Mimo oblast FATYMu

Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM

Tábory FATYMu Úspěšnost léčby pomocí transplantace krvetvorných buněk u dospělých pacientů je 60 – 80 %, u dětí 70 – 90 %. Pomůžete i vy? Vstupní vyšetření trvá přibližně 10 minut – 10 minut, které mohou zachránit lidský život.





Český registr dárců krvetvorných buněk vznikl v roce 1991 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a je zapojen do sítě více než 60 registrů po celém světě. Mezi hlavní činnosti registru patří nábor nových dárců, jejich evidence a vyhledávání vhodných dárců nebo štěpů pupečníkové krve pro české i zahraniční pacienty.

Registr eviduje a vyhledává potenciální dárce pro české i zahraniční pacienty na základě testů známých jako „typizace HLA“. Human Leukocyte Antigen je systém dědičných znaků na bílých krvinkách, který je velmi různorodý a zásadně ovlivňuje vzájemnou snášenlivost transplantovaných buněk a organismu nemocného. Registr je mezinárodně propojen s dalšími registry, což umožňuje vyhledávat dárce na celém světě.

Vhodný dárce se zpravidla nejprve hledá v úzké rodině, největší pravděpodobnost shody je mezi sourozenci. V případě, že se dárce v rodině nenajde, začíná se vyhledávat mezi nepříbuznými dárci v databázi registru. Proto je nutné počet dárců v databázi registru neustále doplňovat o nové, zdravé a mladé lidi.

Ročně v ČR onemocní přibližně 100 pacientů některým typem leukémie a 1000 pacientů různými poruchami krvetvorby, které je možné léčit transplantací kostní dřeně. Ne u všech je ale tento způsob léčby vhodný. A naopak ne všichni pacienti se transplantace dočkají – ať už z důvodu, že není nalezen vhodný dárce nebo není úspěšná předchozí léčba. Úspěšnost léčby pomocí transplantace krvetvorných buněk u dospělých pacientů je 60 – 80 %, u dětí 70 – 90 %.

V posledních letech se navýšil počet diagnóz, u kterých lékaři používají transplantaci krvetvorných buněk jako vhodnou a účinnou léčebnou metodu. Navíc počet pacientů s těmito onemocněními každým rokem vzrůstá, tudíž potřeba doplňování stále nových dárců trvá. Transplantace krvetvorných buněk je často poslední a jedinou možností léčby u těchto nemocných. Jednou z hlavních podmínek vstupu do registru, je věk 18 – 40 let. Tato věková hranice se může někomu zdát nízká, ale má své opodstatnění. Při výběru vhodných dárců, lékaři transplantačních center zvažují řadu faktorů. Jedním z nich je věk dárce. Lékaři volí co nejmladší dárce. Úspěšnost přihojení štěpu pacientovi tak bývá vyšší. Pravděpodobnost, že bude dárce vybrán k odběru, se tedy s přibývajícím věkem snižuje.

Proto je mimo jiné naším úkolem, oslovovat cílovou skupinu mladých a zdravých lidí, kteří by byli ochotní do registru vstoupit a dát tak naději k nalezení shody mezi nimi a potencionálními pacienty.

Podmínky vstupu do registru:
ˇ věk 18-40 let (evidence v databázi registru do 55 let věku dárce)
ˇ hmotnost více než 50 kg
ˇ zdravotní pojištění platné v ČR
ˇ dobrý zdravotní stav (žádné závažné onemocnění - ani v minulosti)
ˇ bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
ˇ ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření
ˇ ochota věnovat svůj čas a pohodlí
ˇ ochota pomoci jakémukoliv pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí

Dárcovství krvetvorných buněk je dobrovolné, bezplatné a anonymní!

Dárce do registru vstupuje s plným vědomím, že je k dispozici pro všechny pacienty, kteří potřebují transplantaci krvetvorných buněk na celém světě!!!

Způsoby odběru:
Jak probíhá odběr krvetvorných buněk?
Prokáže-li se shoda mezi dárcem a pacientem, požádá transplantační centrum o odběr krvetvorných buněk a navrhne vhodné termíny. Příprava dárce začíná přibližně měsíc před samotným odběrem. Jedná se o podrobné vyšetření zdravotního stavu - odběr krve pro laboratorní testy, RTG srdce a plic (v případě odběru kostní dřeně také RTG pánve), EKG, interní vyšetření a případně další doplňující vyšetření.
Součástí procesu přípravy na odběr jsou také nezbytné administrativní úkony, jako je podpis informovaného souhlasu, atd.
Rozhodnutí podstoupit odběr krvetvorných buněk má dárce právo kdykoli změnit. Pokud se rozhodne odstoupit od odběru v době, kdy se nemocný pacient již plně připravuje k transplantaci (podstupuje chemoterapii, ozařování), může tím vážně ohrozit jeho život.
Prosíme tedy dárce, aby zodpovědně zvážili své možnosti.

V současnosti se krvetvorné buňky získávají dvěma způsoby:
1. Odběr kostní dřeně
Odběr kostní dřeně z pánevních kostí se provádí podobně jako malá operace. Trvá přibližně hodinu a provádí se v celkové narkóze - dárce v době odběru necítí žádnou bolest. Punkční jehlou se odsaje potřebné množství kostní dřeně (maximálně 1500 ml, podle váhy pacienta a dárce).
Příprava a samotný odběr vyžadují celkem 3 dny hospitalizace (příjem na oddělení a konzultace s anesteziologem, samotný odběr, propuštění den po odběru). Dárci kostní dřeně se navíc 7-21 dní před samotným odběrem kostní dřeně odebere jedna až dvě jednotky krve k pozdější náhradě té darované dřeňové.

Rizika
Mohou se objevit běžná rizika spojená s anestezií a samotným operačním výkonem. Bezprostředně po narkóze může dárce trpět nepříjemnými pocity (mírná zmatenost, žaludeční nevolnost, ztížené polykání).
Většina dárců pociťuje několik dní po odběru únavu a určitou bolest v oblasti vpichů. Ta je velmi podobná bolestem zad po námaze nebo po pádu a postupně odezní. V místě vpichů se může vytvořit hematom. Riziko případného zanesení infekce je vzhledem k používání jednorázových sterilních setů minimální.
Odebrané množství kostní dřeně nepřesáhne 5-10 % celkového objemu. Všechny ztráty si zdravý organismus v krátké době nahradí přirozenou regenerací. Další komplikace jsou vzácné.

2. Odběr krvetvorných buněk na separátoru
Tento odběr se provádí ambulantně na aferetickém oddělení odběrového centra pomocí přístroje - separátoru.
Před odběrem krvetvorných kmenových buněk ze žíly je nutné buňky dárce krátkodobě namnožit a vyplavit z kostí do krevního oběhu. Čtyři večery před odběrem proto dostává formou podkožních injekcí stimulační přípravek, jehož účinkem se krvetvorné buňky vyplaví do krevního oběhu. Dárce je "napojen na separátor loketními žílami, pouze ve vzácných případech, kdy dárce nemá kvalitní žíly, je použit centrální žilní katétr.
Celá procedura trvá přibližně 4 hodiny. Dárce při odběru leží, může sledovat TV, spát nebo poslouchat hudbu.
Asi 2–3 hodiny po skončení odběru může být dárce bezpečně propuštěn domů.

Rizika
Během podávání stimulačního přípravku (NEUPOGEN) se mohou u dárce objevit příznaky, které se velmi podobají chřipce - únava, nespavost, bolesti kloubů, zad a svalů. Tyto obtíže jsou krátkodobé a dají se ovlivnit podáváním léků na zmírnění bolesti.
V průběhu odběru na separátoru se u některých dárců může vyskytnout přechodný pokles hladiny vápníku v krvi (hypokalcémie), což se projeví nepříjemným brněním a pocitem slabosti. Tomuto stavu se preventivě předchází podáním rozpustného vápníku těsně před samotným odběrem. Další komplikace jsou vzácné.
Zdravotní stav dárců po obou způsobech odběru je dlouhodobě sledován. V průběhu prvního roku po odběru jsou zváni na kontrolní vyšetření krve a pravidelné kontroly každé tři měsíce. Po dobu deseti let po odběru pak vždy jednou ročně.
Separace kmenových buněk z krve i odběr kostní dřeně jsou běžně používanými postupy, s nimiž mají čeští lékaři dlouholeté zkušenosti. Dosud nebyly u žádného z našich dárců zjištěny jakékoli pozdější nebo dlouhodobé následky odběru.

Dárce má právo na konečné rozhodnutí, který ze dvou způsobů odběru podstoupí.

Aktuální čísla: Počet dárců v Českém registru dárců krvetvorných buněk (IKEM): 30 618
Počet dárců na celém světě: 32 224 748

§ Ve světových registrech je tedy evidováno necelé 1% z dospělé populace. K tomu aby dárce našla většina pacientů, je to stále málo. Ve Vietnamu není registr dárců kostní dřeně.
§ Každé 3 minuty je na světě diagnostikován další člověk, který onemocněl poruchou krvetvorby.
§ Více než 50% pacientů nalezne svého nepříbuzného dárce v zahraničním registru (v CSCR je to více než 60%)

V našem registru aktuálně hledáme vhodného dárce pro 54 dětských a dospělých pacientů, kteří potřebují transplantaci kostní dřeně.

Vstupní vyšetření:
Zájemce, který se rozhodne pro vstup do registru, musí podstoupit vstupní vyšetření, které zahrnuje vyplnění vstupního formuláře, podpis informovaného souhlasu a odběr malého vzorku krve nebo stěr slin. Z odebraného vzorku biologického materiálu se poté v laboratoři testují HLA znaky (dědičné znaky na povrchu bílých krvinek), na základě kterých poté hledáme shodu mezí dárcem a příjemcem.
Při vstupním vyšetření preferujeme odběr krevního vzorku, protože přímo na místě vidíme nejen kvalitu žil daného dárce, které jsou pro odběr krvetvorných buněk velmi důležité, ale také vidíme celkovou reakci dárce při odběru, zda dárce odběr i pohled na krev zvládá. Stěr slin při vstupním vyšetření využíváme především při náborech v terénu nebo umožňujeme tímto způsobem vstup dárcům, kteří to mají daleko do Prahy nebo do našich oficiálních náborových míst.








Vinnetou II. 2017



Vinnetou II. 2017



Vinnetou II. 2017
















Sdílet

Související články:
Různopisy naděje - Hádanka s tajenkou (Centrum sv. Rity) - Marthin Richard Bessenyi (29.09.2024)
Sebepoškozování - krabička podpory (beseda s autorkou v Třebíči) (30.08.2024)
Pozvánka na den otevřených dveří ČESVEL 2024 - včetně pozvánky chválového večera (24.08.2024)
30 LET CENTRA NADĚJE A POMOCI - pozvánka na Konferenci a přátelské posezení 13. dubna 2024 (12.04.2024)
Starý vosk pro Ukrajinu (05.12.2023)
Pozvánka na dny otevřených dveří - Svatí a Ikony - ruční dílna Česvel v Brně (18.10.2023)
Pepa potřebuje čtyřkolku (16.03.2023)
Prosba za záchranu chráněné dílny ČESVEL Brno (10.01.2023)
Výzva brněnského biskupa Mons. Vojtěcha Cikrleho věřícím brněnské diecéze (30.03.2022)
Tříkrálová sbírka ve farnosti Zabrušany – jak štědří byli v tomto roce místní lidé? (28.01.2022)
Akce Centra RUTH Třebíč o prázdninách! (28.06.2021)
Výsledky postní almužny 2021 (09.05.2021)
Dobrá věc se podařila (11.04.2021)
Spolu můžeme pomoci rodině těžce zasažené covidem (27.02.2021)
Postní almužna 2020 - jak to dopadlo? (18.07.2020)
Kola pro Afriku (13.05.2020)
Aktualizovaná a doplněná nabídka - akce Centra podpory rodin Ruth v měsíci březnu 2020 (02.03.2020)
Zastavme lepru (07.02.2020)
Pozvánky na Akce Centra podpory rodin Ruth v měsících červenci a srpnu 2019 (02.07.2019)
EMOCE V MANŽELSTVÍ - Centrum podpory rodin Ruth v Třebíči zve na program v únoru 2019 (03.02.2019)
Zpravodaj Misionář malomocných 2019 (28.01.2019)
Koncert Dítě v srdci (17.10.2018)
Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích (09.10.2018)
Pozvánky Centra Ruth na říjen 2018 (08.10.2018)
Akce Koláč pro hospic. (18.09.2018)
Centrum podpory rodin Ruth Třebíč - ŽIVOTNÍ ZTRÁTY a způsoby jejich zvládání (16.07.2018)
Seniorská obálka nejen pro osamělé seniory (03.07.2018)
Centrum podpory rodin Ruth Třebíč zve na programy v červnu, červenci a srpnu 2018: (03.06.2018)
Centrum podpory rodin Ruth zve na programy v květnu a červnu 2018 (03.05.2018)
Centrum podpory rodin Ruth zve na programy v dubnu, květnu a červnu 2018: (13.04.2018)
Jednoduché řešení hladu v světě (18.03.2018)
Centrum podpory rodin Ruth Třebíč zve na programy v březnu 2018: (25.02.2018)
Postní pokladnička - možnost pomoci nemocným dětem (18.02.2018)
Centrum podpory rodin Ruth Třebíč zve na besedu o vztazích (02.01.2018)
Hvězda do farností (07.12.2017)
Centrum podpory rodin Ruth Třebíč v prosinci 2017 (27.11.2017)
Programy Centra podpory rodin Ruth Třebíč - listopad a prosinec 2017 (09.11.2017)
Akce Centra Ruth Třebíč v říjnu 2017 (25.09.2017)
Akce Centra Ruth Třebíč - pozvánka na srpen a září 2017 (12.07.2017)
Sbírka na charitativní účely (11.06.2017)
Akce Centra Ruth Třebíč - červen - srpen 2017 (29.05.2017)
Postní almužna 2017 - výsledky (17.05.2017)
Programy Centra podpory rodin Ruth Třebíč v květnu 2017 (02.05.2017)
Centrum podpory rodin Ruth - Poradna Ruth Třebíč informuje a zve (06.04.2017)
Sestra Angelika Osovská se srdcem na dlani = sestra roku 2016 (06.04.2017)
Centrum podpory rodin Ruth - Poradna Ruth Třebíč: akce v únoru 2017 (02.02.2017)
Také jste dostali email, jak se v Charitě chlastá z výnosu TKS?
* Stanovisko Charity k pomluvě šířené e-mailem
(20.01.2017)
Centrum podpory rodin Ruth - Poradna Ruth Třebíč informuje a zve - program na leden a únor 2017 (11.01.2017)
Pomáháme - příběhy Haiti a Ukrajiny (18.12.2016)
Poradna Ruth Třebíč - !POZOR ! Změna Víkendového programu + další nabídka (03.11.2016)
Poradna Ruth v Třebíči zve (27.09.2016)
Nabídka akcí PORADNY RUTH Třebíč na měsíc červen 2016 (27.05.2016)
PORADNA RUTH TŘEBÍČ v měsíci květnu 2016: (03.05.2016)
Postní almužna 2016 - předběžné výsledky (26.04.2016)
PORADNA RUTH TŘEBÍČ v měsíci dubnu 2016: závody kočárků a manželská setkání (07.04.2016)
PORADNA RUTH TŘEBÍČ vás srdečně zve na OSLAVU SVÁTKU RUTH (29.02.2016)
Poradna Rúth Třebíč zve: Jak být dobrým rodičem (30.01.2016)
Poradna Rúth Třebíč zve: Manželství je vztah - NTM (30.01.2016)
Poradna Ruth Třebíč: programy v měsíci lednu 2016 (18.01.2016)
Přednáška o pomoci na Ukrajině (16.01.2016)
Poradna Ruth Třebíč: Od tečky k vizi (24.11.2015)
Poradna Ruth Třebíč zve na besedu Chcete se stát náhradními rodiči? + na program s názvem Naplnil se čas. (30.10.2015)
Poradna Ruth Třebíč: Doprovázení pěstounských rodin (12.10.2015)
Poradna Ruth Třebíč: Jak přežít pubertu svých dětí. (06.10.2015)
PORADNA RUTH TŘEBÍČ: Rodina - společně dokážeme cokoliv (29.09.2015)
Poradna Ruth Třebíč srdečně zve: (02.09.2015)
Poradna Ruth Třebíč: Chcete se stát náhradními rodiči? (03.06.2015)
Den otevřených dveří v Poradně Ruth Třebíč (12.05.2015)
Charita ČR vyhlašuje sbírku pro Nepál. Ihned uvolnila částku 200 tisíc (27.04.2015)
Podej ruku Ukrajině (07.03.2015)
Postní almužna 2015 (20.02.2015)
PORADNA RUTH a FAMILIA FELIX o.s.: ABY MALÉ BYLO VELKÉ (18.02.2015)
Poradna Ruth Třebíč: PŘIROZENÉ PLÁNOVÁNÍ RODIČOVSTVÍ... ...CO TO VLASTNĚ JE??? (04.02.2015)
Podpořte Charitu v hlasování (16.12.2014)
Katolická charita není jen o dávání jídla, ale také o dávání Boha (11.12.2014)
PORADNA RUTH TŘEBÍČ zve na zážitkový terapeutický program HVĚZDA NADĚJE (02.12.2014)
Dokument České televize o pomoci na Ukrajině (19.11.2014)
Poradna Ruth Třebíč: Předcházíme poruchám učení (21.10.2014)
Den Charity ve Znojmě (23.09.2014)
Dvoudenní program Poradny Ruth Třebíč (03.09.2014)
Poradna Ruth Třebíč srdečně zve všechny muže, otce (15.06.2014)
Výroční zpráva Oblastní charity ve Znojmě za rok 2013 (26.05.2014)
Poradna Ruth Třebíč: PRARODIČE A JEJICH ROLE VE VÝCHOVĚ (08.05.2014)
PhDr. Jiřina Prekopová v Třebíči: JEN V LÁSCE PŘEŽIJEME (06.05.2014)
Cyklus o výchově v Poradně Ruth v Třebíči (22.02.2014)
Charita ČR vyhlašuje sbírku pro Ukrajinu (21.02.2014)
Poradna Ruth: PO MALÝCH KRŮČCÍCH K PĚKNÉMU VZTAHU (10.02.2014)
Zpráva od Likvidace Lepry (26.12.2013)
PORADNA RUTH: Světlo pro mne a druhého - zážitkový program (02.12.2013)
Vedoucí Poradny Ruth na Radiu Proglas, v Kafemlýnku (08.11.2013)
Poradna Ruth nabízí seminář: SLADĚNÍ PROFESNÍHO A RODINNÉHO ŽIVOTA (08.11.2013)
PROGRAM PORADNY RUTH TŘEBÍČ - listopad a prosinec 2013 (03.11.2013)
Poradna Ruth: VÝCHOVA A VZTAHY V RODINĚ (28.09.2013)
DEN CHARITY 26.9.2013 V TŘEBÍČI - program Poradny Ruth (21.09.2013)
Den Charity ve Znojmě (20.09.2013)
Představujeme vám Jarmilu Bergerovou (26.08.2013)
One of us (30.06.2013)
Pomoc Charity Česká republika a Prohlášení České biskupské konference (15.06.2013)
S CHARITOU NA UKRAJINĚ v Proglasu (13.06.2013)
S CHARITOU NA UKRAJINĚ - čtvrtek a pátek (13.06.2013)
S CHARITOU NA UKRAJINĚ - středa (11.06.2013)
S CHARITOU NA UKRAJINĚ - úterý (10.06.2013)
S CHARITOU NA UKRAJINĚ - pondělí (06.06.2013)
PŘÍBĚH O KAMENNÉ PALMĚ - zážitkový program
Poradny Ruth v Třebíči
(05.06.2013)
VÝCHOVA A VZTAHY V RODINĚ (19.05.2013)
Sbírka na Charitu (10.05.2013)
PROGRAM PORADNY RUTH TŘEBÍČ - květen - červen 2013 (26.04.2013)
Odevzdali jste již POSTNÍ ALMUŽNU? (22.04.2013)
Vytvořme si barevnější svět - zážitkový program pro rodiče a děti (21.04.2013)
Stavba kaple v Hospici sv. Alžběty v Brně (13.04.2013)
PROGRAM PORADNY RUTH TŘEBÍČ NA MĚSÍC DUBEN (04.04.2013)
Program Poradny RUTH na měsíc březen 2013 (09.03.2013)
Poradna Ruth pro manžele: My dva tvoříme jeden celek (08.02.2013)
Ozývá se nám bratr Stanislav z misií na Ukrajině (22.12.2012)
Přání a rada z poradny Ruth (20.12.2012)
Odstartoval projekt DARUJME VZDĚLÁNÍ (15.12.2012)
Program Poradny Ruth Třebíč - prosinec 2012 (06.12.2012)
Pomozme financovat účelný způsob terapie psychiatricky nemocných dětí (03.12.2012)
Vánoční pohlednice pro Haiti (28.11.2012)
Dvoudenní program pro rodiny s dětmi (14.11.2012)
Program pro rodiče/prarodiče s dětmi v Poradně Ruth Třebíč (01.11.2012)
Program Poradny Ruth Třebíč na měsíc listopad 2012 (24.10.2012)
Poradna Ruth Třebíč: Přednáška s ochutnávkou zdravých jídel (14.10.2012)
Cvičení pro dospělé, pro rodiče s dětmi (10.10.2012)
Přednáška: Duševní hygiena žen na mateřské dovolené (05.10.2012)
DEN CHARITY V TŘEBÍČI - Poradna Ruth Třebíč zve: Koberec přátelství pro Poradnu. (24.09.2012)
Kola pro Afriku z Třebíče (05.06.2012)
LÁSKYPLNÁ KOMUNIKACE (10.04.2012)
Bulletin Arcidiecézní charity Praha - březen 2012 (19.03.2012)
Byt k pronajmutí v Brně (12.02.2012)
Tříkrálová sbírka ve farnosti Zabrušany – jak štědří byli v tomto roce místní lidé? (30.01.2012)
Pozdrav a přání z Charity Praha (09.01.2012)
Benefiční koncerty pro Ghanu (16.11.2011)
Denně jedno jídlo pro děti (09.11.2011)
Charitní bazar Baltazar v Brně (06.10.2011)
Koláč pro hospic (04.10.2011)
PORADNA RUTH TŘEBÍČ nabízí: Odpočinkové setkání pro ženy a jiné akce (22.09.2011)
Vatikánský kardinál varuje před "tichým odpadlictvím" a připomíná, že katolické charitativní organizace musí evangelizovat (26.06.2011)
Možnosti sociálně-zdravotní péče v domácím prostředí (03.05.2011)
Benefiční koncert pro Japonsko (22.04.2011)
Poděkování otce biskupa za Tříkrálovou sbírku 2011 (04.03.2011)
Adra sbírá staré autolékárničky pro Keňu (03.02.2011)
Proč sbíráme použité dioptrické brýle? (05.01.2011)
Tříkrálová sbírka 2011 - info zvlášť pro oblast Štítary (03.01.2011)
Beseda o Ukrajině - 10. výročí zahájení pomoci (11.10.2010)
Charita na pomoc obětem povodní 2009 - plakátky (21.06.2009)
| Autor: Bohumila Hubáčková | Vydáno dne 05. 09. 2018 | 4207 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace