Věděl jsem, že to bude můj konec, ale nemohl bych žít ve lži, říká lékař, který je křesťanem.
Brit David Mackereth žijící nedaleko Birminghamu pracoval více než dvacet pět let jako lékař. Byl zaměstnancem National Health Service, čili anglického systému veřejného zdravotnictví.
Nedávno se rozhodl zaměstnat se jako posuzovatel postižení. Jeho úkolem by bylo mluvit s uchazeči o sociálních benefitech pro zdravotně postižené a zpracovat nezávislé posudky. Stal by se tak zaměstnancem britské vládní agentury ministerstva práce a důchodů.
V květnu proto začal chodit na kurz potřebný na toto zaměstnání. Tam však
kvůli svým hodnotám a víře tvrdě narazil.
Když mu totiž instruktor vysvětloval, že posudky musí obsahovat informace o pohlaví, které si identifikuje sám klient, doktorovi Mackerethovi se to nelíbilo.
"
Řekl jsem, že s tím mám problém. Já věřím, že pohlaví se určuje na základě biologie a genetiky. A jako křesťan věřím, že Bůh stvořil lidi jako muže nebo ženu," říká David. "
Instruktor si mě vzal stranou a řekl mi, že mé připomínky bude muset nahlásit vedení agentury."
Doktor Mackereth zanedlouho dostal email od agentury, která ho měla zaměstnat, s doporučením, aby se podrobil její politice. Agentura po konzultaci s právníky prohlásila, že jakákoliv zpráva o klientovi má uvádět pohlaví, jaké si sám zvolí. V opačném případě by se to mohlo podle diskriminačního zákona považovat za obtěžování.
Mackereth odmítl s tímto požadavkem souhlasit. Smlouva se mu tím skončila a 55-letý otec čtyř dětí tak ztratil možnost získat pracovní pozici, o kterou se ucházel.
"
Neútočí na transgender hnutí, ale obhajuji své právo na svobodu slova a přesvědčení,"
říká Mackereth pro britský Telegraph. "
Nevěřím, že mám někoho označovat nějakým specifickým zájmenem. Nemám v úmyslu někoho znepokojovat. Ale pokud toto může způsobit, že kvůli tomu budou vyhazovat lékaře, pak se musíme zamyslet nad tím, kam směřujeme. Nejprve nemůžeme říci, v co věříme. Později nemůžeme přemýšlet podle toho, v co věříme. A nakonec to nemůžeme bránit."
Podle jeho slov
pokud dnes někdo tvrdí to, co platilo celá staletí - že pohlaví a rod je určeno při narození -, může se vůči němu spustit zuřivý útok.
"
Mohl jsem držet ústa zavřená. Ale byl správný čas promluvit."
Říká, že mlčet ve svém případě by považoval za nečestné. "
Věděl jsem, že to může být konec mého lékařského povolání, ale nemohl bych žít sám se sebou, pokud bych se neozval. Nechtěl jsem žít ve lži."
Mluvčí vládní agentury v stanovisku uvedla, že podle britského antidiskriminačního zákona Ecquality Act 2010 bylo jednání doktora Mackeretha nezákonné. "
Jasně během školení uvedl, že odmítá používat zájmena, která se neshodují s jeho pohledem na biologické pohlaví člověka," uvedla. "
Očekáváme, že všichni zaměstnanci budou hodnotit posudky citlivě a dodržovat zákon o rovnosti."
Doktor Mackereth si myslí, že není ojedinělý případ. "
Pokud už nemůžeme říci, že věříme, že pohlaví a rod jsou totéž a určují se při narození, každého, kdo sdílí stejný názor jako já, na základě zákona na místě vyhodí."
Adam Takáč
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 19. 7. 2018 naleznete
zde