Americká křesťanská studentka trvá na svých hodnotách a současně stále cítí lásku ke svým kritikům.
Isabella Chowová je studentská senátorka na Kalifornské univerzitě v Berkeley, dcera přistěhovalců z jihovýchodní Asie a praktikující křesťanka. Příběh této 20-leté dívky může naznačovat, čemu v blízké budoucnosti bude vystaveno stále více věřících a nejen jich. Její reakce je zároveň ukázkově křesťanská.
Postupně o tomto případě během listopadu informoval
web SFGate kalifornského deníku San Francisco Chronicle, ale i konzervativní weby jako
The Daily Wire, založený známým komentátorem Benem Shapiro. Nebo The American Conservative, kde
o případu psal Rod Dreher, autor knihy
Benediktova volba, jejíž slovenský překlad zveřejnilo naše vydavatelství. Co se kolem Chowovej přesně událo?
Nesouhlasit a přece milovat
Administrativa Donalda Trumpa plánuje zúžit zákonnou definici rodu na fyzické pohlaví jednotlivce. Jinými slovy, pokud jste se narodil s mužskými pohlavními orgány, jste muž. Pokud jste se narodila se ženskými, jste žena.
Opoziční demokraté i mnozí aktivisté v tom vidí útok na transgender lidi a výdobytky, které pro ně zavedla předchozí administrativa Baracka Obamy.
V rámci širšího společenského tlaku na Bílý dům měl koncem října studentský senát v Berkeley přijmout usnesení, které by odsoudilo iniciativu Trumpovy administrativy. Usnesení prošlo, ale jedna senátorka, Isabella Chowová, se zdržela.
Svůj postoj vysvětlila v
prohlášení, ve kterém se mimo jiné píše:
"
Můj Bůh dává nezměřitelnou hodnotu a touží milovat každou lidskou bytost. V Božích očích, a tedy i v mých, je tedy každý z vás a v komunitě LGBTQ + důležitý, platný, chtěný a milovaný, i když naše hlediska se liší ..."
Odsoudila také diskriminaci a šikanu těchto lidí, kterému museli v minulosti čelit, včetně toho ze strany křesťanů. O pár řádků níže pokračuje:
"
Nemohu hlasovat pro tento návrh bez kompromisu s mými hodnotami a mou odpovědností ke komunitě, která mě zvolila, abych ji zastupovala."
V závěru ještě Chowová zdůraznila svůj respekt vůči všem a vyslovila přání, aby ostatní stejně respektovali její křesťanskou komunitu. Toto její přání nebylo vyslyšeno. Strhla se vůči ní bezprecedentní bouře nevole.
Nejdříve jí jiný studentský senátor, který návrh předložil, do očí řekl: "
Dnešní večer byl trýznivou připomínkou toho druhu bigotnosti, který přetrvává i v současné společnosti a konkrétně sedí naproti mně zde v senátu."
Na sociálních sítích byla Chowová častovaná jako "otřesná osoba" a "mentální imbecilka". Asi tisíc lidí podepsalo petici, aby odstoupila, v níž bylo její prohlášení odsouzeno jako "homofobní" a "transfobní".
Studentská strana, za kterou seděla v senátu, ji vyhodila. Univerzitní noviny odmítly zveřejnit její stanovisko k celé záležitosti, přestože na jejich stránkách Chowová předtím čelila kritice.
Následovalo setkání senátu, které bylo věnováno pouze tomuto případu. Jeho surrealistický průběh popsal
web SFGate. Chowová seděla pod transparentem, který žádal její rezignaci a za mikrofonem se střídali studenti, z nichž většina ji pohoršeně odsuzovala a požadovala její rezignaci. Distancovali se od ní i někteří křesťané ...
"
Chodím na semináře a lidé na mě shlížejí", řekla Chowová o tom, co teď zažívá na škole. "
Každý o mně mluví. Lidé interpretují můj nesouhlas jako bigotnost a nenávist, ať se jakkoli snažím říci:,Mohu vás milovat a přece s vámi nesouhlasit'."
Ani empatie nepomůže
Případ Chowové je pozoruhodný, protože ukazuje jak ideologizovanou a netolerantní se stává progresivní levice v USA. Parta studentů zde asi sebe vzala příliš vážně.
Celá záležitost se totiž točí kolem čistě symbolického usnesení studentského senátu, které nemá žádný přímý vliv na americkou politiku. Samotná Chowová ani nehlasovala proti, pouze se zdržela.
Jenže
progresivní levice nebere zajatce.
Nezná něco takového jako "zdržet se". S její agendou je dovoleno jen souhlasit, jiná možnost se nepřipouští. Proč se vlastně o usnesení proti Trumpovi hlasovalo, když být proti není možné ?!
Zároveň tento příklad ukazuje, že
to není o tónu a pečlivé volbě slov, jak si namlouvají ohledně kulturních válek i někteří křesťané na Slovensku. Chowové odůvodnění zdržení se hlasování je mistrovskou slohovou prací asertivity a empatie. Obsahuje odsouzení diskriminace, uznání chyb, které se jménem křesťanství udály vůči LGBT-lidem i úpění, aby ostatní v sobě našli sílu strpět její postoj. Nestačilo to.
V Berkeley jsou možná sociální liberálové v přesile, ale jaký dopad asi budou mít zprávy o tomto incidentu v prostředích, kde stále mají převahu konzervativci? Neposouvají případy jako tento standardní politický spor do vod jakési vyhlazovací kulturní války, kde platí "kdo z koho" a přežít může nakonec jen jedna strana?
Chowová reaguje na dění kolem ní zatím velmi zrale a drží se nad věcí. Odmítá spor eskalovat.
Webu The Daily Wire zaslala stanovisko, v němž píše, že i když pro křesťany v Berkeley je svoboda projevu důležitá, má pochopení vůči těm, kteří ji kritizují. Za jejich zuřivostí vidí traumata, či zraněné srdce a řešením je pro ni spíše milovat je Ježíšovou láskou, než snažit se překřičet je v hádce. Zároveň potvrzuje svůj úmysl nerezignovat ze senátu ani navzdory tlaku na ni.
Isabella Chowová nastavuje druhou tvář. A přitom statečně odmítá uhnout nebo ustoupit odtud, kde stojí.
Lukáš Krivošík
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 19. 11. 2018 naleznete
zde.