Svatý Ludvík Maria Grignion de Montfort je jednou z nejvlivnějších osobností církve v mariánské spiritualitě za poslední tři století.
Ludvík Maria Grignion de Montfort, francouzský duchovní, se stal slavným díky své knize "
O pravé úctě k Panně Marii," ve které navrhl "úplnou oddanost Ježíši prostřednictvím Panny Marie".
Tato myšlenka se stala mimořádně důležitou i pro Jana Pavla II., který tuto "
úplnou oddanost" vložil do svého papežského motta "
Totus Tuus" - Celý tvůj.
Fragment z knihy sv. Ludvíka de Montfort z něhož Karol Wojtyła přijal tuto výzvu, zní následovně:
Totus Tuus ego sum, et omnia mea tua sunt.
Accipio te in mea omnia.
Praebe mihi cor tuum, Maria.
Jsem celý tvůj a všechno co mám, je tvé.
Přijímám tě za moje všechno, celým sebou.
Maria, dej mi své srdce.
Jan Pavel II. nebyl jediným papežem, který upozornil na Ludvíka de Montfort a jeho spisy a povzbudil církev jít hlouběji do Mariánské spirituality.
1. Papež Pius IX. (1846-1878) povýšil pojednání O pravé úctě k Panně Marii na jednu z nejlepších forem mariánské oddanosti. Napsal také:
Ctihodný Boží služebník Ludvík Maria de Montfort praktikoval kardinální ctnosti víry, naděje a lásky k Bohu a k bližnímu a základní ctnosti rozvážnost (prudentia), spravedlnost (iustitia), mravní sílu (fortitudo) a mírnost (temperantia) do hrdinského stupně.
Dodejme, že Pius IX. byl papež, který vyhlásil dogma Neposkvrněného početí Panny Marie.
2.
Lev XIII. (1878-1903), známý jako papež růžence, v roce 1888 blahořečil Ludvíka de Montfort. Byl pod velkým vlivem jeho díla. V jeho encyklice nacházíme potvrzení starobylé praxe odpustků pro ty, "
kteří stráví měsíc říjen - růžencový měsíc zbožnou modlitbou růžence. Spolu s tímto ujištěním se Lev XIII. vyznává ze svého osobního vztahu k Panně Marii, přičemž její přímluvě svěřuje "
mnohé a mimořádně dary", které získal od Boha a děkuje i za to, že mu bylo dopřáno slavit padesáté výročí biskupského svěcení. Během svého pontifikátu napsal Lev XIII. jedenáct encyklika o růženci.
3.
Svatý Pius X. (1903-1914) ve své encyklice o Neposkvrněném početí
Ad diem illum převzal hodně z mariánského jazyka Ludvíka de Montfort a napsal:
Jelikož skrze Marii poznáváme Krista, skrze Marii dostáváme nejlepší život, jehož Kristus je začátkem i koncem.
Také udělil apoštolské požehnání každému, kdo čte pojednání "
O pravé úctě k Panně Marii ...
4.
Papež Pius XII. (1939-1958) kanonizoval Ludvíka de Montfort 20. července 1947. Při svatořečení nového světce řekl:
..veľké tajemství přitažlivosti [de Montforta] a svěřování duší Kristu bylo jeho oddaností vůči Marii. Celá jeho činnost byla založena na ní, veškerá jeho důvěra spočívala v ní. Na rozdíl od těžkého smutku, strachu z melancholie a depresivní hrdosti Jansenizmu podporoval důvěřující a horlivou lásku v žití jako otrok Panny Marie.
V duchu "úplné oddanosti" Ludvíka de Montfort a v reakci na výzvu Panny Marie z Fatimy papež Pius XII. napsal v apoštolském listě
Sacro Vergente Anno:
,b>Celý svět jsme zasvětili Neposkvrněnému Srdci Panny Marie a zvláštním způsobem svěřujeme a darujeme všechen lid Ruska témuž Neposkvrněnému Srdci.
5.
Svatý Jan Pavel II. (1978-2005) byl silně ovlivněn Ludvíkem de Montfort. Často opakoval "
čtu mnohokrát a s velkým duchovním přínosem jeho dílo." Také povzbudil věřící, aby následovali příklad tohoto světce. řekl:
Opakováním Totus Tuus každý den, životem v harmonii s Marií, můžete dosáhnout zkušenost důvěry a bezmezné lásky k Otci, něhy Ducha Svatého a transformace sebe v podobu obrazu Krista.
Jan Pavel II. se v mnoha svých dokumentech odkazoval na texty Ludvíka de Montfort. Dokonce ho zamýšlel nazvat učitelem církve.
Jak je vidět na těchto pěti papežích, dopad Mariánské spirituality Ludvíka de Montfort neklesá, ale i pro budoucí generace se stává cestou k hlubšímu spojení s Kristem.
Převzato z
http://modlitba.sk/,
článek z 1. 10. 2018 naleznete
zde.