Jako všichni křesťané na světě slaví Neděli Seslání Ducha Svatého tak i křesťanská menšina v Libanonu - zpustošeném občanskou válkou v letech 1975 až 1990, jakož i pronásledováním - se jednotně veřejně modlila a slavnostně odprošovala, zasvětila se a zúčastnila národního Eucharistického procesí.
Dominic Chickhani, jeden z hlavních organizátorů této historické události, poskytl pro lifeSite (LSN) exkluzivní rozhovor o "
vítězství Libanonu pod ochranným pláštěm Panny Marie". Dominic, který je hlavním moderátorem
Nourasat Telelumiere (hlavní satelitní TV program pro katolíky ve středovýchodních zemích), je zároveň i hlavním představitelem pro média a komunikaci v souvislosti se "
Zasvěcením Libanonu Neposkvrněnému Srdci Panny Marie". Je autorem několika katolických apologetik, přednáší mariologii a je vlivnou mediální osobností.
Dominic Chickhani (DC): "9. června 2019 se uskutečnilo sedmé
zasvěcení Libanonu (šest po sobě následujících obnov)
Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Naši zemi jí zasvěcujeme a odevzdáváme pod její ochranu již od roku 2013. K zasvěcení neodmyslitelně patří slavnostní mše svatá, která se koná každý rok v sanktuáriu Naší Paní z Libanonu. Tento rok je navíc zvláštní ještě tím, že Eucharistické procesí, jejíž součástí bude i slavnostní úkon kajícnosti a odprošení, budou opakovat i členské země The Holy League of Nations (
Svaté ligy národů) 13. října 2019 na celém světě. Tato historická událost se nazývá "
Národní pochod kajícnosti a záchrany".
LSN: Jak dlouho trvá vám a vašemu týmu příprava na takovou událost?
D.C.: "Jako menší "bleskový" tým připravujeme tuto událost aktivně již třetí měsíc. Patří do něj lídři různých Mariánských tradičních skupin. Na závěr přípravy se koná třídenní nepřetržitá adorace po celé zemi a přímo na den 'pochodu' se přinesou relikvie čtyř evangelistů."
LSN: Viděli jsme fotografie, na kterých to vypadá, že pochodu se zúčastnily tisíce lidí. Víte kolik lidí bylo?
D.C.: "Mezi 7 až 10 tisíci, což je asi setina všech křesťanů v Libanonu. Většina byli samozřejmě katolíci, ale velmi rádi jsme přivítali i ortodoxní patriarchy rozličných východních obřadů. Zúčastnili se sice jen dva maronitští biskupové (z třiceti), ale i tak
tuto událost považujeme za Boží zázrak. Je ovocem zasvěcení se Panně Marii a pevného rozhodnutí vytrvat ve víře."
LSN: Řekněte našim čtenářům, jak jste to prožívali, jaké milosti jste dostali, jaký byl program?
D.C.: "Podobalo se to na nebeskou svatbu - opravdu, bylo to nebe na zemi! Kráčet sjednocení s naším Božským Králem a nebeskou Královnou. Měli jsme pocit, jakoby Boží Duch jiskřil a třpytil se v srdci každého z nás! A nejen to, zvláštním způsobem jsme cítili i během samotného procesí, že Panna Maria nás opravdu chrání svým pláštěm ("
moc Nejvyššího", Lk 1, 35) a chránila nás i před hroznou horka. Reálně bylo tehdy 22 stupňů Celsia (71 stupňů Fahrenheita), zatímco normálně mělo být až 35 stupňů C (95 st. F) tak, jak bylo den předtím, což je v tomto období pro tuto oblast normální.
Každý rok v tomto období prožíváme velké milosti - jako přímý důsledek zasvěcení se Panně Marii. Vidíme, jak její Neposkvrněné srdce opravdu vítězí, jak odhaluje nepřítele a ničí jeho pasti a léčky. Všechny plány, které náš tým měl, se jménem Panny Marie rychle formovaly a uskutečňovaly; ještě dříve, než je Zlý, ať už zvenčí nebo zevnitř, mohl zničit. Vše se dělo jednoduše a rychle, jakoby čas, který nám zůstával, byl krátký. Věřící měli dojem, jakoby Bůh všechnu svou moc vylil na své maličké stádo, "
na ostatní z jejího potomstva" (Zj 12, 17), na ty, kteří "
nesklonili kolena svá před Bálem a jejichž ústa ho nepolíbila" (1 Kr 19, 18).
Byli jsme svědky, jak se toto vítězství uskutečnilo mezi námi; jak se dá překonat moc nepřítele "
Neboť nás nečeká zápas s krví a tělem, ale s knížetstvy a mocnostmi, s vládci tohoto temného světa, se zloduchy v nebeských sférách" (Ef 6, 12).
My totiž víme, že protože jsme zasvěcení a žijeme podle toho, je pro nás pouze jediná volba - vítězství. Když jsme všichni "pro", když jsme pro "Neposkvrněnou", tak ať se stane cokoliv, nemůžeme prohrát! Sv. Pavel napsal: "
Neboť zbraně našeho boje nejsou tělesné, ale mají od Boha sílu bořit hradby. Jimi boříme lidské výmysly a každou pýchu, co se zvedá proti poznání Boha. Poutáme každou mysl, aby byla poslušná Kristu, a jsme připraveni potrestat každou neposlušnost, dokud nebude vaše poslušnost úplná" (2 Kor 10, 4-6).
Maria je bázeň vzbuzující Žena oděná sluncem, která pevně stojí v čele nás všech, vede nás a chrání před hrozným drakem; je jako "
uspořádaný šik bojovníků" (Pies 6, 10)!
Jsem přesvědčen, že milosti, které zde získáváme v tento den, duchovní i fyzické, se přetaví do ochrany a požehnání na celé dny, měsíce a roky, pro celý Libanon a jsem si jistý, že i pro celý svět! Všichni jsme zároveň v hluboké pokoře a bázni uctívali Ježíše, reálně přítomného v Nejsvětější Svátosti, zahaleného kouřem z kadidla a posvátnými chorály Jeho lidu, zatímco požehnanou sochu Přeblahoslavené Panny Marie Fatimské, obklopenou květinami, nesli muži 6 kilometrů do kopce na ramenou."
LSN: Co znamená zasvěcení se Panně Marii pro libanonský národ?
DC: "
Výzva Panny Marie zasvětit se je zároveň Boží výzvou k obrácení (Fatima 1917). Jsme přesvědčeni, že zasvěcení se Neposkvrněnému srdci Panny Marie je výsledkem tohoto "zápasu o duše". Zasvětit se Marii znamená nabídnout jí svůj život za záchranu druhých (Ex 24) a na porážku Zlého (Gn 3, 15);
Mariino vítězství je sjednocené s panováním Ježíše jako Krále (Zj 19, 16)! Bůh ve své nekonečné spravedlnosti a jako naše poslední útočiště postaví mezi nás a Lucifera (který je zlý a zkažený) Pannu Marii, (která je neposkvrněná).
Zasvěcení Panně Marii nám jako takové poskytuje:
* milost poznání plné pravdy o Bohu
* schopnost žít naplno křesťanským životem
* moc přemáhat zlo.
Naše zasvěcení Panně Marii je doslova a do písmene prvořadé a rozhodující! "
LSN: Jak probíhalo odprošování a co znamená pro libanonský národ?
DC: "Během procesí jsme se vícekrát zastavili, poklekli, v kajícím gestu sklonili hlavy a biskupové přednesli modlitby odprošení za hříchy národa jako takového a za osobní hříchy každého z nás. Modlitby byly inspirovány biskupem Johnem Keenanem (biskup skotského Paisley a iniciátor "
Růžence na pobřežích"), které přednášel ve Westminsterské katedrále loni. Chtěli jsme přidat i modlitby exorcismu, jaké se modlilo 300 tisíc polských věřících ve své svatyni Jasna Góra v roce 2016, rok předtím, než se dva miliony věřících v Polsku zapojilo do úžasné akce
Růženec na hranicích."
LSN: Proč Eucharistická procesí?
D.C.: Eucharistické procesí (normálně začíná na jednom posvátném místě a končí na druhém) je veřejným svědectvím naší úcty k Nejsvětější Svátosti. Toto "pozemské putování"
připomíná katolickým věřícím jejich duchovní pouť k věčnému životu s Bohem. Jak emeritní papež Benedikt XVI ve své homilii z roku 2007 velmi příznačně řekl: "
Eucharistické procesí je určeno na otevřené upevnění víry Božího lidu v Ježíše Krista, živého a pravého, přítomného v Nejsvětější svátosti Eucharistie. Jde o slavnost, určenou k veřejnému klanění, vzdání úcty a děkování Pánu, který nás od počátku až do konce miluje takovou láskou, že za nás obětoval vlastní Tělo a Krev."
Procesí s Nejsvětější Eucharistií takovýmto uctivým způsobem si my, jako lid Libanonu, uctíváme Krista v Eucharistii a poskytujeme svědectví o osobní přítomnosti Boha ve světě, ale také v každém z nás. Adorovaného našeho všemohoucího, vševědoucího, všudypřítomného a vše milujícího Boha v eucharistickém procesí znamená dotýkat se milosti; milosti s nekonečně větší silou, než je nukleární síla, síla slunce, Velkého třesku. Jak i Dr. Petr Kreeft poznamenal: "
Adorace má mnohem větší moc a sílu budovat, než nukleární bomby ničit." A my tuto sílu budovat dnes tak velmi potřebujeme!"
LSN: Použili jste výraz "Den D", což zní, jako byste vy a účastníci pochodu byli aktivními bojovníky. Řekněte o tom něco i našim čtenářům.
D.C.: Konflikt je opravdu reálný. Je to ta nejsmrtonosnější válka jaká kdy byla - v sázce je totiž věčnost!
Hyacinta Martová, 8-letá vizionářka z Fatimy v Portugalsku nám řekla, že jako vizionáři měli vidění, že
většina lidí, kteří umírají, jdou do pekla. Téměř všichni! A to bylo na počátku 20. století. Teď to musí být daleko horší!
Velmi skličující je poznání, že ani všechno utrpení všech živých lidí, kteří kdy žili, se nedá srovnat s utrpením jediné duše, která je již v pekle. Takže ano, je to válka! A my stojíme v tomto boji těsně před bojovou linií nepřítele. Takže to byl opravdu 'Deň D' pro Libanon!
Sv. Jan Bosco předpověděl, že Církev se zachrání
skrze Eucharistii a úctu a oddanost Panně Marii. Proto se potřebujeme vrátit k duchu svatosti a pravé duchovní bojovnosti v Církvi! Stali jsme se vlažnými. A stav věcí v Církvi a ve světě je, mírně řečeno, politováníhodný. Někdo už musí zatroubit na "polnicí", nepřítel už na naše posvátná místa pronikl dávno. Emeritní papež Benedikt XVI. s velkým smutkem konstatuje "
Církev je na pokraji zhroucení".
LSN: Loni jste pomáhal organizovat a vedl jste středovýchodní země na všech světových 'růžencových' akcích pod hlavičkou nové "
Svaté ligy národů". Věříte, že dnešek je ovocem těchto modliteb a že jejich ovocem bude i plánované setkání 13. října?
D.C.: Samozřejmě; v duchovní oblasti totiž není nikdy nic ztraceno! Jednoduché Zdrávas Maria zní stejně v hodině smrti, i ve věčnosti. Každé zabojování se počítá. Každá modlitba se počítá. Každá duše se počítá. Nastává doba pro zasvěcené děti Panny Marie, abychom se sjednotili a bojovali pod záštitou naší Královny.
Celosvětový růženec v roce 2018 (pracovně jsme si ho nazvali Lepanto 2018) nepochybně připravil nepřítele o mnohé bašty a pevnosti a umožnil nesmírným milostem proniknout do nás, i kolem nás. Takto Bůh 'uvolňuje' svou moc!
Příští celosvětový růženec (který jak doufáme, bude zahrnovat eucharistické procesí s odprošováním) bude
13. října 2019.
Vyzýváme všechny země, abychom spojili své síly v rámci Svaté ligy národů a zopakovali naše libanonské zasvěcení, procesí a odprošování!
Čas běží ... a není ho nazbyt!
Zdroj:
www.lifesitenews.com, 11. 6. 2019
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 29. 6. 2019; 5. 8. 2020 - 1592 přečtení)
O Sýrii na našich stránkách vyšlo:
Panna Maria, Královna Libanonu, 31. 8. 2012
Aktuálně: Libanon zasvěcený Neposkvrněnému Srdci Panny Marie, 28. 6. 2013
Svatý Charbel (Šarbel) - poustevník z Libanonu, 24. 7. 2018
Video: Marija Pavlovičová v Bejrútu: Poselství Gospy pro Libanon, 13. 9. 2012