Evangelijní úryvek velikonoční vigilie (Lk 24, 1 - 12) uvádí první svědky Ježíšova zmrtvýchvstání. Ženy u prázdného hrobu slyší od Božích poslů slova: "
Proč hledáte živého mezi mrtvými? Není zde. Vstal z mrtvých."
Evangelista Lukáš uspořádal události spojené s Ježíšovým vzkříšením do tří částí. První je nalezení prázdného hrobu, druhou je příběh emauzských učedníků a nakonec třetí částí je zjevení se Ježíše jedenácti apoštolům a dalším učedníkům. Skutečnost vzkříšení se postupně stupňuje. Nejdříve jsou to dva andělé, kteří ženám u prázdného hrobu oznamují, že Ježíš vstal z mrtvých. Pak se samotný Ježíš zjevuje dvěma učedníkům, kterým však hned zmizí. Nakonec se zjeví jako vzkříšený apoštolům, kteří se ho mohou dotknout.
První den je den Páně
Tři zmíněné události se v Lukášově podání uskutečnily v jeden den. Je to "
první den týdne" (Lk 24, 1), což je podle židovského způsobu počítání neděle. Pokud se velikonoční vigilie Bílé soboty nazývá "matka všech vigilií", pak Velikonoční neděle Hospodinova zmrtvýchvstání je "matkou všech nedělí".
Pro nás, Ježíšovy učedníky, je to závazek, abychom v rytmu pracovního týdne zachovaly prvenství a posvátnost neděle. Je to den Páně.
Ženy nesl k hrobu voňavé oleje, aby pomazaly mrtvé tělo. Evangelista dodává, že tyto oleje měly ženy předem připravené. Ženy se vzkříšením nepočítaly. Ježíš je mrtvý a pomazáním mu chtěli projevit poslední úctu, kterou si zaslouží každý zemřelý. Jde o skutek lásky. Čekají je dvě překvapení. Nečekaly, že najdou odvalený kámen a že nenajdou Ježíšovo tělo. Naplní je zmatek, který jim pomáhají překonat Boží poslové. Jestliže na začátku Lukášova evangelia andělé zvěstovali pastýřům, co se stalo v Betlémě, nyní andělé zvěstují ženám, co se stalo na Golgotě a v hrobě. Slovenský text uvádí jejich slova v aktivním tvaru: "
Vstal z mrtvých" (Lk 24, 6), avšak řecký (a český - pozn.) text používá sloveso v pasivním tvaru "
egérthe" = "
byl vzkříšen".
Evangelista chce svým čtenářům ukázat, že Ježíšovo vzkříšení nebylo připravenou strategií jeho učedníků, ale neočekávaným dílem Boha. Takovým vždy zůstane. Ženy vidí, že Ježíš není v hrobě, ale skutečnost, že byl vzkříšen, musí přijmout s vírou. Podobně je tomu s věřícím každé doby. V jeruzalémské Bazilice Božího hrobu si každý poutník na vlastní oči může prohlédnout Kristův hrob. Avšak na skutečnost vzkříšení odpovídáme naší vírou nebo nevěrou, což má zásadní důsledky pro celý náš život, jeho smysl a naše jednání.
Přes optiku Ježíšova vzkříšení
Evangelista mluví o ženách: "
Aby se rozpomenuly na jeho slova ..." (Lk 24, 8) Ženy začaly vnímat celé Ježíšovo účinkování, jeho slova a skutky v novém světle - ve světle jeho vzkříšení. Apoštolové budou v této nové perspektivě vzkříšení hlásat Krista, vydávat o něm svědectví, umírat pro něj. Smrt Syna Božího na kříži není posledním slovem Boha. Tímto přerodem potřebovali projít emauzští učedníci.
Nejednou i my v našich životních zkouškách a potížích, když se ptáme "Kde je Bůh? Existuje Bůh?", musíme projít tímto přerodem ve světle Ježíšova zmrtvýchvstání. Jak uvádí americký arcibiskup Fulton Sheen: "
Člověk si uvědomuje, že ukřižoval toho, kdo jediný ho může zachránit. Bůh přichází zachránit člověka. Když člověk prohrál, sám Bůh přichází, aby daroval vítězství."
Je to obsah prvního dne - dne Páně - dne Pánova zmrtvýchvstání, který ženy pohání, aby tuto radostnou zprávu nedržely jen v sobě, ale předaly ji dál. "
Ježíš žije" je vrcholem všech čtyř evangelií a srdcem křesťanství. Buďme i my radostnými nositeli a hlasateli této pravdy.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 21. 4. 2019 naleznete
zde
Tajemství růžence:
JEŽÍŠ, který na hoře proměnění zjevil svou slávu
- 10 rozjímání k 1. tajemství slavného růžence
http://fatym.com/view.php?nazevclanku=jezis-ktery-z-mrtvych-vstal-10-rozjimani-k-1-tajemstvi-slavneho-ruzence&cisloclanku=2016030137