Evangelijní úryvek Druhé postní neděle (Lk 9, 28 - 36) hovoří o Pánově proměněni na hoře. Ježíš Kristus bere s sebou tři apoštoly Petra, Jana a Jakuba a v přítomnosti dvou starozákonních svědků Mojžíše a Eliáše jim zjeví svou slávu.
Událost navazuje na Petrovo vyznání u Césareje Filipově o Ježíši Kristu, že on je Boží Mesiáš (Lk 9, 18 - 27), čímž plní úlohu objasnění jeho pravé identity. Je Hospodinovým služebníkem, který, aby vykoupil lidstvo, bude trpět, zemře na kříži a třetího dne vstane z mrtvých.
Hora
Proměnění se událo na hoře, čímž je celá událost vyňata z běžného světa a odehrává se v Božím prostoru. V biblickém pojetí je hora blízko nebe, a proto je privilegovaným místem setkání člověka s Bohem. Pro Starý zákon je ve zvláštní pozornosti hora Sinaj, který je spojen s povoláním Mojžíše a předáním Božích přikázání. Sinaj je spojen také s postavou proroka Eliáše. Obě postavy provázejí Ježíše při jeho přeměně na jiné hoře - na hoře Tábor.
Zmínka o spánku, který přemůže Ježíšovy učedníky, chce říci, že pro člověka zůstává Bůh a jeho plány tajemstvím. Je to Bůh, který je člověku dává poznat.
Hlas
Centrální událostí je hlas z nebe, v němž zaznívají stejná slova, která jsme slyšeli při křtu v Jordánu. Výzva "
poslouchejte" spojuje úryvek s Božím příslibem o prorokovi, který povstane po Mojžíšovi v starozákonní knize Deuteronomium 18,15: "
Proroka, jako jsem já, vzbudí ti Hospodin, tvůj Bůh, z tvého národa, z tvých bratrů; jeho poslouchej." Vidíme i jinou skutečnost. Mojžíš dostal na hoře Sinaj Tóru - Boží slovo. Bůh promluvil nyní k nám skrze svého Syna. On je Božím Slovem, je naplněním Zákona.
Mojžíš a Eliáš
Přítomnost dvou postav Starého zákona, Mojžíše a Eliáše, vždy vzbuzovala zvláštní pozornost. Proč právě tyto postavy stojí s Ježíšem a ne jiné? Obě postavy zažily Boží zjevení na hoře Sinaj (Horeb). Mojžíš ve vidění Boží slávy (srov. Ex 33,18-34,7) a Eliáš v jemném vánku (srov. 1 Kr 19,1-18). Mojžíš a Eliáš zakusili odvržení vlastního lidu (srov. Ex 14,11-14; 1 kr 18,7-19). Přítomnost dvou svědků odpovídalo židovským předpisům, podle kterých pouze svědectví dvou nebo tří svědků bylo pravdivé (srov. Dt 17,6).
Když v době Makabejské v 2. a 1. století před Kr. utichl prorocký duch, vládlo přesvědčení, že Bůh znovu pošle proroka, který bude předchůdcem mesiáše. Toto očekávání se opíralo o dvě důležité starozákonní postavy. První byl Mojžíš na základě již zmíněného citátu Dt 18,15. Druhá postava vycházela z citátu z knihy proroka Malachiáše: "
Hle, posílám k vám proroka Elijáše, dříve než přijde den Hospodinův veliký a hrozný. On obrátí srdce otců k synům a srdce synů k otcům, abych při svém příchodu nestihl zemi klatbou.“" (Mal 3,23-24)
Mojžíš s Eliáš představují dvě hlavní části starozákonní části Bible - Zákon a Proroci, kterou přišel Boží Syn naplnit. Jejich přítomnost potvrzuje, že doba Mesiáše již nastala v Ježíši Kristu.
Duchovní odkaz
Evangelista Lukáš zdůrazňuje, že Ježíš vyšel na horu do samoty, aby se tam modlil a během modlitby se změnil vzhled jeho obličeje a jeho oděv zazářil. Modlitba proměňuje člověka, přibližuje ho k nebi, k Bohu.
Vyhledávejme i my chvíle pro modlitbu, účast na mši svaté, svátosti, které nás budou vnitřně proměňovat, což se odrazí na našem vnějším chování.
Při proměnění vstupuje na scénu samotný Bůh Otec. Jeho hlas zve poslouchat jeho Syna, neboť jsou to Boží slova.
Častěji berme do rukou Písmo, zejména evangelia, v nichž k nám hovoří Ježíš Kristus, Boží Syn.
V závěru evangelista píše o třech apoštolech: "
Oni umlkli a neříkali nikomu o tom, co viděli." (Lk 9, 36)
Jak důležité je mlčet, rozjímat nad Božím slovem, nosit ho ve svém srdci a ptát se na jeho poselství pro náš život.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 15. 3. 2019 naleznete
zde
Tajemství růžence:
JEŽÍŠ, který na hoře proměnění zjevil svou slávu
- 10 rozjímání ke 4. tajemství růžence světla
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=jezis-ktery-na-hore-promeneni-zjevil-svou-slavu-10-rozjimani-ke-4-tajemstvi-ruzence-svetla&cisloclanku=2016020113