Pokud jde o vesmír, musíme přiznat, že víc toho o něm nevíme, než víme... Ale tak na tom nejsme jen v souvislosti s vesmírem...
Tak, jak se astronomové a fyzici snaží pochopit vesmír, tři otázky z jejich oborů zůstávají bez odpovědi: kdy a jakým způsobem vesmír vznikl a také, jak se mění v čase. I když různé modifikace teorie "Velkého třesku" převažují uprostřed pohledu na téma počátků vesmíru, jsou jen nadále teoretickými koncepcemi, opírajícími se o matematické modely, které na základě současných pozorování pohybů galaxií, přemísťují položení těchto galaxií do minulosti.
Tyto modely, založené na pozorováních E. Hubbleho ve 20. letech minulého století ukazují, že čím dále se určitá galaxie nachází od Země, tím rychleji se od nás vzdaluje. Odtud závěr, že vesmír expanduje. Od počátku Hubbleho zkoumání je všeobecně přijato, že vesmír expanduje (rozpíná se) rovnoměrně ve všech směrech, a také je zakřivený. Když vyšli z tohoto předpokladu, vědci vypočítali určitý okamžik v historii, ve kterém by se měl vesmír narodit – přibližně před 14 miliardami let.
I když teorie Velkého třesku je všeobecně přijata ve světě vědy, úplně počátky vesmíru nevysvětluje a také má svoje odpůrce mezi vědci. Kromě toho, že tato teorie je více fikcí než zdůvodněným faktem, je to nejlépe vytvořená vědecká teorie o počátcích vesmíru. S každým novým objevem se rodí tisíce otázek. Čím více objevujeme, tím více musíme přiznat, že nevíme.
"Jestli jste si mysleli, že věda je jistota – je to vaše chyba."
Richard Phillips Feynman (1918 - 1988), americký fyzik