Evangelijní úryvek slavnosti Krista Krále (Jan 18,33-37) nabízí rozhovor Ježíše s prokurátorem Judska Ponciem Pilátem. Jde o přímou konfrontaci dvou odlišných forem moci.
Po vyslechnutí před židovskou veleradou Židé přivedli Ježíše před zástupce římské soudní moci. Obžaloba je velmi jednoduchá: "
Kdyby to nebyl zločinec, nebyli bychom ti ho vydali." (Jan 18,30) Před Pilátem tedy stojí úkol poslechnout obviněného, aby se potvrdilo nebo vyvrátilo tvrzení žalobců. Právě zde začíná úryvek poslední neděle liturgického roku.
Neobvyklý král
Pilátův výslech se skládá z jeho pěti otázek. První otázka "
Jsi židovský král?" Vyznívá ironicky. Před sebou má muže, jehož vzhled a chování nijak nenaznačuje královský původ. Kristus má za sebou Getsemanskou noc, kdy ho jeho nejbližší opustili, ponižující výslechy před židovskou veleradou, posměšky a rvačku veleknězových sluhů. Tento člověk nepředstavuje ohrožení politických a vojenských zájmů Římské říše. Pilát to musel vypozorovat při prvním pohledu.
Další otázka "
Copak jsem já Žid?" odráží pohrdající postoj Římanů k Židům. Prokurátor ví, že Ježíše vydal jeho vlastní národ. Ti, kteří nenáviděli římské okupanty, je nyní žádají o zásah.
Zaznívá třetí otázka "
Cos udělal?" Kristus v odpovědi zdůrazňuje, že jeho království nemá ty znaky a vlastnosti, na které jsme zvyklí u všech lidských forem vlády. Vyjadřuje to opakovaným výrokem: "
Moje království není z tohoto světa."
Čtvrtou otázkou se Pilát vrací k původní otázce na začátku výslechu: "
Tak přece jsi král?"
Pilát jakoby nevěřil vlastním uším. Totiž to, co vidí, se neshoduje s tím, co o sobě tento Nazareťan tvrdí. Nárokuje si královský titul a hodnost. Nevidí žádné Ježíšovy vojenské legie, zbraně, moc. Poslední otázka "
Co je pravda?" Zůstává nezodpovězena. Pilát ji odsunul stranou a vyšel ven, protože není pro jeho cíle důležitá.
Tato zvláštní struktura textu, která je postavena na sérii otázek a odpovědí, nabízí několik impulzů k zamyšlení.
To, co vidíme očima, nemusí vždy odpovídat skutečnosti. Pilát nabývá dojem, že má jasnou převahu nad Kristem. Tento klamný postoj může vstoupit i do našeho života. Myslíme si, že svůj život, životy druhých, dokonce samotného Boha máme pevně v rukou. Poslední otázka "
Co je pravda?" čeká na svou odpověď. Pilát před ní utíká.
Neutíkáme i my před pravdou jménem tzv. "korektnosti"? Pilát vnímá, že má před sebou nevinného člověka.
Kolikrát nevinný Kristus sedí na lavici obžalovaných i v dnešní době, protože si to žádá společenská objednávka, která i nám vyhovuje.
Pozvání
V Ježíšově osobě k nám příchází Boží království. Nelze oddělit Ježíše a Boží království, jako nelze oddělit Ježíše a pravdu, Ježíše a spravedlnost, Ježíše a lásku. S ním přichází a v jeho osobě se zpřítomňuje Království pravdy a života, svatosti a milosti, spravedlnosti, lásky a pokoje, jak to budeme slyšet v nedělní prefaci.
Vstoupit do tohoto Království se dá jedině vstupem do vztahu s Ježíšem Kristem. Emeritní papež Benedikt XVI. při komentování této scény v díle Ježíš Nazaretský zdůrazňuje, že "
člověk se stane pravdivým a stane se sám sebou, bude-li v souladu s Bohem ... Vydávat svědectví pravdě znamená postavit Boha a jeho vůli proti zájmům a silám světa."
Slavnost Krista Krále nás nově zve uvažovat nad Božím královstvím, které není výsledkem politických bojů, obchodování, plánování.
Je to pozvání a nabídka vstoupit do sebedarující lásky Boha, kterou viditelným způsobem zpřítomňuje Boží Syn, Ježíš Kristus. Jak odpovíme?
P. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 23. 11. 2018 naleznete
zde