Emoce se ve mně často vznášejí a vylévají se z tajemného zdroje ve mně. Já jsem pak neklidný a rozrušený a nemám tušení proč. Nemohu říct, proč mám špatný den a nemohu s tím nic dělat. Je to proto, že - jak mi jednou řekl psycholog - nemám tušení, co v současnosti cítím. Znamená to, že se často chovám nevysvětlitelným a nezdravým způsobem, protože
v sobě mám stará zranění a já ani nevím, že mě stále ovlivňují. Až po čase, když o tom přemýšlím, mohu pochopit důvod.
Přestože moje zranění jsou malá, chtěl bych je nechat za sebou. Jako kněz mluvím s lidmi, kteří potřebují poradenství a modlitbu, takže vím, že
traumata z minulosti mohou dráždit jako otevřená rána. Může to být dětská paměť nebo nedávná událost, ale pokud se o to nestaráte, staré trauma bude mít na vás stále negativní vliv. Takový stav může zničit manželství či přátelství. Umožňuje nám chovat se sebezničujícím způsobem a brání vnitřnímu klidu.
Tak jak se uzdravit a postupovat vpřed?
Přichází nám na pomoc svatý Ignác z Loyoly, kněz ze šestnáctého století, zakladatel jezuitů. Jeho život byl plný traumatických událostí. Zapojil se do násilných, vojenských bojů a v jednom z nich mu dělová koule rozdrtila nohu od kolena dolů. Do bojů nastoupil Ignác jako ješitný a vzteklý mladík, který se oddával světským radostem. Po tomto zranění prodělal několik bolestivých operací bez anestezie. Během rekonvalescence začal přemýšlet o svém životě a změně. Nakonec vydal svá "
Duchovní cvičení", která popisují způsob dosažení duchovní svobody. Část tohoto procesu umožňuje podívat se na minulá zranění, chyby a dá Vám motivaci jednat.
Zde je pět stádií každodenní meditace, které vám pomohou vzpomenout na staré rány a začít cestu k uzdravení.
1. Hledejte osvícení
Svatý Ignác tím chce říci, že bychom měli tuto perspektivu rozšířit. Je snadné fixovat se na staré rány a nechat je, aby nás postupně ničily, ale nošení této zátěže nás v průběhu let může odcizit i sobě samým. Je velmi užitečné vidět se v novém světle. Ignác se obzvláště zajímal o hledání Božího pohledu, ale je také dobré najít podporu v rodině a přátelích.
2. Děkujte
Když jsem neklidný nebo se cítím zraněný, moje mysl je zablokována starostmi, což mi způsobuje bolest. Psychologové souhlasí se svatým Ignácem: je důležité zaměřit se na pozitivní zkušenosti a prolomit bludný kruh špatných myšlenek. Nevymaže to Vaše zranění, ale dá Vám určitý emocionální prostor.
3. Poznejte své emoce
Podívejte se na své dny, berouc v úvahu nahromaděná zranění. Často si na konci dne ponechám čas na sebe. Přemýšlím o sobě čestně, kde jsem, ptám se jaké emoce zažívám a snažím se identifikovat jejich zdroj. Silné emoce znamenají, že musím dobře přemýšlet o tom, co se děje v mé duši. Psychologové souhlasí s tím, že nejdůležitější věcí je provést takové přezkoumání, rozpoznat emoce a pracovat na jejich chápání.
4. Buďte odpovědní
Je to těžké, ale bez ohledu na to, kdo mi ublížil, nemohu použít bolest jako omluvu za své vlastní chyby. Jedním z kroků k vyléčení je prolomit tento okruh a jednat. I když mám špatné zkušenosti, nemohou se stát obsahem mého života a ovlivnit mé chování. Když přebíráme odpovědnost za naše kroky, jsme svobodní a můžeme v budoucnu dělat pozitivní rozhodnutí.
5. Buďte připraveni na to, co přinese zítřek
Nemusíme být věčnými otroky minulosti. Budoucnost je pro každého, bez ohledu na to, jaké zkušenosti máme za sebou. Svatý Ignác nám doporučuje, abychom se každý den rozhodli, že chceme být tou nejlepší možnou verzí sebe samých.
Svatý Ignác věřil, že jeho meditace jsou účinným způsobem, jak se rozloučit s minulostí a rozvíjet se v osobnost, kterou bychom se chtěli stát. Jeho vliv přináší užitek lidem z různých prostředí používajících metody svatého. Sebepoznání, pochopení svých emocí a nakonec nalezení klidu v sobě samém.
Převzato z
http://modlitba.sk,
článek ze 14. 8. 2018 naleznete
zde.