Evangelijní úryvek nejbližší neděle (Lk 6, 39 - 45), která je poslední v mezidobí před začátkem Půstu, nabízí několik Ježíšových konkrétních pokynů.
Úryvek hovoří o příkladech vůdce učitele, pokrytce a dobrého člověka. Při čtení Ježíšových slov si uvědomujeme jejich náročnost, a přece právě proto jsou přitažlivá a hodná následování.
Slepý vůdce
"
Může vést slepý slepého? Nepadnou oba do jámy?" (Lk 6, 39) Výrok můžeme chápat ve dvou interpretacích. První se vztahuje na doprovázenou osobu. Kdo si v životě vybírá za průvodce toho, kdo nevidí a nezná cestu, hrozí, že s ním zabloudí, nebo dokonce svůj život vystaví nebezpečí. Druhá interpretace se vztahuje na osobu, která doprovází. Kdo chce vést druhé, kdo chce stát v čele společenství, musí vidět a znát cestu, protože se může stát, že ohrozí všechny, kteří ho následují. Výrok Pána Ježíše je třeba vnímat v duchovním významu. Jediným vůdcem je Kristus. Jeho evangelium je světlem pro život člověka. Kdo si vybírá jiné hodnoty, než nabízí Ježíš Kristus, vystavuje sebe a druhé morální záhubě.
Máte jediného učitele - Krista
"
Žák není nad učitele. I když se všechno naučí, bude jako jeho učitel." (Lk 6, 40) Historie i současnost nás učí, že v dějinách nechyběli lidé, kteří se povyšovali nad Ježíše Krista.
Neváhali se prohlásit za mesiáše, spasitele, učitele. Vyhlásili smrt Boha a konec křesťanství. Ježíšův učedník nemá a nemůže předat více než jeho Mistr a Pán. Moudrý žák se učí a bere si příklad od svého učitele. Pýcha a namyšlenost už mnohé svedla z cesty, kterou je Ježíš Kristus.
Úloha křesťana není přidávat k Ježíšovu evangeliu vlastní představy, přicházet s vysvětleními jen aby obhájil svou pravdu. Skutečný učedník usiluje co nejlépe a do hloubky poznat a následovat Krista.
Pokrytec
"
Pokrytče, vyndej nejprve trám ze svého oka!" (Lk 6, 42). Známé slovo "pokrytec" - "hypokrytes" označovalo v běžné řečtině "herce na jevišti, který hraje roli někoho jiného." V novozákonních evangeliích se tímto výrazem označuje člověk, v němž je rozpor mezi jeho slovy a skutky.
Kolikrát i v našem prožívání víry vkládáme množství energie do neustálé nápravy toho druhého, a tak málo sil věnujeme nápravě vlastní povahy a našich slabostí. Když jde o druhého, umíme hned pojmenovat, co by měl změnit. Když jde o nás, dožadujeme se trpělivosti. Pán Ježíš nezakazuje napomenout druhého člověka , ale důležité je zachovat pořadí. Ježíšovo poselství nejdříve aplikujme na vlastní život, protože tehdy v novém - Kristově světle uvidíme druhého člověka a jeho život.
Dobrý člověk
"
Každý strom se pozná po ovoci." (Lk 6, 44) Při aplikaci těchto slov na člověka používá Pán Ježíš jednoduchý a přitom velmi účinný příklad z přírody: "
Není dobrý strom, který nese špatné ovoce, jako není špatný strom, který rodí dobré ovoce." (Lk 6, 43) Existuje neměnné propojení: kvalita ovoce závisí na kvalitě stromu. Kolikrát i v dnešní společnosti je náročné rozlišit dobro od zla.
Kolik zla zabaleného v přitažlivém obalu krásných slov, zbožných argumentů a filantropických zdůvodnění se nám dnes podsouvá jako "dobré ovoce".
Zabití člověka jsme nazvali eutanazií, což doslova znamená "dobrá smrt";
zabití nenarozeného dítěte jsme zabalili do argumentů práva matky na svobodnou volbu;
manželství osob stejného pohlaví prohlašujeme za právo na štěstí;
manželský svazek muže a ženy jsme označili pouze za jednu z forem soužití, které podléhá změnám doby;
při nemorálním jednání se odvoláváme na formulku "zákon porušen nebyl", protože jsme ho předtím tak upravili;
sousedé při první neshodě namísto smíření podávají "jménem spravedlnosti" na sebe trestní oznámení ...
Jak se v tomto zmatku zorientovat? Opět jen zopakuji, že
existuje neměnné propojení: kvalita ovoce závisí na kvalitě stromu: "
Dobrý člověk vynáší z dobrého pokladu svého srdce dobro a zlý člověk ze zlého vynáší zlo." (Lk 6, 45)
Kde je náš poklad? Je ukotven v Bohu a v jeho slově? "
Neboť kde je tvůj poklad, tam bude i tvé srdce." (Mt 6, 21)
Jaká je v tom všem role Kristových učedníků? Stát na straně pravdy, kterou je Kristovo evangelium.
P. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 1. 3. 2019 naleznete
zde