Bratislava 22. listopadu (TK KBS) Občanské sdružení Fórum života začalo natáčet dokumentární film
Manželství z tlakového hrnce. Je o obyčejných, ale zároveň odvážných manželských párech. Na kameru totiž hovoří o tom, jak překonali manželskou krizi. Autoři se jich ptají i na to, jak se seznámili, jak krizi překonali a co je spolu stále baví. Nebude to příběh jen jedné dvojice, autoři v současnosti natáčejí různé páry ze Slovenska i ze zahraničí.
V současnosti je natočena přibližně třetinu filmu. Na zbytek filmu chtějí získat finance ve spolupráci s
crowdfundingovým portálem Startlab, kde spustili kampaň. Cílem filmu je ukázat, že i krize mají šťastné konce a pokud existuje problém, existuje i řešení.
"
Před několika lety jsem se sama ocitla v bodě, kdy se mi zdálo nemyslitelné, ba přímo škodlivé, abych nadále zůstala ve vlastním manželství. Vždy, když jsem se rozhodla odejít, vzpomněla jsem si na příběh jedné dvojice. Oba měli mimomanželské vztahy, které před sebou tajili. Tajemství ale prasklo, když ona otěhotněla s jejich nejlepším kamarádem. Parádní scénář na rozvod, ne? I jim se tehdy zdálo, že je čas rozejít se. Ale oni udělali něco, co mě udivovalo, vyrušovalo a fascinovalo zároveň. Rozhodli se, že ukončí své aféry a dítě vychovají spolu. Toto dítě má dnes téměř 40 let a je mým blízkým přítelem," říká autorka nápadu Lívia Halkman.
"
Tam to ale nekončí. Tito manželé dnes žijí v manželství, které bychom mnozí mohli závidět. Své selhání dokázali přetavit tak, že dnes pomáhají jiným manželským párům, kterým se zdá, že nastal čas rozejít se.“
Jak to dopadlo s Líviiným manželstvím? "
Já jsem ve svém manželství nakonec zůstala. Myslím, že jedna z věcí, která mě zastavila v balení kufrů, bylo vědomí, že pokud to dokázali oni a ještě k tomu s takovým výsledkem, tak se o to pokusím já, i kdyby to mělo být méně dokonalé."
Lívia Halkman je původním povoláním grafička. Dlouhá léta žila v Anglii, později se rozhodla i s rodinou vrátit domů na Slovensko. Přestěhovala se, protože chtěla vlastní děti vést jinak, než bylo běžné v komunitě, kde žila. Doma začala realizovat "rychlé a výživné" debaty na školách, během nichž se studenty mluví o tématech jako manželství, nevěra či porno.
Nápad na natočení dokumentárního filmu
Manželství z tlakového hrnce vznikl během vyhodnocování veřejného
anonymního dotazníku, který L. Halkman poslala manželům i ex-manželům. Vrátilo se jí 200 odpovědí, podrobně jsou zveřejněny na stránkách projektu Tlakový hrnec. Jedna z nejzajímavějších statistik je, že téměř 90% z párů, které odpověděly na otázku o krizi, si ní i opravdu přešlo (myslí se tím hluboké narušení důvěry a intimity). Krizi dnes hodnotí pozitivně 80% z nich. Manželský pár se z ní nejen dokázal poučit, ale samotné překonání je ještě více sblížilo.
Projekt Tlakový hrnec jsou rychlé a výživné debaty v trvání jedné vyučující hodiny (45 min), během níž studenti mluví o manželství, intimitě, pornu či nečekaném těhotenství. Každá debata je rozdělena na dvě části. První část má za úkol přivést studenty ke kritickému myšlení a pomoci jim správně vyhodnotit a komunikovat své postoje. Vyučující je debatou doprovází bez prezentování vlastních postojů. Ve druhé části setkání studenti shrnou klíčové body, které zazněly během debaty a hledají k nim racionální základ, který je vyvrátí nebo potvrdí. Vyhýbáme se duchovním nebo náboženským polemikám. Dokumentární film bude sloužit jako rozběh pro tyto rychlé a výživné debaty se středoškolskými studenty.
Film realizují: Stanislav Piatrik - kamera, Mária Piatriková a Lívia Halmkan – produkce.
Více informací:
Web tlakovyhrniec.sk
Facebook - Tlakový hrniec
Trailer k filmu
TK KBS informovala Margita Vanovčanová
http://www.forumzivota.sk/
Převzato z
https://www.tkkbs.sk/,
článek z 22. 11. 2018 naleznete
zde.