2. února je svátek obětování Páně. Evangelijní úryvek (Lk 2,22-40) prostřednictvím slov stařičkého Simeona odhaluje skutečnou identitu narozeného dítěte. Je to Mesiáš, který přináší spásu všem lidem.
Simeon při obětování hovoří o Kristu jako o znamení, kterému budou protiřečit, a jeho matce předpovídá meč bolesti, který pronikne její duši. Lukáš tím předjímá příběhy o Ježíšově umučení a smrti. Plné pochopení Ježíšova poselství je možné pouze ve světle pašijových příběhů.
Posvátná atmosféra
Událost se odehrává na nejsvětějším místě židovského náboženství - v jeruzalémském chrámu. Úryvek otevírají tři odvolávky na předpisy Písma svatého. Proroctví nad Ježíšem a jeho matkou vyřkne nábožný a spravedlivý muž Simeon. Lukáš u jeho osoby až třikrát výslovně zdůrazní působení Ducha Svatého, který na něm spočinul, zjevil mu příslib o Mesiáši a vedl ho do chrámu (srov. Lk 2,25-27). Proto i slova jeho chvalozpěvu jsou vyslovena z vnuknutí Ducha Svatého. Na Simeonova slova naváže Anna, o níž evangelista říká, že žila v chrámu zasvěceným životem. Evangelista jí dává titul "prorokyně," což je také odkaz na působení Božího Ducha. I ona stejně velebí Boha. Úryvek obětování v chrámu má tedy velmi slavnostní charakter, protože se soustředí na výjimečné dítě, jehož zázračným způsobem porodila jeho matka.
Poselství úryvku spočívá v představení Ježíše Krista jako Spasitele nejen izraelského národa, jehož se stal součástí, ale v jeho osobě je spása nabídnuta všem národům.
Poslušnost Hospodinovu zákonu
V některých může vzniknout nedorozumění, že proč Panna Maria, která podle nauky Katolické církve, byla počata bez poskvrny dědičného hříchu a neměla ani žádný osobní hřích, by se měla očišťovat a přinést oběť za hřích.
Zaprvé je třeba správně rozumět, že když se mluví o "očišťování", nemá se na mysli ani morální ani tělesná nečistota, ale
obřadní nečistota. Přitom často jde o "nečistotu", které se člověk nemůže vyhnout. Například obřadní nečistotu způsoboval dotyk s mrtvým tělem, který však byl pro pozůstalé nezbytný při pohřbu. Podobně obřadní nečistotu způsobovala ženě menstruace, ačkoliv jde o přirozený cyklus v jejím těle, nebo porod dítěte, který je požehnáním.
Pro ukončení obřadní nečistoty bylo nutné zdržet se na jistou dobu účasti na kultu v chrámu nebo v synagoze. Obřadní nečistota tedy není hříchem. Ostatně i samotný Ježíš se podrobil Mojžíšovu zákonu. Je to vyjádření skutečnosti, že se narodil do židovského náboženství. Respektoval jeho předpisy a zákony, které nepřišel zrušit, ale naplnit. Evangelista klade před nás svaté manžele Josefa a Marii jako vzor poslušnosti, která se uskutečňuje v plnění Božích přikázání.
Meč bolesti
Starokřesťanská tradice ve slovech Simeona o meči bolesti, který pronikne duši Ježíšovy matky Marie, viděla její účast na utrpení svého Syna, když stála pod křížem. Evangelista zdůrazňuje, že Simeon se zvlášť obrátil na Marii (Josefa nezmiňuje).
Ze strany Simeona tedy šlo o prorocká slova, při kterých nejde ani tak o fyzickou bolest matky, která vidí trpět svého syna, ale o její rozhodnutí, které přijala při andělově zvěstování a od okamžiku vtělení byla úzce spojena s životem svého Syna.
Přece je tu však námitka. Scénu s Marií a milovaným učedníkem u Ježíšova kříže má pouze Janovo evangelium, zatímco tuto událost přináší Lukášovo evangelium. Proto k starokřesťanské tradici nabízím ještě jeden pohled. Pro Lukáše meč není symbolem bolesti, ale rozdělení, aby vyšlo najevo lidské smýšlení, tzn. postoj lidí k Ježíšovu poselství: "
Myslíte si, že jsem přišel darovat pokoj zemi? Ne, pravím vám, ale rozdělení. Neboť od nynějška se pět lidí v jednom domě rozdělí: tři proti dvěma a dva proti třem." (Lk 12,51-52) Maria se stala Ježíšovou učednicí, která poznávala Boží vůli během celého svého života a konala ji. To však znamenalo oddělit se od těch, kteří ho nepřijali.
Být Ježíšovým učedníkem vyžaduje i od nás, abychom se nejednou odddělili od smýšlení této doby. V Marii se naplnilo to, co Ježíš říká v podobenství o rozsévači, které je obrazem jeho samotného. Ti, kteří přijímají jeho nauku, "
to jsou ti, kdo slyší slovo, zachovávají je v dobrém a upřímném srdci a s vytrvalostí přinášejí úrodu." (Lk 8,15) Platí to i pro Marii, jejíž srdce je dobré a šlechetné a o níž Lukáš až dvakrát zdůrazňuje, že uchovávala všechny události ve svém srdci a přemýšlela o nich (srov. Lk 2,19 a 2,51).
Slavnostní chvalozpěv
Simeonův chvalozpěv začíná příslovcem "
nyní", čímž se zdůrazňuje, že v Ježíšově narození se již začíná realizovat záchrana člověka. Někdo může Simeonovo vyjádření "
Propustíš svého služebníka" chápat ve smyslu "
už můžu klidně zemřít". Nabízím však i jiné vysvětlení.
Simeon je prorockou postavou, která dosud čekala - bděla, dokud se nenaplní Hospodinova zaslíbení. Nyní končí období Starého zákona, čas čekání. Starozákonní bdění - vigilie, již není více zapotřebí, neboť přichází nový den - Světlo, jímž je Mesiáš. I toto vyjadřuje požehnání a procesí se svíčkami, které se koná v našich kostelích v tento svátek.
Chvalozpěv zdůrazňuje dva rozměry příchodu Božího Syna na tento svět:
1. naplnění příslibů daných židovskému národu;
2. osvícení pohanů.
Simeonova slova obsahují myšlenku vykoupení a spásy, což je klíčový pojem náboženské řeči.
Být spasen znamená v Písmu svatém být zachráněn z nějakého nebezpečí, ve kterém člověku hrozila záhuba. Může jít o význam
v přirozené rovině: před nepřítelem, nespravedlností, útlakem, ale i nemocí, ohrožením života apod. Postupně však slova "spasit, vykoupit" dostala v Písmu svatém
duchovní význam, tzn. záchrany před otroctvím hříchu, před opanováním zlobou. Záchranný akt spočívá v osvobození, ochraně, udělení pokoje.
Spása směřuje k životu ve svobodě Božích dětí, v plnění Boží vůle. Narození Ježíše Krista je Boží záchrannou operací pro člověka. Proto stařec Simeon označuje Krista jako Spasitele, který přišel na tento svět i pro nás.
P. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 1. 2. 2019 naleznete
zde
Tajemství růžence:
JEŽÍŠ, kterého jsi, Panno, v chrámě obětovala - 10 rozjímání ke 4. tajemství radostného růžence
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=jezis-ktereho-jsi-panno-v-chrame-obetovala-10-rozjimani-ke-4-tajemstvi-radostneho-ruzence&cisloclanku=2016020032