Manželství nedokáže existovat bez péče. Pokud očekáváme, že jen proto, že se máme na začátku rádi, budeme žít šťastně, radostně a naše láska bude jen růst, dočkáme se podobného výsledku jako když si někdo koupí krásné květiny v květináči a už po pár dnech bez vody, větru a slunce začne schnout a ztratí svou krásu. Tento článek se skládá ze tří částí a je krátkým shrnutím stejnojmenné konference s misionářkou Glorií Gray pro manžele.
8.krok: Pravidelně ořezávejte
Tak jako si vinice vyžaduje ořezávání a přistřihávání, je třeba z času na čas odstřihnout i zdravé výhonky, aby k plodům révy proniklo sluneční světlo, které mu poskytne výživu. Příliš mnoho výhonků by totiž oslabilo úrodu a hrozny by nebyly tak chutné, jaké by mohlo být.
I s manželstvím je to podobně. Pokud dovolíme, aby nás obrostlo příliš mnoho větviček, pokud si vezmeme příliš mnoho aktivit, nebo pokud dovolíme, aby na nás tlačilo příliš mnoho vnějších vlivů, ocitneme se v problému.
I mezi přáteli musíme rozlišovat, jaký vliv na naše manželství celkově mají. Občas musíme některé (někdy i dobré) aktivity odstřihnout, abychom si zajistili čas a sílu, které potřebujeme na růst v manželském vztahu.
9. krok: Dívejte se na hodinky
Nikdy neřešte těžké problémy po 21. hodině. Nepřinese to nic dobrého, protože v takovém čase jsme už unavení. Naplánujte si čas, kdy budete mluvit o vážných věcech a o náročných problémech. Důležité je, abyste tehdy nebyli vyčerpaní a unavení.
10.krok: Budujte silná přátelství s jinými
Mnoho párů vstupuje do manželství s přesvědčením, že si vystačí sami. To však není pravda. Potřebujeme i příbuzné, přátele, duchovní rodinu i poradce, kteří nám poradí, jak budovat zdravé manželství a nebudou se nám bát říci: "
Choval (a) ses jako idiot. Dělej pokání."
11. krok: Jděte spát vždy ve stejnou dobu
To vám zajistí další možnost komunikace - slovní nebo fyzickou. Vyberte si sami. Buďte otevření. Těšte se z přítomnosti manžela / manželky. Pokud jste obvykle příliš unavení, takže se jen svalíte do postele a hned usnete, choďte spát dříve. Tento čas je pro manžele velmi důležitý.
12. Krok: Buďte trpěliví
Žijeme v perfekcionalistické společnosti, která nás nutí dosáhnout všechno hned. Je to velmi nesprávný postoj v případě těch, kteří chtějí dosáhnout uzdravení, integritu a svatost. Každý si do manželství přináší jistý náklad. Někdo vnáší plný náklaďák, druhý jen batoh. Žádná změna se však neděje z večera do rána. Musíme být trpěliví vůči svému manželovi i vůči sobě samým.
13. krok: Smějte se ... dokonce i tehdy, pokud jeden s druhým nesouhlasíte
Vytvořte si strategii na chvíle hádek, které nikam nevedou - najděte si slovo nebo větu, která vás z této situace dostane ven, případně vás rozesměje. Hlavně se neberte příliš vážně. To je největší tragédie.
14. Nebojte se poprosit o pomoc
Pokud opravdu prožíváte potíže v manželském vztahu, najděte si dobrého katolického poradce, zralý pár nebo kněze, který má zkušenosti v řešení manželských konfliktů. Komunikace je klíčem k silnému manželství. Pokud tedy máte potíže v komunikaci, můžete potřebovat třetí stranu, která vám pomůže vrátit se na správnou cestu.
Poznámka: Některé kroky se nám zdají samozřejmé, některé však nereálné. Jak máme chodit spát ve stejnou dobu, pokud máme malé děti? Koho poprosit o pomoc, když jakoby kolem nikdo nebyl? Tyto kroky nejsou jednoduché, ale jsou to přesně oblasti, na kterých se potýkáme a oslabují nás. Nemusíme být 100% úspěšní, potřebujeme ale začít v jednotlivých krocích změnu a začít v nich něco postupně dělat. Krůček po krůčku se nám to podaří a naše manželství bude stále více vzkvétat. Když se pak ohlédneme, jistě nebudeme litovat, že jsme tyto kroky učinili. Mnoho požehnání!
Anna Lojeková
Převzato z
https://www.mojakomunita.sk/web/anna.lojekova/profile,
článek ze 14. 8.2018 naleznete
zde.