Blog o ženě, která přispěla k rozvoji počítačové technologie.
Mary Kenneth Keller byla odbornicí, kterou svět téměř nepostřehl. V 60. letech minulého století se jí podařilo něco, co i dnes může vzbuzovat údiv. Byla první ženou v USA (a pravděpodobně i na světě), které se podařilo obhájit doktorskou práci z informatiky. Zároveň svůj život zasvětila Bohu a službě řeholi.
Mary se narodila v roce 1913 v americkém městě Clevland ve státě Ohio. O jejím mládí toho víme jen velmi málo. Jako 19-letá vstoupila do řeholní společnosti Sester lásky Panny Marie. Své rozhodnutí pro službu Bohu potvrdila věčnými sliby v roce 1940. Sestra Mary už v té době zároveň projevovala své nadání na matematiku. Bakalářské a magisterské vzdělání v matematice a fyzice získala na DePaul University v Chicagu. V té době už pracovala v Computer Science Centre v Dartmouth College. Nebylo tehdy zvykem, že žena zastávala takovou pozici. Na oddělení informatiky v Dartmouth dokonce zpočátku ženy nemohly pracovat. V kolektivu byla dlouho jedinou ženou, což nejednou přinášelo s sebou předsudky a posměšky. Přesto ukázala svou šikovnost. Byla zapojena do vědeckého projektu, díky kterému byl vyvinut programovací jazyk BASIC.
V roce 1965 nakonec po dlouhých letech neúnavné práce sestra Mary dosáhla kýžený doktorát. Tématem její disertační práce byla Inductive inference on Computer Generated Patterns. Spolu s kolegou Irvinem Tangem jako první získali doktorský titul Ph.D. ve svém oboru. Po úspěšné obhajobě práce jí bylo nabídnuto místo na Clarke College.
Počítače v té době - v době počítačového pravěku, byly obrovské stroje, které uněli ovládat obvykle jen odborníci. Sestra Mary však v počítačích prozíravě vytušila velký potenciál a zasadila se, aby počítače nebyly výsadou pro pár učenců, ale aby k nim měla přístup i širší veřejnost. Jednou prohlásila: "
Poprvé můžeme napodobovat kognitivní proces a studovat umělou inteligenci. Kromě toho počítače nám pomohou ve vzdělávání. Tento typ vyučování bude pravděpodobně stále důležitější." Při jedné příležitosti poukázala na to, že "
počítače jsou největším interdisciplinárním nástrojem, který byl dosud objeven." Žádala, aby ženy měly větší šanci vzdělávat se i v technických oborech, které byly považovány za mužskou doménu. Své znalosti přenesla i na papír a napsala několik publikací o počítačích.
Sestra Mary zemřela v roce 1985 ve městě Dubuque, stát Iowa, USA. Dožila se 71 let. Katedra informatiky (kterou sama založila a dlouhá léta vedla) na Clarke Collage je pojmenována právě po ní.
Na závěr
Škoda, že se o těchto osobnostech z církevního prostoru téměř nepíše v médiích. Spíše se dozvíme o skandálech a "zaostalosti" Církve. Sestra Mary však byla příkladem člověka, jehož zdobila nejen výjimečná inteligence a vědecký duch, ale i upřímná a oddaná víra v Boha.
Informační zdroje
http://www.women.cs.cmu.edu/ada/Resources/Women/?view=alphabetical#
https://ieeexplore.ieee.org/stamp/stamp.jsp?arnumber=4640409
https://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Kenneth_Keller#cite_note-4
http://mentalfloss.com/article/53178/first-woman-earn-phd-computer-science-was-nun
http://www.ncregister.com/blog/astagnaro/the-first-woman-to-earn-a-doctorate-in-computer-science-was-a-nun
Erik Dujava
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 31. 7. 2018naleznete
zde.