I vědci docházejí při svém poctivém bádání jakoby z druhé strany k tomu, co učí víra. Čím víc toho víme, tím víc můžeme žasnout.
Atomy jsou kostkami stvoření! Vědci o tom věděli celá staletí! Již ve 4. století př. n. l. řecký filosof Demokrytos začal hovořit o atomech, když rozlomil kousek hmoty na polovinu, opět na polovinu atd. Položil otázku: kolikrát musíme něco rozlomit na půl, že už se to pak nedá lámat dále? Demokrytos uvažoval, že je to konečný počet. Základní částicí hmoty nazval atomem. Atom je nejmenším možným množstvím dané substance. Dnes víme, že atom je mnohem menší než si to Demokrytos mohl představit. I když můžeme vidět atomy pod mikroskopem, víme, že se skládají z neutronů, protonů a elektronů.
Ale to, o čem vědci dodnes přemýšlí, je otázka, jak vznikla hmota. Jak něco vzniklo z ničeho? Před padesáti lety britský vědec Peter Higgs vyvinul teorii, podle které existuje neznámá částice, která je podle něho zodpovědná za dnešní strukturu vesmíru. Tento "Higgisův boson" (pole, ve kterém se pohybují částice) mohl dovolit přetvořit energii stvoření ve hmotu. Je možné, že je to také částice, která udržuje fyzickou materii vesmíru v celku.
V červenci, roku 2012 se tato teorie v 99% pravděpodobnosti potvrdila ve švýcarském CERN (Evropská organizace pro jaderný výzkum). Byl to jeden z největších úspěchů současné vědy. Dostali jsme se co možná nejblíže k okamžiku stvoření.
"Neexistuje hmota jako taková. Ta existuje díky síle, která vyvolává vibraci částic v atomu a udržuje vcelku tu mikroskopickou "sluneční soustavu" atomu. Musíme předpokládat, že tuto sílu řídí inteligentní rozum. Tento rozum je na počátku veškeré materie."
Max Planck (1858 - 1947), německý filosof, teoretik, tvůrce kvantové teorie