
Svátek Nejsvětějšího Srdce Ježíšova se slaví každý rok 19 dní po Letnicích (vždy vychází na pátek). Zde je 6 faktů, o kterých jste pravděpodobně netušili:
1) Úcta pochází minimálně z 12. století
Ačkoli není možné říci, kdy přesně vznikla tato úcta, důkazy o ní se poprvé objevují v době prvních františkánů ve 12. století. První františkáni následujíc svého zakladatele sv. Františka z Assisi přechovávali zvláštní úctu k Ježíšovým ranám. Uctívali tedy i Jeho srdce probodnuté kopím v čase ukřižování.
2) První hymnus k Srdci Ježíšovu se datuje do 13. století
Počátkem 13. století norbertín bl. Herman Josef složil hymnus "
Summit Regis Cor Aveto", což znamená "
Zdravím Tě, Srdce Nejvyššího Krále" (první slova písně).
3) Svátek byl poprvé slaven v 17. století
Svatý Jan Eudes, který založil Kongregaci Ježíše a Marie, sepsal soubor k ofíciu a mešní texty na svátek Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Tyto modlitby se začaly v tento svátek i používat a postupně se rozšířily do celého světa. V 19. století ho papež Lev XIII. poctil titulem "Autor liturgické úcty Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a Neposkvrněného Srdce Marie".
4) Podrobnosti o moderní úctě byly zjeveny řeholnici v 17. století
Sv. Markéta Marie Alacoque byla sestrou řádu Navštívení Panny Marie. V polovině 17. století zažila během 18 měsíců několik vizí Ježíše. Ježíš jí dal přesné instrukce popisující plnou, novodobou úctu k Jeho Nejsvětějšímu Srdci. Zahrnuje přijetí Eucharistie na první pátky, čtvrteční eucharistickou adoraci a slavení svátku Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Po poslední vizi oznámila knězi vše, co viděla. Sám ji povzbuzoval, aby sepsala záznam, což také udělala. Její knihu distribuovaly do celé Francie a Anglie a časem ji četli už široké masy lidí.
5) V 19. století posílá řeholnice listy papeži Lvu XIII.
Bl. Marie od Božského Srdce, sestra Kongregace Panny Marie Dobrého Pastýře, zažila na konci 19. století vizi Ježíše. Tvrdila, že Ježíš ji pověřil, aby napsala dopis papeži Lvu XIII. V něm ho měla požádat, aby celý svět zasvětil Božskému Srdci Ježíšovu. Když Lev XIII. dostal první dopis, zůstal skeptický vůči jejím tvrzením a vše zamítl. Za několik měsíců později poslala sestra další. Tentokrát zmiňovala papežovo špatné zdraví a tvrdila, že Kristus ji ujistil, že bude žít, až dokud svět neposvětí. O několik měsíců později vydává papež encykliku, kde informuje, že celý svět bude zasvěcený Božskému Srdci Ježíšovu a tak se i stalo o měsíc později v neděli 11. června 1899. Bl. Marie od Božského Srdce zemřela tři dny před zasvěcením v pátek 8. června 1899 na svátek Nejsvětějšího Srdce Ježíšova.
6) Také někteří východní katolíci převzali tuto praxi
Někteří východní křesťané vnímají tuto praxi kontroverzně, nazývají ji latinizaci (východní křesťanství mají za příliš ovlivněné tradicemi Západu). Mnoho východních ortodoxních křesťanů je také proti této úctě kvůli obavě, že by úcta mohla způsobit christologické herezi. V reakci na tyto kritiky papež Pius XII. v roce 1956 oponuje, že Nejsvětější Srdce je uctívané pouze ve smyslu, že patří Božské osobě - Bohu Synu, a tak má charakter legitimní úcty.
zdroj: ChurchPop
Převzato z
www.verim.sk,
článek naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 5. 6. 2019; 6. 6. 2024 - 4643 přečtení)