Pro návrh hlasovalo 101 ze 133 poslanců.
Poslanci Národní rady schválili usnesení, které má vést k definitivnímu odmítnutí tzv. Istanbulské úmluvy ze strany Slovenska.
Podle usnesení má Národní rada SR požádat vládu, aby nepokračovala v procesu směřujícím k ratifikaci úmluvy. Kabinet má také oznámit Radě Evropy, že Slovensko se nehodlá stát smluvní stranou úmluvy.
Pro návrh hlasovalo 101 poslanců, proti bylo 28 zákonodárců, tři se zdrželi a jeden nehlasoval. Přítomno bylo 133 poslanců parlamentu.
Proti byl pouze klub SaS, pár poslanců OĽaNO (Ján Budaj, Natália Milanova, Silvia Shahzad), Mostu-Híd (Peter Kresák, Katarína Cséfalvayová) a nezařazených (Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavého, Viera Dubačová, Simona Petrík, Martin Poliačik, Oto Žarnay ).
Někteří poslanci nehlasovali nebo se zdrželi.
Chtěli jasnější odmítnutí
Slovenská republika sice úmluvu Rady Evropy o předcházení násilí na ženách a domácímu násilí za vlády Ivety Radičové podepsala, ale parlament ho stále neratifikoval. Robert Fico ještě jako premiér loni v únoru prohlásil, že nedá souhlas, aby vláda předložila Istanbulskou úmluva k ratifikaci, pokud budou existovat legitimní a zjevné rozpory mezi jejím obsahem a ústavní definicí manželství jako svazku muže a ženy.
Aktivisté ze Slovenského dohovoru za rodinu, jakož i někteří konzervativní politici jako Anna Verešová (OĽaNO) nebo Eva Grey (KDH) se však domáhali, aby Slovensko jednoznačněji odmítlo Istanbulskou úmluvu, tedy aby vzalo zpět svůj podpis pod úmluvou.
Předseda Aliance za rodinu Anton Chromík se pro
Postoj.sk ve čtvrtek vyjádřil, že pokud Národní rada SR usnesením pověří vládu, aby oznámila Radě Evropy, že se nehodláme stát smluvní stranou Istanbulské úmluvy, bude to právním vyjádřením "zpětvzetí podpisu" a v konečném důsledku by to znamenalo definitivní ukončení ratifikace této úmluvy ze strany Slovenska.
Poslanci parlamentu se tzv. Istanbulské úmluvě věnovali celý čtvrtek.
Návrh usnesení z dílny SNS vyvolal velký zájem členů sněmovny.
Tento bod navrhl zařadit do programu aktuální schůze poslanec SNS Jaroslav Paška v úterý těsně před začátkem schůze. Lidskoprávní výbor parlamentu však jeho návrh usnesení původně nepodpořil. Paška proto ve čtvrtek přišel s
pozměňovacím návrhem, v rámci kterého navrhl do původního usnesení doplnit větu, aby vláda "
provedla všechny úkony související s oznámením Radě Evropy, že Slovenská republika se nehodlá stát smluvní stranou" tzv. Istanbulské úmluvy.
Pozměňovací návrh
byl přijat před závěrečným hlasováním s většinou 95 hlasů.
Fico: Návrh předložila SNS po dohodě v koalici
SNS zdůvodňovala usnesení tím, že existují pochybnosti při výkladu několika ustanovení úmluvy, že je v rozporu se slovenskou ústavou. "
Přináší rozpor s ústavní definicí manželství jako svazku muže a ženy. Jedním z hlavních nedostatků textu je definice pojmu gender v překladu rod," uvádí SNS. Nejasné je podle SNS i odstraňování genderových stereotypů. "
Dá se vykládat různě, což by mohlo přinést významně odlišné interpretace," doplnila SNS.
Předseda Směru-SD Robert Fico ve čtvrtek řekl, že návrh předložila SNS po dohodě v koalici.
Proti usnesení vystoupil větší počet opozičních poslanců, kteří zdůrazňovali potřebu Istanbulské úmluvy a odmítali argument, že dokument jde proti Ústavě SR. Návrh usnesení přišel podle opozice ve snaze ovlivnit i prezidentské volby a získat voliče Štefana Harabina. SNS takový záměr odmítla.
I exministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská je přesvědčena, že úmluva nejde proti slovenské ústavě. Dodala, že pokud jde o rod, muž a žena značí pohlaví, ne rod. Pojem rod je podle jejích slov úmluvou pouze pro účely tohoto dokumentu.
Poslanci Evropského parlamentu v březnu 2018 vyzvali členské státy EU, které dosud neratifikovaly Úmluvu Rady Evropy o předcházení násilí na ženách a domácímu násilí a boji proti němu, aby tak co nejrychleji učinily. Výzva se týkala i Slovenska.
Istanbulská úmluva, kterou přijala Rada Evropy v roce 2011, je nejkomplexnější mezinárodní smlouva o boji proti násilí na ženách. Úmluva vstoupila v platnost v srpnu 2014, EU jako organizace ho podepsala v červnu 2017.
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 29. 3. 2019 naleznete
zde.
Také k tématu
Schválené! Slovensko nechce Istanbulský dohovor
-
www.lifenews.sk, 29. 3.
Slovensko sa stalo prvou krajinou EÚ, ktorá vykročila proti Istanbulskému dohovoru; Cirkev ďakuje: “Máme nádej, že SR nepodľahne medzinárodným tlakom”
-
www.hlavnespravy.sk, 29. 3.
Poslanci NR SR sa konečne rozhodli ochrániť slovenských občanov pred zhubnou gender ideológiou! Oficiálne odmietli Instanbulský dohovor -
https://blog.infovojna.sk, 29. 3.
Zdravý rozum zvíťazil nad ideológiou. Pozrite si, ktorí poslanci na Slovensku odmietli zlo z Istanbulu
-
www.hlavnespravy.sk, 29. 3. 2019
STANOVISKO PŘEDSEDY KBS
k rozhodnutí NR SR
➡️ Rozhodnutí Národní rady Slovenské republiky odmítnout ratifikaci tzv. Istanbulské úmluvy pokládám za správné a vítám ho.
➡️ Ideologické zatížení tohoto dokumentu v sobě ukrývá několik závažných rizik, na které upozornili i nejvyšší představitelé křesťanských církví na Slovensku.
➡️ Moje poděkování patří všem, kteří se o rozhodnutí odmítnout ratifikaci zasloužili.
➡️ Násilí na ženách v jakékoli podobě je nepřípustné a odsouzeníhodné. Nikdy ho nelze tolerovat, a musíme vyvinout veškeré úsilí k jeho zastavení.
➡️ Nicméně téma ochrany žen je tak vážné, že pokusy podsouvat gender ideologii v jejím rámci jsou nepřijatelné. Jsem rád, že naše země se k ratifikaci úmluvy nepřidá.
➡️ Mám naději, že slovenské zákonodárství při legitimním úsilí chránit ženy před násilím nepodlehne mezinárodním tlakům a neopustí neměnnou pravdu o identitě muže a ženy.
Mons. Stanislav Zvolenský, předseda Konference biskupů Slovenska
https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20190329028
Převzato z
www.facebook.com/tkkbs