Podrobný program koncertu Leoše Valy a Anny Drobílkové, který se uskuteční dne 7. 8. 2018 v 19 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí
Leoš Vala vystudoval mimo jiné zpěv na konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži. Na varhany je autodidaktem. V současné době působí jako jeden z varhaníků v bazilice sv. Prokopa a Panny Marie v Třebíči. Pedagogicky působí v Základní umělecké škole v Třebíči a Moravských Budějovicích.
Anna Drobílková vystudovala hru na varhany na Konzervatoři Brno ve třídě doc. Zdeňka Nováčka. V současné době pokračuje ve studiu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Zúčastnila se mezinárodních varhanních soutěží v Brně a Opavě. Působí jako pedagožka na Základní umělecké škole v Moravských Budějovicích.
Program:
Jeremiach Clarke (1674 – 1707): The Prince of Denmark´s March v úpravě pro varhany.
hraje Leoš Vala
Karel Blažej Kopřiva (1756 – 1785): Fuga - Pastorella C dur
Josef Seger (1716 – 1782): Toccata a fuga č. 3 a moll
Bernhard Schmid (1567 - 1625): Passomezzo und Saltarello
Jan Křtitel Vaňhal (1739 – 1813): Fuga č. 10 C dur
Johann Pachelbel (1658 – 1706): Aria Sebaldina
hraje Anna Drobílková
Claude Balbastre (1724 – 1799): Deuxième Suite de Noëls
hraje Leoš Vala
Jeremiach Clarke (1674 – 1707) působil jako varhaník v londýnské katedrále svatého Pavla, dvorní skladatel anglického krále, a také jako pedagog. Mezi jeho nejnadanější žáky patřil Maurice Green. Komponoval především liturgickou hudbu a hudbu určenou k nejrůznějším slavnostním událostem odehrávajících se u dvora. Clarkova zoufalá, nešťastná láska k mladé šlechtičně jej dovedla k předčasnému ukončení svého života. Jednu z jeho nejznámějších skladeb představuje Trumpet Voluntary, která je známá také jako The Prince of Denmark´s March (Pochod prince dánského).
Karel Blažej Kopřiva (1756 – 1785) působil celý život ve svém rodišti v Citolibech na Lounsku. V době nastupujícího klasicismu byl nejdůslednějším zachovatelem barokního hudebního stylu v českých zemích. Lidově laděná Fuga - Pastorella C dur patří mezi jeho drobnější, ale neméně půvabné skladby.
Josef F. N. Seger (1716 – 1782) bývá řazen mezi nejplodnější české autory varhanní hudby. Působil v pražském Týnském chrámu a byl považován za největšího varhanního virtuóza své doby. Segerovy skladby jsou typické svou svěží melodikou a uplatněním některých prvků české lidové hudby. Toccata a fuga a moll je třetí skladbou ze Segerovy sbírky Osm toccat a fug pro varhany.
Bernhard Schmid (1567 - 1625) byl německý skladatel, varhaník a cembalista. Z jeho varhanního díla zazní dva temperamentní tance, Passomezzo und Saltarello, které vyšly roku 1577 ve sbírce Orgeltabulatur.
Jan Křtitel Vaňhal (1739 – 1813) prožil většinu svého života ve Vídni, kde se stal uznávaným hudebním skladatelem. Napsal zde mnoho symfonií a kvartet, ale věnoval se také varhanní tvorbě. Fuga č. 10 C dur představuje invenčně svěží skladbu z Vaňhalovy sbírky 12 fug pro varhany.
Johann Pachelbel (1658 – 1706) působil jako dvorní varhaník, skladatel a pedagog v Eisenachu, Erfurtu, Stuttgartě a Norimberku. Jeho práce se těšila velké popularitě a stal se vzorem pro mnohé německé skladatele. Aria Sebaldina ze sbírky Hexachordum apollinis je uvedena dvoudílným nápěvem, po kterém následují kontrastně zpracované variace.
Claude Balbastre (1724 – 1799) patří k nejvýznamnějším představitelům tzv. noëlistů, francouzských hudebníků, kteří si vybírali jako téma svých skladeb a improvizací populární lidové písně a koledy. Balbastre se proslavil jako vynikající cembalový i varhanní virtuóz a vynalézavý improvizátor. Působil v řadě pařížských kostelů, mimo jiné i v Notre Dame. Jeho Deuxième Suite de Noëls představuje brilantní improvizace na francouzské vánoční písně, které zaujmou posluchače svým temperamentem a veselou, neotřelou melodikou.