozvánka na farní ples do Kuchařovic (06.01.2020)
Prosba organizátorů FATYMského plesu (06.01.2020)
21. FATYMský ples (06.01.2020)
Zajímavý odkaz (05.01.2020)
Benefiční adventní recitál Evy Henychové (13.12.2019)
Pěvecké sdružení Vítězslav Novák ve Vranově - doplněn program (29.11.2019)
Koncert skupiny GOOD WORK (dříve PAPRSKY) v Mor. Krumlově (25.10.2019)
Pozvánka na koncert (06.09.2019)
FATYMské kulturní léto - Koncert ke cti sv. Patrika - P. J. Konečný a Tomáš Najbrt (03.08.2019)
FKL: Další mimořádný kulturní zážitek ve vranovském kostele (31.07.2019)
FKL- Koncert duchovní hudby ve Vranově - kytarový recitál - Slávek Klecandr (31.07.2019)
Neznámé osobnosti z naší oblasti: Šebestián Freytag z Čepiroh (27.07.2019)
FKL - FATYMSKÉ KULTURNÍ LÉTO: Varhanní koncert Jesús Sampedro (16.07.2019)
FKL - Ohlédnutí za koncertem ve Vranově nad Dyjí - varhany, cembalo, housle (13.07.2019)
FKL varhanní koncert: hlavní vranovský varhaník Ivo Prchal (03.07.2019)
FKL představujeme účinkující hra na varhany a cembalo: Ondřej Mucha (02.07.2019)
FKL - Varhanní koncert v Lančově (29.06.2019)
FKL Houslový koncert sr. Marie Magdalény Fuxové (28.06.2019)
FKL - FATYMSKÉ KULTURNÍ LÉTO (28.06.2019)
Opět se uskutečnil duchovně – vzdělávací výlet - Znojmo Louka a Popice (21.05.2019)
Odpoledne Vranovského regionu v Korolupech (14.02.2019)
Pěvecké sdružení Vítězslav Novák ve Vranově (09.12.2018)
Tiskový apoštolát A.M.I.M.S.: Nová kniha - Josef Janšta: O výchově (03.11.2018)
Tiskový apoštolát A.M.I.M.S. Vaříme se sestrou Flávií - kuchařka aneb jak vařit (02.11.2018)
Tiskový apoštolát A.M.I.M.S.:Omalovánky od ATER: Jak dáváním zbohatnout (02.11.2018)
Báseň Maří Magdaléna (12.10.2018)
FKL - jaký byl varhanní koncert Leoše Valy a Anny Drobílkové (07.08.2018)
FKL - uskutečnil se varhanní koncert improvizátora Martina Kubáta (15.07.2018)
FKL - uskutečnil se koncert písničkáře OKAPA (11.07.2018)
Oslavy k 770. výročí obce Horní Kounice a 130 let od založení SDH Horní Kounice (02.07.2018)
FATYMské kulturní léto - FKL - aktualizováno (05.06.2018)
Křesťanský festival Full of life Brno- Řečkovice (15.05.2018)
Festival Kefasfest 2018 (15.05.2018)
Kolokvium SVOBODA KULTU A KULTURY V KONFRONTACI A DIALOGU v Brně (06.05.2018)
Ohlédnutí za koncertem pana Václava Uhlíře (13.03.2018)
Divadlo na Šumné 11.3. 2018 v 15:00 (03.03.2018)
Duchovní četba - J. Schryvers: Božský přítel (02.03.2018)
Postní divadelní představení Mysterium světla 11. 3. 2018 na Velehradě (24.02.2018)
Violoncellový koncert Kristýny Juřenové (16.01.2018)
Žehnání knihy Krokodýl ve Vranově nad Dyjí (15.01.2018)
Vánoční koncert v Třebíči (25.12.2017)
Koncert Musica Coeli ve Vranově nad Dyjí (18.12.2017)
Pěvecké sdružení Vítězslav Novák ve Vranově (13.12.2017)
Předvánoční koncert ve Vranově nad Dyjí (11.12.2017)
19. FATYMský ples (08.12.2017)
Koncert duchovní hudby - gregoriánský chorál a varhany ve Vranově nad Dyjí (26.07.2017)
Penzion Na Kolářce (14.07.2017)
Houslový koncert duchovní hudby (13.07.2017)
Koncerty duchovní hudby pana Václava Uhlíře (01.07.2017)
Kefasfest 2017 (15.06.2017)
Neznámá známá Marie Terezie (23.05.2017)
Koncert marianek (15.05.2017)
Knížečka, která stojí za přečtení - o manželské lásce (24.04.2017)
Pozvání na muzikál GEDEÓN (04.03.2017)
Díky za 18. FATYMský ples (03.02.2017)
Adventní koncert Květinky ve Znojmě (08.01.2017)
Program koncertu PSVN ve Vranově 8.1.2017 (03.01.2017)
Slavné Händelovo Aleluja zazní v Třebíči o Vánocích naposledy (19.12.2016)
D N E S 18. FATYMský PLES (05.12.2016)
Adventní koncert v Blížkovicích (03.12.2016)
Varhanní koncert duchovní hudby ve Vranově (05.08.2016)
Koncert duchovní hudby ve Vranově - Šeptem z Břeclavi (03.08.2016)
Koncert duchovní hudby v Olbramkostele: Václav Uhlíř (21.07.2016)
Koncert duchovní hudby ve Vranově - Václav Uhlíř (21.07.2016)
Koncert duchovní hudby ve Vranově: představujeme účinkující: Linda Čechová Sítková (17.07.2016)
Kefasfest – festival pro všechny věkové kategorie (22.05.2016)
Ekotrh Moravské Budějovice (12.04.2016)
Prosba pořadatelů FATYMského plesu (18.01.2016)
21. reprezentační ples VKH Brno (16.01.2016)
Lidový ples v Moravských Budějovicích (14.01.2016)
Moravskokrumlovský farní ples (09.01.2016)
Novoroční koncert duchovní hudby v Běhařovicích (27.12.2015)
Adventní koncert v kostele sv. Bartoloměje v Blížkovicích (07.12.2015)
Hlasujte v anketě KT pro knihu Cena, kterou zaplatíš (30.10.2015)
Gagriel Miroslav Částek v Miroslavi (23.10.2015)
Koncert pěveckého souboru Sonitus ve Vranově nad Dyjí (08.10.2015)
Akademické týdny 2015 – možnost strávit konec července aktivně (20.07.2015)
Koncert duchovní hudby v Olbramkostele (25.06.2015)
Koncert varhanní duchovní hudby (24.06.2015)
Festival Slezská lilie 13. - 14. června 2015 (10.06.2015)
Náměšťfest 2015 (28.05.2015)
Kefasfest – festival pro všechny věkové kategorie (07.05.2015)
Kino v Jirkově na Chomutovsku odmítlo odstíny šedi i Šifru. (13.04.2015)
Koncert v Jedlce (06.04.2015)
Musica de chiesa na TV NOE (21.03.2015)
Novoroční koncert & představení nového CD od LET´S GO! Oralem Mosesem (27.12.2014)
Vánoční koncerty 2014 - Musica animata (25.12.2014)
Benefiční koncert v Brně (16.12.2014)
První výstava ve 3D na plátně kina – Vatikánská muzea ve Scale v Brně (02.10.2014)
Koncert Na poušti v kostelíčku sv. Jana Nepomuckého nad Železným Brodem (13.09.2014)
Koncert P. Jaroslava Konečného v Lysé nad Labem (02.09.2014)
PETICE PROTI SNÍŽENÍ FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ ZE STRANY STÁTU PRO CÍRKEVNÍ ŠKOLSTVÍ. (31.07.2014)
Koncert - MUSICA DA CHIESA (08.07.2014)
Koncert Pavla Helana ve Znojmě (24.06.2014)
Pozvánka na žehnání varhan a zahajovací koncert 29. 6. 2014 - VARHANY PRO BRNO (21.06.2014)
Musica animata, jak ji neznáme.... (21.06.2014)
Musica animata zve na koncert do Moravských Budějovic (21.06.2014)
Můžete, prosím, vyplnit anketu pro Proglas? Pomůže to! Díky! (19.06.2014)
Ze života pro život - Skutečné příběhy skutečných lidí (22.05.2014)
SKONČILO GENERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ PAPEŽSKÝCH MISIJNÍCH DĚL, Řím, 5.-10.2014 (13.05.2014)
Setkání s krajany z Chorvatské vesnice Končenice (09.05.2014)
Koncetr v Jedlci u Děčína 17. května 2014 (09.05.2014)
Iveta Bartošová – obeť štvanice?
Keď umiera motýľ
(01.05.2014)
Masopust ve Štítarech 2014 (23.02.2014)
Dětský karneval ve Vranově nad Dyjí (06.02.2014)
Svět není iPhone (22.01.2014)
Pozvánka na nedělní večer (08.11.2013)
Händel zazní naposledy u sv. Martina v Třebíči v neděli 6.10.2013 (29.09.2013)
Pozvánka - k mezinárodnímu setkání ve Znojmě (16.09.2013)
Benefiční koncert Hradišťanu v Moutnici (12.09.2013)
Paddy Kelly - Plzeň 5.10.2013 (20.08.2013)
Koncert duchovní hudby ve středu 14. 8. 2013 (09.08.2013)
Koncert duchovní hudby ve Vranově nad Dyjí (03.08.2013)
Útěk sestry Cecílie online (27.07.2013)
Varhanní koncert (27.07.2013)
Výstava "Biblické krajiny"Vojtěšky Vlčkové (19.06.2013)
Festival KEFASFEST 2013 (15.06.2013)
Divadelní hra "Zacheus" v Břežanech (08.06.2013)
P. Jan Peňáz - Pojď na pouť (05.06.2013)
Náměšťfest 2013 (19.05.2013)
Výstava starých rádií a fotografií v Horních Kounicích (17.05.2013)
Benefiční koncert Sisy Sklovské v Břežanech (24.04.2013)
Z myšlenek Matky Vojtěchy (23.04.2013)
Co o Matce Vojtěše říká její spolupracovnice (17.04.2013)
Co mě dnes zaujalo při četbě knížky Láska smrtí nekončí (13.04.2013)
Kniha o M. Vojtěše - Láska smrtí nekončí (12.04.2013)
PROTI NESVOBODĚ slovem a hudbou (10.04.2013)
Novéna k matce Vojtěše Hasmandové (10.04.2013)
Knihovna Tiskového apoštolátu A.M.I.M.S. (05.04.2013)
Nová kniha P. Pavla Hověze - Pane, nauč nás modlit se - možno objednat (20.02.2013)
Benefiční koncert skupiny OBOROH na podporu kostela v Brně - Lesné (19.02.2013)
Z mé vlastní tvorby č.4 (09.02.2013)
DĚTSKÝ KARNEVAL 2013 (27.01.2013)
Z mé vlastní tvorby č.2 (11.01.2013)
Z mé vlastní tvorby (11.01.2013)
Tříkrálová mše svatá ve Vranově s doprovodem PSVN (02.01.2013)
Divadlo - Pohádka o kouzelné růži v Mikulovicích (26.12.2012)
Sex, sex, sex, sex, sex (18.12.2012)
Divadelní pohádka Lídy Vasilové: O kouzelné růži (07.12.2012)
Adventní koncert vokální skupiny Mosty v Prosiměřicích (25.11.2012)
České hřbitovy (22.11.2012)
Kniha Útěk sestry Cecílie (08.11.2012)
Mozartovo Requiem opět na Vysočině (21.10.2012)
Divadlo ve Slupi (21.10.2012)
Říjnový koncert "FESTIVAL BRIKCIUS" v Praze (17.10.2012)
Koncert v Lahošti (11.10.2012)
Výstava "Romové jsou Boží" v Ostravě (08.10.2012)
Händelovo Te Deum v Lomnici a Velké Bíteši (26.09.2012)
Benefiční Svatováclavský koncert v Třebíči (26.09.2012)
K svatému Václavu (26.09.2012)
Pozvánka na XXXIV. koncert Na Poušti (20.09.2012)
Pozvání na koncert Hradišťanu v Lechovicích (18.09.2012)
Kniha: O mravní čistotě (11.09.2012)
Výstava Europa Jagellonica (10.09.2012)
Pozvánka na XXXIV. koncert Na Poušti (10.09.2012)
Pozvánka skupiny České křesťanské akademie - Český ráj (10.09.2012)
II. letní setkání s malířkou Bedřiškou Znojemskou v Jiřicích u Moravských Budějovic (06.09.2012)
Svěcení zvonu, žehnání hasičského vozidla a setkání rodáků ve Výrovicích (11.08.2012)
Koncert duchovní hudby (11.08.2012)
Hudba baroka pro sólový zpěv a varhany (02.08.2012)
„Ani darwinismus, ani intelligent design“. (20.07.2012)
Harfový recitál Jany Bouškové - koncert v Rouchovanech (17.07.2012)
Skvělý varhaník ve Vranově n/D (05.07.2012)
Slavné Handelovo Te Deum na Třebíčsku (20.06.2012)
Náměšťfest 2012 (16.06.2012)
Koncert duchovní hudby ve Vranově nad Dyjí (15.06.2012)
Vranovské kulturní léto 2012 (15.06.2012)
Praha: demonstrace proti Mariánskému sloupu + Odmítnutí protestu proti obnově Mariánského sloupu (13.06.2012)
Návrat Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí (13.05.2012)
Pozvání Diecézního muzea v Brně (24.04.2012)
Výzva otce Jindřicha: Podpořte prosím zasláním SMS kostel v Těšeticích (26.03.2012)
Mladá návrhářka učí ženy oblékat se atraktivně, ale nevyzývavě (12.02.2012)
Hvězdné pohádky v klášeře ve Znojmě - Hradišti (02.02.2012)
Vůně prvního pátku v měsíci únor (31.01.2012)
Požehnání knihy Jiřího Kolčavy (13.01.2012)
To nejcennější přišlo časem (11.01.2012)
Výstava "Co je člověk" v Praze (11.01.2012)
Pěvecké sdružení Vítězslava Nováka ve Vranově n/D (05.01.2012)
Výstava „Dynamický stereotyp“ a „Kolažoezie“ Jany Ungerové (04.01.2012)
Musica animata - vánoční koncerty a nové CD (11.12.2011)
ADVENTNÍ KONCERT NA ZÁMKU VE VRANOVĚ NAD DYJÍ (07.12.2011)
Vánoční výstava hraček, her a loutek (07.12.2011)
Adventní koncert ve Velkém Újezdu (03.12.2011)
Vůně prvních pátků (02.12.2011)
Adventní koncert duchovní hudby na Šumné (01.12.2011)
Adventní koncert v Blížkovicích (01.12.2011)
Res publica & res tituce (27.10.2011)
Lidová taneční zábava (17.10.2011)
Varhaní koncert z Vranova nad Dyjí - poslechněte si (12.10.2011)
Básník Jiří Kuběna v Jihlavě (08.10.2011)
Řekli svatí a to platí... aneb citáty blahoslavených a svatých - II. díl (06.10.2011)
V Jeníkově proběhl koncert zpěvačky Ireny Budweiserové (06.10.2011)
Na čem záleží (24.09.2011)
Řádové kostely po řadě (23.09.2011)
Irena Budweiserová vystoupí v Jeníkově (17.09.2011)
Zázrak jménem Propolis (08.09.2011)
Žehnání meditační křížové cesty (04.09.2011)
XV. Zahradní slavnost v Milonicích (08.08.2011)
MUSICA DA CHIESA ve Vranově nad Dyjí (23.07.2011)
Koncert Martina Kubáta ve Vranově nad Dyjí (11.07.2011)
Výstava Michaela Floriana ke 100. výročí narození (08.07.2011)
Vranovské kulturní léto 2011 (27.06.2011)
3 v 1 v Předbořicích (27.06.2011)
Worship festival UNITED - největší evangelizační festival v ČR (24.06.2011)
Pár myšlenek ze zajímavého článku v Perspektivách (21.06.2011)
Oganizace Topinkyády - nevidomýma očima a otevřeným srdcem (17.06.2011)
Festival křesťanské kultury Náměšťfest 2011 (06.06.2011)
Dechová kapela Dubňanka ve Vranově nad Dyjí (01.06.2011)
Multižánrový duchovní symphonic artrock naposledy - derniéra v Moravském Krumlově - Rakšicích (29.04.2011)
Horní Kounice - Přehlídka trofejí zvěře (26.04.2011)
Koncert a zároveň jedinečný životopis papeže Jana Pavla II. v Brně (18.04.2011)
Koncert o životě papeže (12.04.2011)
Muzikál Streetlight (12.04.2011)
Koncertní Pocta blahoslavenému Janu Pavlu II. zazní na Petrově (12.04.2011)
Turínské plátno – podoby Kristovy tváře (12.04.2011)
2. ročník festivalu (08.04.2011)
Benefiční koncert řádu milosrdných bratří (05.04.2011)
Velká pašijová hra ve Žďáru nad Sázavou (28.03.2011)
Dětský karneval ve Vranově nad Dyjí (25.02.2011)
Dědictví otců zachovej nám, Pane aneb lidové misie s FATYMem (04.02.2011)
Z myšlenek sv. Jana Marie Vianneye (04.02.2011)
Lidový ples v Moravských Budějovicích (02.02.2011)
PSVN ve Vranově nad Dyjí 2. ledna 2011 (30.12.2010)
Setkání u jesliček v Rokytnici nad Rokytnou (10.12.2010)
Koncert pořádaný při příležitosti 10. výročí vokální akapelové skupiny GESHEM (09.12.2010)
Adventní a vánoční koncerty v Třebíči a okolí (08.12.2010)
Koncert skupiny GOSPEL port (27.11.2010)
Obrazová publikace Kostely na Moravě (24.11.2010)
Slavnostní koncert k životnímu jubileu hudebního skladatele Zdeňka Pololáníka (28.10.2010)
Misijní koncert v Hodoníně (22.09.2010)
Pozvánka na film Svatý Václav do Rudolfina (07.09.2010)
Výstava STOP GENOCIDĚ na Vinobraní (06.09.2010)
Varhaní koncert v Zabrušanech (29.07.2010)
Den Brna 2010 (07.07.2010)
Zájezd ŘÍM - CASCIA – SIENA (06.07.2010)
Zveme na koncert v Jaroměřicích nad Rokytnou (29.05.2010)
Koncert pěveckého sboru Lumír v Brně (15.05.2010)
Výstava výtvarné skupiny NOCE (09.05.2010)
Náměšťfest 2010 (07.05.2010)
Film Velké ticho a výstava Gallia romanica v Brně (26.04.2010)
Koncert Ave Maria v Tišnově (25.04.2010)
Slavnostní koncert v Morkovicích a v Kroměříži (22.04.2010)
Zveme na divadlo do Dyjákovic (12.04.2010)
Velikonoční výstava v Dolních Bojanovicích (23.03.2010)
Nové archeologické poznatky o křesťanských památkách na Moravě (23.03.2010)
Zveme na velikonoční koncert ve Světci (20.03.2010)
Koncert dechového orchestru Bobrava (19.03.2010)
Velikonoční hudba v Jevišovicích (12.03.2010)
Zveme na výstavu Slovanský unionismus - cesty k církevní jednotě (04.03.2010)
Pastýřský list k první neděli postní 2010, kterým se vyhlašuje pastorační program (21.02.2010)
Postní koncert duchovní hudby v Praze (15.02.2010)
Zveme na výstavu Tajemství zvonů (01.02.2010)
Film Don Bosco 2.díl (28.01.2010)
Zveme na koncert Jiřího Žižkovského (27.01.2010)
Zveme na ples FATYMu 2010 (26.01.2010)
Pozvánka na koncert staré duchovní hudby (20.01.2010)
FotoSoutěž - Františkovy jesličky - zapojte se! (31.12.2009)
Vánoční koncert Scholy brněnské mládeže (31.12.2009)
Svatá země - Nazaret (18.12.2009)
Pěkné nedělní odpoledne (15.12.2009)
Vánoční koncert v Nedakonicích (15.12.2009)
Zveme na hudební koncerty (09.12.2009)
Střihomet je tu pro vás (31.10.2009)
Mobil dobrých zpráv (07.10.2009)
Koncert Evy Henychové v Blížkovicích (25.08.2009)
Šroubek 2009 - hudební festival na Velehradě (11.07.2009)
Zveme na nedělní koncerty (21.06.2009)
Náměšťfest 2009 (03.06.2009)
Májový koncert v Pavlicích (11.05.2009)
48. Třebíčské nokturno VIVA LA MÚSICA (10.05.2009)
Benefiční koncert pro Ugandu (29.04.2009)
Koncert ve Starči (22.04.2009)
Třebíčské nokturno (22.04.2009)
TEPFEST 2009 (14.03.2009)
Hlasujte ve prospěch kostela sv. Jakuba ve Starči (13.03.2009)
Koncert duchovní hudby (11.03.2009)
Mimořádně zajímavý citát Benedikta XVI. (29.12.2008)
Prosba (20.12.2008)
Začíná Advent (30.11.2008)
PSVN opět zazpívá ve Vranově (29.11.2008)
Divadlo (05.11.2008)
Zopakujte si dějepis s mým bráchou... (23.09.2008)
Koncert duchovní hudby v Olbramkostele (31.07.2008)
Pohádka o hvězdě (29.07.2008)
Koncert v Olbramkostele (02.06.2008)
| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 23. 07. 2019 | 4896 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.postoj.sk
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace