Vídeňské Observatoř pro projevy intolerance a diskriminace vůči křesťanům v Evropě vydalo novou 74-stránkovou zprávu, která mapuje uplynulé dva roky.
Když uvažujeme o pronásledování křesťanů v současnosti, většině z nás napadnou místa jako Čína, Blízký východ či státy jako Severní Korea, Venezuela a Kuba. Sekulární média takové situace příležitostně zaznamenávají, ačkoli ne zcela přesně. Pokud chceme být o těžkém osudu věřících v moderním světě dobře informováni, většinou se musíme spolehnout na katolické či protestantské tiskoviny.
Existuje však i jiný rozměr hrozeb proti křesťanům, který je téměř bez povšimnutí. Známe tlaky, kterým jsou v současné Americe vystaveny církevní a náboženské organizace - dokonce i jednotliví věřící jako květináři a pekaři - když se staví na odpor pokusům státních nebo federálních úřadů o zavedení nových sexuálních mravů či při prosazování pravidel údajné "hatespeech" (nenávistné řeči) nebo předpojatosti věřících.
Nejvyšší soud dlouho chránil náboženskou svobodu. A jestli prezident Trump, což je velmi pravděpodobné, jmenuje dalšího soudce (nebo dva?) vnímavého k ústavní ochraně náboženství, budeme moci mít alespoň dlouhodobé útočiště před neustálým protikřesťanským bubnováním z univerzit, médií a Hollywoodu.
Uvědomuji si, že podobné problémy má i Evropa, kde obecně neexistuje ochrana srovnatelná k Prvnímu dodatku americké ústavy či k soudním odvoláním. No až dosud jsem neměl přesnou představu o rozsahu těchto problémů (myslím, že nikdo). Nyní však máme velmi užitečný nástroj.
Vídeňské Observatoř pro projevy intolerance a diskriminace vůči křesťanům v Evropě vydalo 74 stránkovou zprávu za předchozí dva roky, která opravdu otevírá oči (
můžete si ji přečíst zde). Není to kompilace stížností či přecitlivělých reakcí na konflikty v pluralitních společnostech. Poskytuje obraz rozsáhlého problému, kterého by si měl být vědom každý, kdo se zajímá o svobodu včetně náboženské svobody.
Jednou z nejpozoruhodnějších věcí na zprávě je péče, s jakou ji vytvořili, počínaje od definování pojmů:
"Termín ,
intolerance' se vztahuje na kulturní nebo sociální rozměr a v nejhorším případě zahrnuje zločiny z nenávisti proti křesťanům;
termín ,
diskriminace' se vztahuje na právní rozměr a zahrnuje zásah do svobody projevu, náboženství, svědomí, sdružování a shromažďování, rodičovské, smluvní svobody, úředního odstranění křesťanských symbolů, zákony, které mají negativní dopad na křesťany, a nerovný přístup ke spravedlnosti."
Už jen přečtení této pasáže stačí k údivu nad tím, že
k takovým věcem dochází v současné Evropě. Observatoř cituje papeže Františka, podle kterého existují dva typy protikřesťanského pronásledování. První je zjevný, jde o ten druh věcí, které vidíte na místech jako Pákistán, které jsou jasné, explicitní a nepopiratelné. Druhým je "uhlazené pronásledování (...) převlečené za kulturu, převlečené za modernitu, převlečené za pokrok".
Obálka Zprávy vídeňské Observatoře pro projevy intolerance
a diskriminace vůči křesťanům v Evropě,
kterou organizace vydala v tomto roce.
Je volně k dispozici ve formátu .pdf.
-------------------------------------------------------
Zpráva dělí evropské pronásledování do dvou kategorií s hovorovými názvy: "
Squeeze" ("
Sevření") a "
Smash" ("
Úder"). Sevření se dnes jeví jako mezinárodní fenomén, jak svědčí tento popis (své paralely má i v Americe):
"* Ve Francii postihování farmaceuta za to, že odmítl prodat IUD, zařízení na vyvolání potratu.
* Švédským porodním asistentkám, které se odmítly podílet na potratu, zamítli odvolání proti propuštění ze zaměstnání a nařídili jim uhradit soudní výlohy.
* Katolické sanatorium v Belgii bylo potrestáno za to, že zamezilo lékařům podat smrtelnou injekci.
* Křesťanskému sanatoriu ve Švýcarsku nařídili zpřístupnit asistovanou sebevraždu ve svých prostorách, jinak riskuje ztrátu svého charitativního postavení."
Už to je dost špatné. Ale případy "úderu" jsou ještě zlověstnější. Mnohé z nich zahrnují útoky muslimů na kněze nebo lidi nosící kříže nebo jiné náboženské předměty. Pokud získáváte informace pouze z mainstreamových médií, sotva jste věděli, že dochází k takovým událostem, dokud ve Francii v roce 2016 nedošlo k případu vraždy bratra Jacquese Hameta dvěma muslimskými extremisty, který už nešlo ignorovat.
Nejde však jen o muslimy. Většina zprávy Observatoře popisuje více než 500 případů intolerance a diskriminace spolu s linky na články, které vám umožní prohlédnout si, co se přesně stalo.
Jedním ze znaků serióznosti tohoto projektu je to, že Observatoř tyto případy pouze nezaznamenává, ale dává i konkrétní návrhy, které by mohly pomoci rostoucímu trendu čelit. Pro společnosti, ve kterých roste přijatelnost reflexivního antikřesťanství, jsou podle mého názoru klíčové dva z nich:
* "názorotvorní lídři si musí uvědomovat svou odpovědnost za formování tolerantní veřejné diskuse a měli by se zdržet šíření negativních stereotypů o křesťanech nebo křesťanství.
* Umělci by měli respektovat náboženská místa a symboly a měli by pamatovat na to, že objekt jejich uměleckého díla může být pro věřící nejposvátnější věcí."
Samozřejmě, šlo by o velký pokrok, ačkoli je velmi nepravděpodobné, že by si kulturní činitelé, kteří pohrdají náboženstvím, uměli takovou jednoduchou poctivost vzít k srdci. Veřejné autority všech úrovní by však měly být konfrontovány s tímto seznamem jejich vlastních předpojatostí a nepravostí a měly by být přinuceny k tomu, aby na ně nezapomněly.
V americkém případě pekárny Masterpiece Cakeshop náš Nejvyšší soud správně zaznamenal otevřenou nevraživost vyjádřenou členy Coloradské komise pro občanská práva proti pekaři, který nechtěl upéct speciální dort pro homosexuální svatbu. Podle některých nešlo o velkou výhru, protože se zdá, že soudy takto rozhodnou pouze tehdy, jestliže se v případě vyskytne důkaz o otevřené nevraživosti proti křesťanům.
Jde o dobré varování, zvláště pokud bude k podobným případům nepochybně nadále docházet. Ale naši evropští přátelé správně upozornili své vlády, že umožňují jemnou diskriminaci i otevřené zneužívání antidiskriminačních zákonů, které diskriminují křesťany.
Nebude to lehký zápas. Ale čím víc si my všichni budeme všímat druhy zneužívání, které zaznamenala Observatoř, a mluvit o nich, tím obtížněji je budou protikřesťanští bigoti uskutečňovat.
Robert Royal
Autor je šéfredaktor The Catholic Thing a prezident Faith & Reason Institute (Institut pro víru a rozum) ve Washingtonu, DC Jeho nejnovější kniha A Deeper Vision: The Catholic Intellectual Tradition in the Twentieth Century (Hlubší pohled: Katolická intelektuální tradice ve dvacátém století) vyšla ve vydavatelství Ignatius Press.
Původní text: The Unobserved Anti-Christian Bias.
Převzato z www.postoj.sk,
článek z 7. 7. 2018 naleznete
zde.