Evangelijní úryvek nejbližší neděle (Mk 7,31-37) nabízí příběh uzdravení hluchoněmého člověka. Podstata nespočívá v popisu zázraku, ale v celkovém Kristově postoji, který vyjadřuje poslední věta nedělního textu.
Ježíš působil i na území mimo Izrael, protože Tyros a Sidon byly fénická přístavní města. Židé je považovali za symboly pohanské kultury, které byly pro jejich náboženství nepřijatelné. Už i tím se naznačuje odlišná cesta Ježíšových učedníků, kteří se jiným kulturám nebudou vyhýbat, ale budou jim nabízet hodnoty evangelia.
Ježíšova inkulturace
Pán Ježíš přišel do středu dekapolského kraje. Opět tak přišel na území s výraznou většinou nežidovského obyvatelstva. Šlo o svaz původně deseti míst (dekapolis = Dekapole), z nichž pouze Bet Sean se nacházel na západní straně řeky Jordánu. Ostatní města ležela na východní straně v dnešní Sýrii a Jordánsku. Tato města se vyznačovaly převážně řeckým obyvatelstvem řecké civilizace s autonomním zřízením. Založil je generál Pompeius v roce 63 před Kr.k který získal území Palestiny a Sýrie pro Římskou říši. Pro tyto lidi Ježíš nebyl neznámý. Dokazuje to zmínka v Mk 3,8, že mezi zástupy, které přišly k Ježíšovi, byli i obyvatelé Zajordání. Podle Mk 5,1 uzdravení posedlého proběhlo v gerazském kraji a Geraz patřila mezi města Dekapolu. Nakonec o samotném uzdravení Marek uvádí: "
On odešel a začal v Dekapole rozhlašovat, jak velké věci mu učinil Ježíš." (Mk 5,20) I když to evangelista neuvádí, můžeme předpokládat, že Ježíš komunikoval v tomto kraji řecky. Evangelista Marek zdůrazňuje pozitivní přijetí Ježíše ze strany domácího obyvatelstva.
Nikdo není vyloučen z radostné zvěsti o Božím království. Ježíš ukazuje, jak je důležité hledat vždy nové způsoby a prostředky, aby i dnes zaznělo evangelijní poselství všem lidem.
Zájem o každého
Evangelijní text detailním způsobem popisuje Ježíšův zvláštní přístup k nemocnému. Ježíš ho bere stranou, mimo zvědavost lidí. Symbolicky se dotýká orgánů, které byly zasaženy chorobou - uší a jazyka. Detailním způsobem je popsán i průběh a slova modlitby - pozvedl oči k nebi, vzdychl a vyslovil slova "
Effatha" - "
otevři se!"
Povzdech odráží Ježíšovu emocionální stránku, kterou ze čtyř evangelistů zachycuje pouze Marek a to ještě v Mk 8,12. Povzdech vyjadřuje Kristovu solidaritu se situací nemocného, kterou chce změnit. Jen na dvou místech Markova evangelia jsou zachyceny v aramejštině Kristova slova uzdravení. Kromě našeho "
Effatha" je to ještě "
Talitha kum" v Mk 5,40 při vzkříšení 12 leté dívky. Vyjadřují sílu Kristovy moci, která pramení z jeho spojení s Otcem. Proto ty pozvednuté oči k nebi.
Právě tyto zmíněné dva prvky uzdravení chci zvýraznit.
* Prvním je Ježíšův zájem o nemocného a
* druhým emocionální stránka solidarity s jeho situací.
Na každém z nás Ježíšovi záleží, ke každému z nás přistupuje se zvláštním zájmem a péčí, chce každého z nás uzdravit, za každého z nás prosí svého Otce. Je to silný příklad pro všechny Ježíšovy následovníky.
Nesmíme dovolit, aby se hlásání evangelia stalo pro nás formální záležitostí, splněním povinností bez osobní angažovanosti.
Nynější papež František velmi často vyzývá pastýře k osobnímu doprovázení a k rozlišování situace každého člověka, v němž nepodlehneme paušálnímu přístupu. Kristovo evangeliu je vždy o zájmu o člověka, ne o zájmu o statistiky, čísla, nebo image.
Konat dobro
Kristus opět zakazuje mluvit o tom, co se stalo. Viděli jsme to už při uzdravení malomocného (Mk 1,44) a vzkříšení Jairovy dcery (Mk 5,43). Radost z uzdravení a nadšení zástupů jsou však příliš velké, aby člověk mlčel o Kristu.
Vrcholem celého nedělního evangelia je závěrečná věta: "Všechno dělá dobře.". Bůh v Kristu Ježíši dělá pro záchranu člověka všechno a vše, co dělá, dělá dobře. Pán Ježíš vrátil nemocnému sluch a zrak, ovšem i v zástupu postupně nastává duchovní uzdravení, když za hranice tělesného zraku a sluchu zástup vnímá Kristovo učení srdcem. Ať výrok "
Všechno dělá dobře." je i našim životním stylem, který pramení z Božího působení v nás.
P. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek ze 7. 9. 2018 naleznete
zde