Evangelijní úryvek nejbližší neděle (Lk 4,21-30) je pokračováním Ježíšovy řeči v synagoze v rodném Nazaretu. Pozitivní přijetí ze strany rodáků se však rychle mění v jejich vztek.
Údiv a přisvědčování Nazareta není vyjádřením obdivu, ale podezření, které prozrazují slova: "
Copak to není Josefův syn?" Je to odkaz na znalost poměrů Josefovy rodiny v rodišti, která brání posluchačům vidět v Ježíši více než jen jejich rodáka.
Příklad proroků
Boží Syn poukazuje na úděl proroků, kteří byli často nepřijatí a odvrhnutí vlastním národem. Lukášův text plní úlohu předpovědi budoucího utrpení Mesiáše. Odmítnutí vyvrcholí v Jeruzalémě jeho smrtí na kříži. Rčení "
lékaři, uzdrav sám sebe!" je odkazem, že jako jejich rodák má dělat zázraky především u nich doma, to znamená "
léči nemoci ve svém rodném městě."
Pán Ježíš jim vyčítá, že chtějí mít jen pozemský prospěch z jeho skutků, ale nehledají v jeho slovech poselství pro své životy.
I do našeho chování může vstoupit představa, že úkolem víry je zvýšit naše pozemské pohodlí.
Ježíš se identifikuje s posláním dvou starozákonních proroků - Eliáše a Elizea. Oni zažili na vlastní kůži pronásledování ze strany vlastního národa. Ale tito dva proroci jsou i obrazem misie k nežidovským národům - k cizincům. Eliáš určitý čas žil mimo území Svaté země v domě vdovy ze Sarepty nedaleko Sidonu (srov. 1 kr 17,9).
Elizeus uzdravil malomocného Námana, velitele aramejského krále v Damašku (srov 2 Kr 5,1). Evangelista Lukáš chce představit Ježíše Krista jako Spasitele všech národů. Jsme na začátku Ježíšova hlásání. Nejednou zažije odmítnutí od vlastních a jeho evangelium příjmu cizinci, jejichž víra bude příkladem pro Izrael.
Prošel mezi nimi
Ježíšova předpověď o odmítnutí proroka ve své domovině se začíná plnit rychleji, než by se čekalo. Boží Syn demaskoval jejich skutečné úmysly a jeho spolurodáky zachvátil hněv. Chtějí ho shodit ze skály. Není vyloučeno, že tento jejich úmysl znamená, že chtěli Ježíše kamenovat.
Kolikrát je to i naše reakce.
Když Bůh a jeho slovo nás usvědčuje z našich hříchů a pádů, místo pokání a změny života obviníme Boha, neboť narušuje naši komfortní zónu.
Konstatování evangelisty "
ale on prošel mezi nimi", v sobě obsahuje něco zázračného a nečekaného. Ježíš neutekl ani se neprobíjel pěstmi přes zástup. Důraz se klade, že prošel "
día mésu autón" - "
přes jejich střed".
Ti, kteří ho měli v moci a vedli ho k hoře, nyní se bezmocně zaskočeni dívají na to, jak klidně odchází. To není jen geografický odchod z Nazareta do Kafarnaum (srov Lk 4,31). Boží slovo odchází od těch, kteří ho v srdci nenávidí.
Bohužel nejednou Ježíš odchází i z našeho středu, ze středu naší společnosti, protože ho nenávidíme, Pohrdáme evangeliem a nahradili jsme ho vlastními zájmy.
P. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 2. 2. 2019 naleznete
zde