Samuel Fritz – kněz, jezuita, misionář v jižní Americe, cestovatel, kartograf, autor první přesné mapy Amazonky. Jako jeden z prvních Evropanů přešel jižní Ameriku od Atlantiku až k Tichému oceánu. Tento rodák z Trutnova, u nás téměř neznámý, je v jižní Americe považován za jednoho z nejvýznamnějších misionářů.
Vzhůru do misií
Narodil se v Trutnově 9. dubna 1654. Více informací o jeho dětství ani původu se nedochovalo, takže se vlastně ani neví, zda byl Čech nebo Němec. Absolvoval filozofickou fakultu na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze. V roce 1673 se stal jezuitou, v roce 1683 byl vysvěcen na kněze a v témže roce se splnilo jeho přání a byl vyslán jako misionář do jižní Ameriky - tehdejší Západní Indie.
Cesta neprobíhala zcela hladce, ale po skoro roce cesty, dne 26. 11. 1684, stanul na americkém kontinentu, na severu dnešní Kolumbie. Pro jeho misionářské působení mu byl přidělen kmen Omaguů, indiánů z povodí Maraňonu, jednoho z přítoků Amazonky (území dnešní Brazílie, Ekvádoru a Peru). Omaguové byli největší národ na řece, žili na jejích březích nebo na ostrovech, a díky deformované lebce byli nazýváni „ploché hlavy“.
V amazonské džungli
K „jeho“ indiánům trvala cesta přes Quito a La Lagunu další dva roky. Na místo se dostal až v roce 1686. Brzy založil redukci San Joachim (redukce = indiánské obce zřízené jezuity, značně autonomní, podléhající přímo španělskému králi, případně místodržícímu, indiáni zde žili jako rovni bílým). Nechal zde postavit kostel a začal postupně navštěvovat ostrovy patřící pod území kmene.
Počátkem roku 1689 se vypravil (vyplul) za indiány kmene Yurimaguů na Rio Negru. Při cestě ho zastihly povodně, které mu značně zkomplikovaly další plány. Vesnice byla zcela zaplavená, a tak musel trávit celé týdny na roštu ze stromové kůry. Nakonec se přidaly vysoké horečky a vodnatelnost. O situaci píše ve svém deníku - v jeho chýši a kolem byli krokodýlové, ještěři, hadi a také krysy, které hlady ohryzávaly i jeho cínové nádobí.
Jeho zdravotní stav se zhoršoval. Jako jezuita stál automaticky na straně Španělska. Jenže Španělé nebo jiní Evropané byli stovky kilometrů daleko, proto se rozhodl vyrazil po proudu Amazonky v naději, že se setká s Portugalci, kteří by mohli mít potřebná léčiva.
Sféry vlivu v jižní Americe byly rozděleny několika smlouvami mezi Španěly a Portugalce. Nicméně smlouvy byly často porušovány, jednak kvůli nedokonalé kartografii, ale i záměrně. Nebylo tedy výjimkou, že portugalské výpady zasahovali až vysoko proti proudu Amazonky do španělského území.
Setkat se s Portugalci se mu podařilo ve městě Pará při ústí Amazonky (11. 9. 1689). Za dva měsíce se jeho zdraví zlepšilo natolik, že mohl vyrazit na zpáteční cestu. V té chvíli byl ale obviněn ze špionáže ve prospěch španělské koruny a byl zadržen, než portugalský král rozhodne, co s ním.
Téměř dva roky čekal na odpověď z Evropy. Konečně přišla. Bylo rozhodnuto, že může být dopraven zpět do své misie. Konečně 8. 7. 1691 opouští Pará a vrací se mezi Omaguy.
Násilí ze strany Portugalců na indiánech ale narůstá, proto vyráží do Limy, aby informoval místokrále.
Cesta do Limy
Do Limy přijel i s indiánským doprovodem 2. 7. 1692. On svým zjem (podle svědků byl velice vysoký a nosil zrzavý plnovous) i jeho průvod vzbudil značný rozruch, přesto byl místokrálem hrabětem z Monclovy přijat a vyslechnut. Dostal finanční podporu na zařízení kostela, ale do sporu o hranice s Portugalci se místokrál pouštět nechtěl. Fritz se na jaře roku 1693 vrací zpět do Amazonie – cestou alespoň pokračoval v měřeních a zakreslování toku Maraňonu. Později putoval až k jezeru Lauricocha v Andách, které (mylně) považoval za pramen Amazonky.
Velké stěhování
Protože se mu nedostalo vojenské podpory, ač o ni vícekrát žádal, a Portugalce se nedařilo zastavit, rozhodl se Fritz přesvědčit indiány Omaguů, aby se přestěhovali z území, kde žili do vyvýšené oblasti cca 1 tis. km vzdálené, kde by byli chráněni před záplavami a také před portugalským otroctvím. Se stejným cílem uskutečnil výpravu ke kmeni Yurimaguů (1695-1697).
Postupem času mu je podařilo k přesídlení přesvědčit, ačkoliv celý proces komplikovala indiánská nestálost ve víře, nájezdy Portugalců i vzpoury indiánů.
Přesto se mu kmen Omaguů nepodařilo zachránit – ještě před koncem života musel přihlížet jeho konci. Ti, kteří zůstali na původních místech, podlehli portugalským útočníkům. Ti, kteří se přestěhovali, postupně splynuli s ostatními kmeny a na svůj národ zapomněli.
Mapa
Fritzovo mimořádné kartografické dílo je v celkovém pořadí až druhá mapa Amazonky (od pramene až k ústí), ale první podrobná a konkrétní, včetně jejich vodních přítoků. Na dlouho tak vytvořil představu světa o Amazonii. Na měřeních pracoval při svých misionářských cestách v letech 1689-1691, kdy prakticky celou část jejího toku proplul. Mapa byla vydána tiskem 1707. Přes primitivní pomůcky, se kterými prováděl měření – k dispozici měl pouze úhloměr, byly kvality této mapy oceňovány kartografy a přírodovědci ještě mnoho desítek let později.
Samuel Fritz byl také jeden z prvních Evropanů, kteří cestovali přes jižní Ameriku od oceánu k oceánu.
Zapomenutý hrdina...
V jižní Americe je považován za jednoho z nejvýznamnějších misionářů, založil 41 indiánských redukcí postupně na území bezmála dva tisíce kilometrů dlouhém. Proslul jako kazatel, učitel a také umělec (jeho sochy a obrazy byly používány v kostelech. Plynně hovořil domorodými jazyky a svými indiány byl milován a respektován.
V letech 1704-1712 byl ustanoven superiorem maraňonských misií. Poslední léta strávil otec Samuel v redukci Jéberos. Zemřel 20. března 1725 ve věku 71 pravděpodobně na infekci způsobenou písečnými blechami.
Roku 1766 bylo tělo při přestavbě kostela exhumováno, v rakvi byla jen podrážka od boty, zbytek padl za oběť tropickému podnebí a termitům.
V České republice jej zná jen málokdo. Až v poslední době byl znovu objeven - v jeho rodném Trutnově jej připomíná jedna z ulic na Středním Předměstí a také pamětní deska na průčelí městské knihovny na Krakonošově náměstí se vsazeným kamenem z peruánské osady Jéberos. Stejná deska je umístěna na skalním bloku u jezera Lauricocha, kde pramení amazonský přítok Marañon.
zdroje:
https://nasregion.cz/jezuite-jako-prukopnici-pokroku-jejich-misionari-se-diky-sve-neochvejne-vire-v-boha-nezalekli-niceho-98887
https://cs.wikipedia.org/wiki/Samuel_Fritz
https://www.trutnov.cz/nase-mesto/samuel-fritz
https://www.reflex.cz/clanek/causy/73979/samuel-fritz.html