Přestože dramatické ukázky posedlosti zlým duchem jak je známe z Hollywoodu se mohou jevit jako jeho hlavní projev, jistý dominikánský kněz a exorcista upozorňuje, že větším a častějším ohrožením spásy člověka je pokušení k hříchu:
"Nejběžnějším projevem zlého ducha je pokušení, které je mnohem výraznější než posedlost", řekl páter Francois Dermine, OP, 10. května pro CNA.
Páter Francois je exorcistou již 25 let a vysvětluje, že posedlost není duchovním ohrožením v takovém smyslu jako pokušení a že osoba, která je posedlá zlým duchem, může stále dosáhnout "
mimořádný duchovní pokrok" a jednoho dne může být i svatá. Je to právě proto, že
posedlost se u člověka projevuje bez jeho vědomí a souhlasu. Oběť posedlosti proto není morálně vinna za své projevy.
"Nesmíme podceňovat význam pokušení. Neprojevuje se tak dramaticky jako posedlost, ale o to je nebezpečnější pro duši", řekl p. Dermine.
"Odolat pokušení je jednoduché, ale způsob nemusí být vždy snadný. Musíte se pochopitelně vyhýbat příležitosti k pokušení a musíte žít křesťanským duchovním životem. Je třeba se hodně modlit a bezúhonně se chovat, prokazovat lásku lidem s nimiž žijete a se kterými se denně setkáváte."
Páter Dermine uvedl, že dalším nejčastějším projevem aktivity zlého ducha bývá tíha,
stísněnost, utlačování, deptání, trápení. Někdy mohou mít lidé mnoho problémů zdravotních, pracovních nebo rodinných, které nelze vysvětlit přirozenými příčinami. Pokud se usoudí, že jde o dílo zlého ducha, čili o věci "nadpřirozené", vyžádá se spolupráce exorcisty: "
Toto bývá nejčastějším mimořádným působením zlého ducha, zatímco pokušení se pokládá za jeho nejčastější 'obyčajné' působení."
P. Dermine upozorňuje, že lidé by neměli z fyzických problémů nebo utrpení okamžitě vyvozovat důsledek, že jde o působení zlého ducha, protože se dají často vysvětlit přirozenými příčinami. Pokud se ani po
návštěvě lékaře nebo psychologa nenajde žádné přirozené vysvětlení, pak může člověk navštívit exorcisty. "
Když za exorcistou přijde člověk s problémem, první co by se měl zeptat je, zda byl u lékaře."
P. Dermine je francouzský Kanaďan a do Itálie přišel krátce před svým kněžským svěcením v roce 1979. Exorcistou je od roku 1994 a slouží v italské arcidiecézi Ancona-Osimo. O životě exorcisty vyprávěl během 14. kurzu o exorcismu a modlitbách osvobození, který organizovala papežská univerzita Atheneum Regina Apostolorum a GRIS (sociálně-náboženská informační a průzkumná skupina).
Záměrem týdenního kurzu, který trval do 10. května nebylo vyškolit nové exorcisty, ale poskytnout všeobecnou formaci kněžím a laikům v souvislosti s exorcismem a navazujícími tématy. Podle P. Dermina mnozí laici absolvovali tento kurz na žádost svého biskupa, aby se mohli naučit lépe podporovat a asistovat knězi při exorcismu.
On sám se ve své přednášce věnoval některým z běžných chyb a omylů, které exorcisté dělají; jedna z nich je
záměna nadpřirozených projevů zlého ducha s charismaty, pocházejícími od Boha: "Jde o velmi důležitý rozdíl - my máme lidskou přirozenost a všechny věci můžeme poznávat pouze přes smysly. Bůh nás stvořil, abychom jednali určitým způsobem a pokud máš mimosmyslové vnímání nebo něco podobného, ale nepomáhá to lidem, ani nepřináší duchovní užitek, nepochází to od Boha. Lidé s takovým vnímáním se ve světské kultuře často označují za "médium". Tyto typy nadpřirozeného vnímání a projevů mohou zapříčiňovat u lidí mnohé problémy a proto potřebují pomoc exorcisty."
P. Dermine poznamenal, že kurz o exorcismu má velkou hodnotu pro kněze a vybrané laiky, protože mysterióznost tématu se vyrovná touze pochopit její důležitost: "
Mnoho lidí sem přijde ne proto, že se chtějí stát exorcisty, ale proto, aby lépe porozuměli této problematice."
Zdroj:
www.catholicnewsagency.com,
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek naleznete
zde.
(Na Fattym.com vydáno 28. 5. 2019)