Možná víš o této aktivitě a v srdci jsi pocítil touhu zúčastnit se. Ale nikdo v okolí Tě „nezlanařil“ a sám nějak nemáš odvahu, a především vlastně netušíš, jak to celé probíhá, na co se připravit. Jak probíhá noční modlitební procesí?
Cílem nočních modlitebních procesí, která pořádá
Večeřadlo Křenovice je vyprošení
odmítnutí ratifikace Istanbulské úmluvy a všech dokumentů či směrnic prosazující gender ideologii. A dále prosíme za ochranu tradiční rodiny, manželství a nenarozeného života.
Procesí, které putovalo v noci z 8. 3. na 9. 3. ze Starého Města na Velehrad bylo už čtvrtým v pořadí, předchozí tři se konala z Bystřice pod Hostýnem na Hostýn. Nejprve si zodpovíme základní otázku, kterou si nejspíš položí každý účastník:
Proč se tato procesí konají právě v noci?
Odpovídají sami
pořadatelé:
„Jednoduše řečeno, protože je to biblické, Pán Ježíš se často v noci modlil a pak přes den vyučoval zástupy čítající i tisíce posluchačů. Myslím, že tady je to tajemství, kde bral sílu, aby mohl rozdat přes den tolik lásky. Noci strávil v důvěrném rozhovoru s Otcem. Písmo nám říká i dnes: ,Bděte a modlete se‛.
Věřím, že náš nebeský Otec oceňuje oběť, kterou skrze noční procesí přinášíme. Je vždycky těžší, vydat se z domu v noci, než ráno či přes den. Vyjít do tmy, opustit jistotu a pohodlí domova…“
Podobně praví i
sv. Augustin v
Listu Probě:
„…Něco jiného je totiž mnoho slov, a něco jiného dlouhotrvající náklonnost mysli. Dokonce o samém Pánu je psáno, že strávil celou noc na modlitbách a že se často dlouho modlil. Což nám tak nedával příklad v čase náležitý prosebník a zároveň s Otcem vyslyšitel věčný?“
Pokud tedy máte možnost a jestliže okolnosti a zdravotní stav dovolí zúčastnit se, je dobré „rozhodit sítě“ a poptat se v okolí nebo pozvat další známé, se kterými byste pouť konali. U nás to funguje tak, že jezdíme vlastním autem pro 7 lidí a zájemcům nabízíme místa.
Je však možné dorazit hromadnými dopravními prostředky, např. na noční procesí na Velehrad dorazila vlakem i poměrně početná skupina poutníků z Olomouce.
Na začátku procesí se poutníci shromáždí a vyslechnou důležité informace – nejen o aktuálním stavu a dění kolem ratifikace Istanbulské úmluvy, ale i další užitečné informace na dané téma, i ty, které se týkají samotné organizace.
V případě Velehradu proběhly tři přednášky – kromě slovenského právníka
Antona Chromíka, se slova chopila také doktorka senátorka
Jitka Chalánková a politička magistra
Nina Nováková.
Samotné procesí probíhá jako společné putování na dané milostiplné místo (sv. Hostýn nebo Velehrad). V obou případech se jedná o cestu pod hvězdnou oblohou dlouhou přibližně od 4 do 5 km, na sv. Hostýn je cesta sice kratší, ale je zde výrazné stoupání. V čele je nesen kříž, korouhve a louče.
Celou cestu se modlíme sv. Růženec, jednotlivá tajemství jsou proložena zpěvy a krátkým rozjímáním. Po čas jeho poslechu se celý zástup na chvíli zastaví. Procesí je dobře ozvučeno, takže vše je slyšet velmi zřetelně. Takto ponořeni a sjednoceni v modlitbě přicházíme až na poutní místo. Průvod vychází zpravidla kolem 23.30 hodiny, mše svatá začíná kolem 2.00 hodiny ranní.
A nyní několik praktických poznámek.
Rozhodnutí
Abyste mohli přijet, hlavně je potřeba říci:
„Ano, chci jet. Nevím, jak to zvládnu, ale chci.“ Pokud to jen trochu jde (výmluvy a okolnosti proti máme každý), tak se nenech od svého rozhodnutí odradit. Často může přijít pokušení
„nakonec nejedu - nemůžu, protože…“, ale někde uvnitř moc dobře víš, že jsi zván a očekáván.
Co je dobré mít s sebou?
Kromě výše uvedeného prosebného úmyslu (
odmítnutí Istanbulské úmluvy), je dobré vybavit se
baterkou. Dále si vždy přibaluji
pláštěnku nebo
deštník (jedna pouť na sv. Hostýn celkem propršela),
teplý čaj v termosce. Mimo jednu pouť panovalo celkem chladné počasí, je dobré ho nepodcenit, skutečně
dobře a teple se obléct (na sv. Hostýně může foukat silný vítr). Svetr navíc do batohu neuškodí. Nezapomeň na pohodlnou a nejlépe
nepromokavou obuv.
Poslední cesta na Velehrad měla přímo pohádkovou atmosféru – počasí bylo přívětivé, hvězdy nádherně zářily a trasa po upravené cyklostezce byla velice malebná. Když takto člověk putuje, je dobře. Ale jak zasedne do lavice, ozve se únava a chlad. Proto je dobré mít s sebou ten horký čaj. Všechny poutě zatím proběhly v podzimních a zimních termínech, v letních si místo čaje přibalte prostě jen tekutiny.
A ještě není špatné mít s sebou
karimatku nebo izolační fólii (někteří si nosí rozkládací sedátka). Může se hodit na sezení ve svatohostýnské bazilice, už byla jednou zcela zaplněna. Na Velehrad jsme se do lavic zatím vešli, i když volné byly spíš jen v zadní části…
Pokud vůbec netušíš, jak Tvé tělo bude reagovat na noční bdění (máš obavy, zda to vydržíš), zkus se občerstvit třeba hroznovým cukrem nebo kofeinovými bonbóny. To mám vyzkoušené jako řidič, který pak za brzkého rána převezme zodpovědnost za šťastný návrat poutníků domů (přibližně hodinová cesta). Na každého platí něco jiného, jistě přijdeš na to „své“.
A jak se dostanu k autu?
Organizátoři mají vždy přistavený autobus, který po skončení sváží řidiče a poutníky zpět na výchozí místo. Ti se pak autem vrací pro své pasažéry zpět. Z Hostýna často někteří lidé scházejí dolů i pěšky. Já to dělám naopak – ještě před začátkem celé akce vyjedu až na Hostýn a seběhnu dolů (lesní cestou). S procesím pak znovu vycházím na horu po silnici.
Ač se to nezdá, celá pouť vždy neskutečně rychle uteče, takže
na nějakou nepohodu ani únavu není vlastně ani pomyšlení. Pokaždé se se divím, jak je noc krátká…
Před první poutí jsem měla obavy, jak to celé bude, zda vůbec dokážu vše absolvovat a k tomu ještě řídit auto. Ukazuje se však Boží dobrota a péče. Každá pouť je jiná, každá krásná a milostiplná. A jak to tak bývá, člověk dá Bohu něco maličko ze svého pohodlí a Pán se nenechá zahanbit... Člověk odjíždí štědře obdarován. A někdy až později zjistíte, jak „výhodné“ toto putování bylo.
Věřím, že naše společné úsilí není marné a je Pánu milé.
Myslím, že je skutečně životně důležité prosit Pána, abychom se probudili ze spánku a začali aktivně bojovat proti zlu – jak jinak, než modlitbou. A zvláště noční modlitbou spojenou s putováním.
Takže shrnuto: Pohlídej si příští termín pouti (zcela určitě budeme informovat na fatym.com) a přijeď rozšířit řady mnoha stovek prosebníků, těšíme se na viděnou!