Velikost vesmíru nás naplňuje úžasem.
Vesmír je velký, nepředstavitelně velký. Jeho obrovitost a nekonečná složitost vyžadovaly oddělené odvětví astronomie, které se jmenuje kosmologie. Leží na křižovatce teoretických a vědeckých zkoumání počátků, zákonů a celého vývoje nekonečného vesmíru. Sami kosmologové jsou omezeni v jednom důležitém ohledu, a to, jak velkou část vesmíru jsou schopni pozorovat. V kosmologii existuje výrazné rozdělení na vesmír jako celek a na "vesmír pozorovatelný", jako fragment, který můžeme pozorovat ze Země.
I když většina astronautů tvrdí, že vesmír se rozpíná, chápeme také, že za naším zorným polem je ještě mnoho zdrojů (jak hvězdy), jejichž světlo se ještě nedostalo k Zemi a k našim teleskopům. Čím dále se objekt nachází od Sluneční soustavy, tím více času potřebuje jeho světlo, aby se k nám dostalo. Velké množství galaxií takto zůstane v temnotě do jistého okamžiku v budoucnosti, kdy jejich světlo k nám konečně dorazí, a tak se rozšíří naše chápání vesmíru. Zatím je ale ještě dost zajímavostí k odhalování.
"Astronomové vždy pracují s minulostí: protože světlo potřebuje čas, aby dorazilo z jednoho místa do druhého, vidíme věci takové, jaké byly a ne takové, jaké jsou."
Neal Eltinge Howard (nar. 1911), americký spisovatel