Jedním z klíčových principů protestantismu, který ho odlišuje od katolicismu, je sola Scriptura nebo "samotné Písmo".
Ačkoli tento princip je protestantům různě interpretovaný, obecně znamená, že Bible je buď nejvyšší nebo výhradní autoritou pro křesťany, čímž poráží církevní autoritu a tradici.
Katolická církev odmítá sola Scriptura a místo toho učí, že Slovo Boží je předáváno Písmem i ústní tradicí. Zároveň platí, že církevní magisterium je vedeno Duchem Svatým za účelem definitivního a autoritativního výkladu Božího slova pro křesťany.
Zde jsou tři velké problémy se sola Scriptura:
1) Bible to odmítá
Jak Protestanti přišli na to, že samotná Bible je nejvyšší autoritou křesťanů? Učí se to někde v Bibli?
Ve skutečnosti ne. Téměř všechny verše, na které Protestanti obvykle poukazují při této otázce, vlastně s velkou úctou hovoří o autoritě Písma a jeho významu pro Boží lid (např. Žalm 119. 2. Tim 3: 16-17, atd.) Žádný z nich ale nemluví o tom, že samotná Bible je jedinou autoritou.
A nejen to. Bible podporuje autoritu ústní tradice vedle Písma, což je v rozporu se sola Scriptura. Ve 2. listu Tesalonickým (2:15), sv. Pavel píše: "
Nuže bratři, stůjte pevně a držte se těch zásad, v kterých jsme vás vyučili ať už slovem nebo listem." Sv. Pavel říká, že jeho učení jsou autoritativní, ať už je předal slovem (ústní tradice) nebo Písmem.
2) Nedokáže vysvětlit, kde jsme dostali Bibli
Pokud je Bible jedinou autoritou pro křesťany, kde pak vůbec křesťané dostali Bibli? Kdo určil, které knihy by měly být v Bibli?
Bůh neodevzdal křesťanům zcela sestavenou Bibli přímo z nebe. Bůh dříve v průběhu staletí inspiroval mnoho spisovatelů, aby napsali různé knihy z Bible. A následně inspiroval Katolickou církev uplatňující apoštolskou autoritu a spoléhající se na ústní tradici toho, čím byly knihy inspirovány, aby byl ve 4. století definitivně sestaven biblický kánon
To znamená, že biblický kánon závisí od samotné autority ústní tradice a církevní autority, kterou Protestanti odmítají.
3) Nefunguje
Bible musí být interpretována. I když si lidé myslí, že je jasné, co říká Bible, interpretují ji. Problémem je, že různí křesťané často interpretují Bibli v protichůdných, vzájemně výhradních způsobech. Když k tomu dojde (a stává se to stále), jak křesťanská církev urovná spory a ochrání pravdu evangelia, kterou Bůh zjevil v Ježíši Kristu?
Protože, pokud se křesťané nedokážou dohodnout na tom, co je Evangelium, nemohou naplnit svou odpovědnost, aby ho mohli kázat.
Sola Scriptura nenabízí způsoby, jak se dostat z těchto neshod. Jediným důsledkem je, že se křesťané rozdělí a jdou svými samostatnými cestami - tedy nesčetnými denominacemi. Ale i to je problém, protože Bible učí, že rozkol mezi křesťany je hříchem (porovnej s 1 Kor 1:10).
Cesta z tohoto problému je cesta samotné Katolické církve, kterou Protestanté odmítají, cesta, která se datuje do rané Církve založené Ježíšem: Kristus odevzdal apoštolům pravomoc učit a řídit Církev, pravomoc, kterou přenesli na biskupy až do současnosti. Tato apoštolská autorita neporáží Boží slovo (předané v Písmu a ústní tradicí), ale spíše se řídí Duchem Svatým, aby ho ochránila pro následující generace.
Vyslovte modlitbu za naše protestantské bratry a sestry v Kristu!
Zdroj:
https://churchpop.com, 29. 8. 2017
Převzato z
www.lifenews.sk">/a>,
článek z 10. 2. 2019 naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 12. 2. 2019, 1. 1. 2020 - 956 přečtení)