
Evangelijní úryvek nejbližší neděle (Jan 6,24-35) přináší úvodní část Ježíšovy řeči o eucharistickém chlebu. Pán Ježíš v ní podává vysvětlení starozákonního příběhu o Maně na poušti, který aplikuje na vlastní osobu a poslání.
Evangelista uvádí informaci o změně místa. Podle Jn 6,59 víme, že Ježíš přišel do Kafarnaum a pronesl svou řeč v tamní synagoze.
Pán Ježíš neodpovídá na přímo položenou otázku "
Rabbi, kdy jsi sem přišel?", Ale napomíná zástupy kvůli důvodům, pro které ho hledají. Úkolem znamení je poukázat na hlubší smysl. Krátce předtím Ježíš zázračně nasytil velký zástup. Toto znamení bylo určeno k tomu, aby zástupy porozuměly, že před sebou mají Mesiáše. Pán je připraven dát jim věčný život, který však zástupy v něm nevidí. Ježíš jim vyčítá, že jejich hledání nemá nebeský a trvalý důvod, ale pozemský a krátkodobý - zasytit hlad. I v dnešní době
lidé mají různé důvody, pro které hledají Krista, víru, Církev. Jaké jsou naše úmysly hledání Krista?
Jsme označení Boží pečetí
Evangelijní úryvek říká, že Bůh Otec označil Syna svou pečetí (srov. Jan 6,27). Sloveso "sfragízo" se v Novém zákoně vyskytuje pouze 14-krát a doslova znamená "zapečetit, označit pečetí". Pečeť je zárukou pravosti dokumentu a potvrzením pravomoci, kterou list obsahuje.
Pán Ježíš má od svého Otce Boží pravomoc. Vystupuje Boží autoritou, neboť je Boží Syn.
Pečeť také označuje vlastnictví, komu daná věc nebo osoba patří. Proto se v křesťanství výraz "označit pečetí" používá i na svátost křtu. Člověk se přijetím křtu rozhodl stát křesťanem a patřit Kristu. Nese ve své duši nesmazatelný znak - pečeť této svátosti. Apoštol Pavel nás povzbuzuje: "
V něm jste byli i vy, když jste uslyšeli slovo pravdy, evangelium o své spáse, a když jste v něj uvěřili, označení pečetí přislíbeného Ducha Svatého." (Ef 1,13)
Žijme v tomto světě jako ti , kteří patří Kristu.
Kristus je Boží manou
Téma many byla v židovství hluboko přítomna. Například židovský apokryfní spis Baruchova apokalypsa, jehož vznik se datuje na konec 1. století po Kr. (Přibližně v téže době bylo napsáno Janovo evangelium) uvádí, že na konci časů Bůh znovu sešle manu: "
A stane se, že pokladna many znovu sestoupí shora a budou z ní jíst v těch letech, neboť jsou to ti, kteří přišli k naplnění času."
Když Ježíš připomíná obraz many, chce ukázat, že s ním nastává plnost času, přichází doba Mesiáše. Už nemusí více čekat. Je třeba přijmout ho jako Spasitele, jehož poslal Otec.
Zvolání zástupu "
Pane, dávej nám ten chléb", připomíná zvolání ženy - Samaritánky u studny: "
Pane, dej mi takové vody, abych už nežíznila a nemusela sem chodit čerpat." (Jan 4,15). Žena potřebovala růst ve své víře, neboť v dané chvíli chápala slova Pána Ježíše stále ještě pozemsky. Platí to i o zástupu, který se chtěl sytit chlebem života, aby nebyl hladový. Jsme svědky toho, jak se lidstvo snaží po naplnění tužeb, vyplnění nudy, zbaveni úzkosti, získání klidu atd. Stále hledá něco nového, zkouší, jak daleko může zajít, mění formy životního stylu ... Nehrozí to i nám?
Jen Kristus dokáže naplnit naše očekávání po sytém, krásném, pravém, smysluplném životě. I pro nás platí Ježíšovo doporučení: "
Boží skutek je věřit v toho, kterého on poslal." (Jan 6,29)
Ježíš je Bůh
V závěru evangelijního úryvku Ježíš zabraňuje nepochopení a nesprávným interpretacím, když velmi jasně říká, že
pravým chlebem, který sestupuje z nebe, který dává Otec, je on sám: "
Já jsem chléb života." (Jan 6,34)
Výraz "Já jsem chléb života" je jedním ze sedmi tzv. "Já jsem" označení Krista v Janově evangeliu:
"Já jsem světlo světa" (Jan 8,12);
"Já jsem brána" (Jan 10,7);
"Já jsem dobrý pastýř" (Jan 10,11);
"Já jsem vzkříšení a život" (Jan 11,25);
"Já jsem cesta, pravda a život" (Jan 14,6);
"Já jsem vinný kmen" (Jan 15,1).
Ve Starém zákoně v příběhu o hořícím keři v 3. kapitole Knihy Exodus se Bůh představuje Mojžíšovi a vyvolenému národu právě tímto označením: "
Toto řekneš Izraelcům: "Já-jsem" mě poslal k vám!" (Ex 3,14) Tím, že ho Pán Ježíš používá,
zdůrazňuje svůj božský původ.
P. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 20. 7. 2018 naleznete
zde