Všichni jsme byli stvořeni, abychom se dostali do nebe a každý z nás by měl cítit hořící touhu v bezpečí tam dojít. V tomto článku bychom vám chtěli představit krátký, anebo pokud chcete, nejjednodušší způsob, jak se dostat do nebe.
Konat časté a hrdinské oběti, snažit se modlit novény, dlouho a s námahou putovat, postit se v pátek (a dokonce i ve středu), vzdát se sladkostí, koláčů a dokonce i našeho oblíbeného televizního programu – to všechno jsou nejušlechtilejší praktiky a jsou tu proto, aby byly povzbuzením na cestě správným směrem v našem horlivém úsilí o svatost a touhu po nebi. Oproti těmto našim nejušlechtilejším snahám však stále postrádáme něco, co by nám mohlo vydláždit dálnici ke svatosti. Toto je klíč a zkratka ke svatosti, pravému štěstí a nebeské blaženosti: vroucí přijímání Eucharistie!
Největším gestem, které může člověk udělat, je přijmout Ježíše Krista ve svátosti Eucharistie. Existuje však mnoho způsobů, jak přijmout Ježíše v Eucharistii nesprávně, roztržitě, se slabou láskou a horlivostí, bez jakékoli přípravy a bez díkuvzdání, v průměrném a vlažném módu, anebo ještě hůře – svatokrádežně, což představuje bránu do stavu smrtelného hříchu.
>
Pokaždé, když přijmeme Pána Ježíše ve svatém přijímaní, měli bychom toužit přijmout ho lépe a lépe, až dokud se nedostaneme do nebe. Proto vám nabízíme deset praktických návrhů, jak zlepšit přijímání Eucharistie tak, abychom učinili obrovské pokroky v úsilí o svatost a nakonec dospěli k věčnému osudu: nebi!
1. Víra
V první řadě musíme posilnit vlastní víru ve skutečnost, že Ježíš je skutečně přítomný v Nejsvětější Eucharistii. Když nebudeme kultivovat naši víru ve skutečnou přítomnost Ježíše ve svaté hostii, kterou nazýváme Eucharistií, potom je možné, že nakonec úplně ztratíme víru. Když víru nepoužíváme, ztrácíme ji. Proto bychom měli zvolat k Pánu slovy biblické modlitby – “
Pane, posilni naši víru”.
2. Čistota skrze svátost smíření
Naše duše se dá přirovnat k okenní tabuli. Jak lehké je ušpinit okno nečistotami? Je daleko lehčí ušpinit vlastní duši hříchem. Dobrá zpověď však očišťuje duši a činí nás hodnějšími a ochotnějšími přijmout Ježíše v Eucharistii. Když chceme přijmout důležité hosty, musíme si vyčistit dům. Podobně i před přijetím Ježíše – hosta naší duše – bychom se měli rozhodnout vyčistit vlastní duchovní dům – vykonat si dobrou zpověď.
3. Přicházejte na mši včas
Může se to zdát zřejmé, ale pozdní příchody na mši mohou značně poškodit efekt přijetí Ježíše, eucharistického Pána. Na filmy, sportovní utkání, promoce, dokonce i do restaurace se všichni snažíme přijít aspoň o několik minut dříve. Když však jde o mši svatou, kde se potkáváme s Ježíšem, Pánem Pánů a Králem Králů, často jsme lhostejní - bez jakýchkoli pochybností ve svědomí.
Buďme disciplinovaní a přijďme dřív – aspoň deset minut přede mší. Dřívějším příchodem na mši svatou můžeme setřást prach z našich myslí a srdcí, vstoupit do duchovního prostředí a zapnout režim kontemplace (soustředění se).
4. Oblékejte se skromně
V důsledku náporu pohanství je třeba říci, že bychom se měli vždy oblékat podle důstojnosti toho, kým skutečně jsme, syny a dcerami Božími a vyslanci Krista. Neméně by to mělo být v případě vstupu do Božího chrámu, který nás přitahuje k našemu trojsvatému Bohu ve svatostánku! Naše šaty svědčí o tom, kdo jsme, koho zastupujeme a koho chceme přijmout skrze mši svatou.
5. Obětujte svoje vlastní úmysly
Ve většině farností obětuje kněz mši svatou s určitým úmyslem. To však nezpochybňuje skutečnost, že i my můžeme nabídnout vlastní osobní úmysly a může jich být nespočetné množství. Jaké úmysly můžeme nabídnout? Navrhneme tři:
- Úmysl za duše v očistci
Nikdy nemůžeme selhat, když nabídneme modlitby, půst, oběti, almužny, ale hlavně obětovat mši svatou za duše v očistci, zejména za ty opuštěné. Tyto duše jsou spasené, ale musí být očištěné od hříchů. Jsou tu i duše, které neučinily dostatečnou lítost, nemodlily se anebo neobětovaly almužny. Pomozme jim odčinit jejich trest. V Boží ekonomice spásy využívá Bůh naše modlitby, úmysly a svaté přijímání, aby pomohl duším v očistci dosáhnout úplnou dokonalost lásky a tak bezpečně dorazit do nebe.
- Úmysl za obrácení hříšníků
Jednou z nejnaléhavějších tužeb Panny Marie z Fatimy a Panny Marie Lurdské bylo, abychom se modlili a obětovali za obrácení a spásu hříšníků. Není větší oběti, kterou bychom mohli obětovat, než mše svatá a svaté přijímání za obrácení hříšníků a jejich věčnou spásu!
- Úmysl za osobní obrácení
První osobou v našem seznamu hříšníků bychom měli být my sami! Všichni se potřebujeme obrátit. V jistém smyslu – pokaždé, když přijímáme svaté přijímání – Tělo, Krev, Duši a Božství Ježíše Krista – můžeme skutečně přijmout duchovní “transplantaci” srdce. V každém svatém přijímání přijímáme úplného Krista a to samozřejmě zahrnuje Jeho Nejsvětější Srdce. Ať každé přijetí svatého přijímání promění naše srdce na Nejsvětější Srdce Ježíšovo!
6. Přijetí svatého přijímání
Způsob přijímání Eucharistie má mimořádný význam. Naše vnější prostředí by mělo projevit tu největší úctu: naše ruce by měly být složené a přijímání svatého přijímání by měl předcházet nějaký akt úcty. Dalším klíčovým tajemstvím přijímání nejhorlivějších a plodných svatých přijímání je však prosit Pannu Marii, aby nám darovala svoje Neposkvrněné Srdce přijmout jejího Syna Ježíše s velkou vírou, láskou, horlivostí a oddaností. Nikdo nikdy nepřijal Ježíše s větší láskou jako právě Jeho Matka, svatá Maria!
7. Díkuvzdání
V neposlední řadě ještě slovo o důležitosti díkuvzdání po přijetí svatého přijímání. Minuty po přijetí Ježíše v Eucharistii jsou nejdůležitější minuty našich životů! Je to čas, kdy přichází Stvořitel celého vesmíru do hloubky našeho srdce, mysli a duše! Po přijetí Eucharistického Pána bychom měli strávit čas díkuvzdáním. Můžeme jednoduše zavřít oči a říct Ježíši, že ho milujeme. Můžeme vylévat naše srdce díkuvzdáním. Anebo jak se nám líbí, můžeme se stát žebráky a prosit Pána o všechno, co potřebujeme, anebo o to, co jiní potřebují. Někdy dokonce chceme říct Pánu slova omluvy za čas v minulosti, kdy jsme selhali. Nakonec mu můžeme jednoduše říct, co je v naší mysli: naše obavy a nejistoty, naše plány, záměry a prosit Pána o Jeho pomoc a požehnání.
Blahoslavený papež Pavel VI. ve svojí apoštolské exhortaci
Marialis Cultus vyhlásil, že vynikajícím způsobem, jak vyjádřit dík po mši svaté, může být modlitba nejsvětějšího růžence.
A tak uzavíráme naši pokornou výzvu všem, abychom usilovali o svatost skrze úsilí našeho srdce, mysli i duše přijmout Ježíše v Eucharistii s horlivostí, oddaností a láskou přes Srdce Marie.
Zdroj: CatholicExchange7 způsobů, jak se posvěcujeme Eucharistií
Převzato z
www.verim.sk/,
článek (s původním názvem "10 spôsobov, ako sa posväcujeme Eucharistiou" naleznete
zde.
Pro Fatym.com přeložila Lenka Kolačná, vydáno 5. 6. 2019