Tělesné jídlo slouží k obnovení ztracených sil, Eucharistie posiluje lásku, která se oslabuje v každodenním životě. Půst ovlivňuje naše chování. Připravuje nás na plnost žití.
http://www.verim.sk/hodina-lasky-a-slobody-preco-je-eucharisticky-post-tak-dolezity/
Svatý Benedikt ve své reguli nazývá půst "nástrojem dobrých skutků", který má člověka vést k setkání s Bohem. Používá výraz "milovaný půst". Eucharistický půst je čas očisty a čekání na setkání s Pánem v Eucharistii. Podle svatého Benedikta je půst radostí pro každého, kdo chce nabídnout čas Bohu při čekání na nejintimnější setkání s Ním samotným.
Eucharistický půst: čas svobody
Příprava na Eucharistii prostřednictvím půstu slouží k ovládání vášní, utišení srdce, osvobození se od stvoření a připravuje na setkání se Stvořitelem. Moment půstu - hodina před přijetím svatého přijímání - přináší ovoce, pokud ho budeme přijímat a praktikovat z lásky k Bohu.
1394 Podobně jako tělesný pokrm slouží k obnovení ztracených sil, tak
Eucharistie posiluje lásku, (1863) která v každodenním životě má sklon slábnout. A tato oživená láska stírá všední hříchy. Když se nám Kristus dává, oživuje naši lásku (1436) a činí nás schopnými přetrhnout nezřízené lpění na stvořeních a zakořenit se v něm. (KKC)
Dokud nepřijmeme Ježíše v Eucharistii, je půst - říká sestra Žofie Agata latěmi OSB, benediktinka z Drohiczyn,
časem čekání, přípravy, očištění. Pak přichází samotné setkání. Církev touží, aby byli věřící uvedeni do stavu naprosté otevřenosti, aby se takto setkávali s Ježíšem. Pokud jsem takto svobodně disponován, vím přesně na jaké setkání a s kým se připravuji. Mám příležitost plně akceptovat milost Božího daru. Eucharistie je slavnost, na kterou mě zve sám Ježíš. Půst, kterým se připravuji, přináší ovoce ve formě pokoje srdce, světla, posilování ve víře, duchovního růstu, otevřenosti vůči milosti Boží. Půst ovlivňuje můj život, moje činy. Připravuje mě na plnost života ve věčnosti.
Dobře prožitá Eucharistie může dát člověku skutečné štěstí, o které v moderním světě tak těžce bojujeme. Proto musíme co nejlépe připravit naše srdce.
Sytit se Pánovým tělem
Katechismus připomíná:
1377 Kristova eucharistická přítomnost začíná ve chvíli konsekrace a trvá, dokud existují eucharistické způsoby. Kristus je přítomen celý a úplný pod jedním i druhým způsobem a celý a úplný v každé jejich části, takže lámání chleba Krista nedělí. Přestože po-eucharistický půst neexistuje, jsme si vědomi toho, že
naše srdce se stává příbytkem - tabernákulem, ve kterém přebývá a žije Bůh - posvěcující adorujícího člověka, který Ho přijal. Zaslouží si být uctíván a veleben. Takto to praktikovali a žili svatí a mystici.
Eucharistický půst byl dokonce nezbytností pro světce. Kateřina ze Sieny (zemřela v roce 1380), mystička a učitelka Církve v době, kdy měla vize o Kristu, bylo jídlo pro ni zbytečné a dokonce jí způsobovalo utrpení.
Přijímala pouze tělo Páně.
Současničkou blízkou našemu času, která měla stálý Eucharistický půst, byla služebnice Tereza Neumann (1898-1962), německá stigmatička. Měla velkou úctu před Eucharistií a od roku 1926 nepřijímala vůbec žádné jídlo, jen jednou denně svaté přijímání.
Hlad po lásce
V Eucharistii Kristus reaguje na
největší hlad člověka - hlad po lásce. Jelikož tělesné jídlo slouží k obnovení ztracených sil, tak Eucharistie posiluje lásku, která se oslabuje v každodenním životě. "
Je to velké neštěstí, že zanedbáváme využití tohoto božského jídla, abychom procházeli pouští života. Jsme na stejné úrovni s osobou, která umírá hladem vedle bohatě prostřeného stolu"- řekl svatý Jan Maria Vianney.
Zdržení se tělesné potravy je akt pro tělo, tedy vnější akt, ale v srdci vyjadřuje a vysvětluje postoj respektu k pokrmu Božího Těla - říká benediktin z Abbaye Notre Dame of Fontgombault ve Francii. Toto gesto je tedy nositelem duchovního významu. Znamením svátosti Eucharistie je Kristus a milosti přijetí předchází půst podtrhující skutečnost, že Kristus by měl být primárně zakotven v hloubce našeho srdce. Ovocem této svátosti je růst v lásce.
Půst nás obohacuje, i když to stojí námahu. Ten, který přijal tělesný půst, zažívá Boží blízkost ve Svatém přijímání, zažívá prospěch eucharistického půstu. Jednoduše musíte milovat půst.
Zdroj: pl.aleteia.org
Převzato z
http://www.verim.sk/,
článek naleznete
zde.