Pokud vás někdo zesměšňuje za vlastní náboženské přesvědčení, je to forma útoku na náboženskou svobodu. Mnozí lidé volají po toleranci, ale používají ji pouze jako zbraň proti druhým.
Očekávají toleranci pouze pro sebe, ale nejsou ochotni vyjádřit úctu k jiným názorům. Tak to řekl bývalý prefekt Kongregace pro nauku víry ve Vatikánu v rozhovoru pro on-line mládežnický časopis
f1rstlife.
Poznamenal, že i v Církvi dochází k situaci, že "
... někdo kritizuje někoho, kdo obhajuje katolickou víru takovou, jaká je. Často se stává, že se katolíci dělí na progresivní a konzervativní. Za konzervativce jsou dnes označováni mnozí lidé, ačkoli takové pojmenování není vhodné pro Církev. V Církvi je možné nejvíc rozlišovat mezi ortodoxními, což znamená akceptovat víru, jak byla odhalená nebo zkreslená. Pravda, kterou Kristus odhalil, není konzervativní. Kristovo poselství nikdy nezestárne," vysvětlil kardinál.
Dále specifikoval, že existuje určité pronásledování křesťanů v islámských zemích ze strany teroristických skupin nebo autoritářských vlád. Patří sem i země stále poznamenané komunismem a diktaturou, v níž se politici a jejich absolutní moc cítí být ohroženi.
Kardinál Müller citujíc zkušenost mnohých katolíků poukázal na to, že křesťané jsou často médii systematicky napadáni. "
Jsme neustále informováni o špatné Církvi, jejích kněžích, a přitom zapomínají na mnohé kněze, kteří jsou neustále oddaní službě druhým. Kolik kněží a zasvěcených laiků každý rok umírá pro svou víru?" ptá se kardinál. Dodává:
"Kdo se rozhodne být mučedníkem spravedlnosti? A právě tito mučedníci si zaslouží z důvodu své věrohodnosti a odevzdanosti ocenění ze strany médií, zejména od těch církevních." Kardinál nedávno obhajoval i některé jedince v německé církvi, tzv. "Křesťanského západu", která podle jeho slov má dlouhou tradici od pádu západo-římské říše. "
Kromě křesťanské víry se lidé také sjednotili i v politickém smyslu. Mírové soužití v Evropě je tedy myšlenkou křesťanské tradice a víry," dodal kardinál Müller.
Co na to Evropský parlament?
"
Mluvíme o nesnášenlivosti vůči křesťanům ve světě a přitom nevěnujeme pozornost skutečnosti, že před našimi vlastními dveřmi a na našich ulicích se rozmáhá křesťanofóbie a nesnášenlivost vůči křesťanům ... Musíme začít říkat: Ne! Stačí už! Musíme se tomu postavit." Toto bylo úvodní prohlášení poslance Evropského parlamentu Nathana Gilla, který nedávno uspořádal panelovou diskusi v Evropském parlamentu o nesnášenlivosti vůči křesťanům v Evropě. Někteří mezinárodních odborníků, právníků a vedoucích organizací podporujících náboženskou svobodu se na toto téma vyjadřovali. Gill zdůraznil, že pokud Evropa zanedbá své dědictví náboženské svobody, pak odignoruje oběti svých předků, kteří pracovali a bojovali za to, aby nám předali svobodnou a demokratickou Evropu.
Hendrik Storm, výkonný ředitel nadace Barnabas, také poukázal na důležitost základních svobod v Evropě, přičemž mezi nimi je i náboženská svoboda: "
Nemůžete přijít a vybrat si pouze určité druhy svobody, které chcete bránit: například svobodu projevu, svobodu tisku, akademickou svobodu nebo svobodu náboženského vyznání. Musíte bránit všechny druhy svobody. Jsou navzájem úzce propojeny. Jsme jen jeden generační krok od ztráty těchto svobod ... Stále více však vidíme narušování náboženské svobody v Evropě."
Důkaz o pronásledování křesťanů v Evropě
Ellen Fantini poukázala na základě zprávy z
Pozorování netolerance a diskriminace křesťanů v Evropě na jasné důkazy, že křesťanské pronásledování se v Evropě skutečně děje. Organizace, kterou zastupuje, shromáždila od roku 2006 více než 2200 případů netolerance nebo diskriminace křesťanů v Evropě. Zpráva za rok 2018 přitom obsahuje více než 500 takových případů od roku 2016 a 2017. Fantini uvedla, že zpráva "
dokazuje, že v případě křesťanů jde o širokou škálu marginalizace a nepřátelství, které v Evropě nemůžeme považovat za přijatelné." Uvedla také příklady, kdy svoboda projevu, svoboda svědomí a rodičovská práva křesťanů v Evropě nebyly dodrženy, a to i navzdory velmi jasným předpisům EU, které by je měly ochraňovat. Pozoruhodným příkladem takového porušování je případ Ellinor Grimmarkové, křesťanské porodní asistentky ze Švédska, která si musela najít práci mimo Švédsko, protože se odmítla účastnit potratů. Právo na námitky z důvodu svědomí v zdravotnickém povolání se ve Švédsku neuznávají.
Na německých univerzitách se stále více rozmnožuje protináboženské prostředí. Dvanáct případů diskriminace náboženských skupin (včetně křesťanských) vedených studenty bylo zdokumentováno
Německou studentskou misií. Tímto náboženským skupinám zamítli používání univerzitního vybavení v areálu, studentské rady jim neudělily akreditaci nebo jim zakázaly rozdávat letáky.
Britská farmaceutická rada zveřejnila v roce 2017 nové profesionální standardy, které uvádějí, že v některých případech se od lékárníků očekává, že musí vydat léčivo navzdory svému svědomí. Znamená to, že lékárník, který si nepřeje vydávat léky na potrat, nemůže pacienta odmítnout a poslat ho k jiným kolegům. Podrobnou analýzu mnoha dalších případů diskriminace křesťanů lze nalézt v online zprávě pozorovatelů, kterou si můžete stáhnout v originální verzi z
tohoto odkazu.
Kromě toho Wilson Chowdry z britsko-pákistánské asociace křesťanů poznamenal, že v Evropě přetrvává pronásledování křesťanských uprchlíků a křesťanských Evropanů, kteří konvertovali z islámu. Případ Nissara Hussaina je pozoruhodným příkladem. Hussain, britský občan a konvertita ke křesťanství z islámu, popsal pronásledování, kterým on i jeho rodina prošli během posledních 15 let. Ve Velké Británii, kde žijí, museli překonat mnoho fyzických útoků, vandalismu, zneužívání a hrozeb. Policie a místní orgány podnikly jen velmi málo na jejich ochranu.
Svoboda náboženského vyznání musí být neustále obhajována
"
Stále více vidíme erozi náboženské svobody v Evropě. Je snadné jen tak vysedávat a ignorovat škody, které se páchají," uvedl Hendrik Storm. "
Stejně jako eroze není ihned viditelná na povrchu, pokud budeme kopat hlouběji, uvidíme praskliny, které se postupně objevují."
Náboženská svoboda se nesmí považovat za samozřejmost. Musí být neustále a opětovně potvrzována a obhajována politiky a občanskou společností. Nemůžeme si dovolit ani my ani budoucí generace ztratit vzácnou svobodu, která ovlivňuje všechny aspekty našeho života a obohacuje naši společnost. "
Žádný národ není sám v pronásledování křesťanství. Musíme se sjednotit a postavit se za naše přesvědčení a práva a těmito právy se musíme navzájem obhajovat. Tam, kde jsou lidé pronásledováni, musíme být hlasem pro ty, kteří nemohou mluvit," uzavřel Nathan Gill.
Zpráva o Slovensku
Organizace, která vypracovala zprávu, podává stručné informace o pronásledování křesťanů nebo aktivitách, které souvisejí s protináboženskými aktivitami. Ani Slovensko není výjimkou. Zpráva uvádí následující případy takových aktivit:
Kostelní zvony ve dvou městech byly soudy umlčeny (22. ledna 2017)
Po stížnosti obyvatel města Pezinok kvůli hluku místních kostelních zvonů a stížnosti jistého obyvatele ve Svinné nařídily soudy kostelům zvony buď ztišit nebo nepoužívat.
Školní představení Národního divadla použilo Sochu Panny Marie jako součást symbolu extremismu (9. února 2017)
Slovenské národní divadlo navštívilo školy s představením o nebezpečí extremismu zobrazující skutečný příběh romské rodiny, která byla napadena skinheady v roce 2009. Bez jakéhokoliv vysvětlení na jevišti použili sochu Panny Marie před obrazem svastiky. Lidé podali stížnost na základě toho, že to uráží a hanobí Katolickou církev a naznačuje, že Církev byla nějakým způsobem spoluviníkem na zločinech nacismu.
Zdroj: Aleteia, European Dignity Watch
Převzato z
www.verim.sk,
článek z 12. 2,. 2019 naleznete
zde.